3 min.
7 rzeczy, które rujnują nasz intelekt

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
03.03.2021
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
Wydaje się logiczne, że skoro mamy lepszy dostęp do informacji, większą wiedzę na rozmaite tematy, wiemy, jaka dieta nam służy, a co nam szkodzi, to nasz iloraz inteligencji rośnie. Niestety, jest akurat przeciwnie!
W internetowym wydaniu brytyjskiej gazety The Telegraph ukazał się ciekawy artykuł, który pokazuje, jak postęp – dosłownie – rujnuje nasz intelekt. Zdaniem autorki Indi Sturgis wiele czynników, od elektronicznych gadżetów począwszy, przez nasze nawyki żywieniowe, po nowoczesny styl życia, wpływa negatywnie na myślenie. Przytacza chociażby ostatnie badania Uniwersytetu w Montrealu, dowodzące, że spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych niszczy obwody neuronalne, które regulują procesy motywacji. Autorka następnie podaje siedem rzeczy, od których – nazwijmy rzecz wprost – głupiejemy…
Pierwszy to właśnie „złe” tłuszcze w diecie. Chodzi przede wszystkim o nasycone i tłuszcze trans. Badania wykazują, że wpływają między innymi na dopaminę (wytwarzany w mózgu neuroprzekaźnik), powodując problemy poznawcze, słabszy refleks, a nawet depresję.
Pod lupę wzięto też fruktozę. O szkodliwości tego cukru pisaliśmy tutaj. Badanie wykonane trzy lata temu przez naukowców z UCLA dowiodło, że zbyt duża ilość spożywanej fruktozy wpływała na pogorszenie procesu myślenia u zwierząt. Cukier osłabiał zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię, co odbijało się negatywnie na pracy szarych komórek.
Kolejny wróg intelektu, a jednocześnie znak naszych czasów, to wielozadaniowość. O tym, jak zmniejsza mózg, przeczytacie tu. Gwałtowne przeskakiwanie z jednej czynności na drugą i częste rozpraszanie uwagi powodują zbyt szybkie zużywanie energii (glukozy) przez mózg oraz jego wyczerpanie.
Trzeci powód nosi imię: Google. Nieograniczony dostęp do informacji przez 24 godziny na dobę sprawia, że coraz mniej informacji zapamiętujemy! Któż z nas nie zna starej prawdy, że mózg działa jak mięsień: nietrenowany – słabnie?
Piąty powód to oglądanie „otumaniających” programów w telewizji. Chodzi głównie o produkcje typu reality show. Ich fani wypadają gorzej w testach z wiedzy ogólnej. Do tych wniosków doszedł austriacki badacz Markus Appel (przeprowadził eksperyment z udziałem osób oglądających reality show o stadionowych chuliganach). Chciałoby się rzec: jesteś tym, co oglądasz…
Regularne przestawianie rytmu dobowego (np. u pracowników zmianowych) również źle wpływa na procesy myślowe. Powoduje, że w hipokampie (region mózgu odpowiadający za pamięć) powstaje o połowę mniej nowych neuronów niż w przypadku organizmów wypoczywających w regularnych porach. Skutki mogą być odczuwalne nawet po miesiącu od rozregulowania wewnętrznego zegara.
Wreszcie ostatni, ale i chyba najbardziej zaskakujący czynnik pojawiający się w artykule, który może szkodzić naszej inteligencji, to… żucie gumy. Dotychczas uważano, że ta czynność przeciwnie – wspomaga aktywność mózgu (bo żucie powoduje większy napływ krwi do głowy). Jednak cytowana w tekście dr Sarah Brewer, zajmująca się medycyną żywienia, uważa, że wielogodzinne żucie powoduje roztargnienie. Zatem jeśli już naprawdę nie możemy z niej zrezygnować, to chociaż pozbądźmy się gumy zaraz po tym, gdy zacznie tracić smak – radzi ekspertka.
Wygląda na to, że wpadamy w sidła, które sami zakładamy. Posiadanie stałego dostępu do informacji i zalewanie nimi mózgu, zaskakująco, zamiast podwyższać naszą inteligencję, może jej totalnie zaszkodzić. Może warto się jednak częściej zresetować?!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021