Przejdź do treści

Polki dostaną tabletki aborcyjne z Holandii. Są zmiany w prawie

Kobieta
Polki otrzymają tabletkę aborcyjną po konsultacji telefonicznej z holenderskim lekarzem/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niderlandzki parlament przyjął nowe prawo. Zgodnie z nim Polki po teleporadzie z lekarzem będą mogły otrzymać z Holandii tabletkę aborcyjną przesłaną pocztą. „Jeśli kobieta bardzo nie chce być w ciąży, to znajdzie sposób na to, aby ją usunąć. Ale może to zrobić w sposób niebezpieczny dla jej zdrowia czy nawet życia” – argumentuje holenderska parlamentarzystka Elke Slagt-Tichelman w rozmowie z TVN24.

Holandia zapewni aborcję Polkom przez telefon

Rozmowy na temat wsparcia Polek odbywały się w holenderskim parlamencie już na początku kwietnia. Politycy zastanawiali się, w jaki sposób przesłać do Polski tabletki aborcyjne, by zapewnić kobietom bezpieczną procedurę przerywania ciąży. Propozycje zmian przedstawiła holenderska parlamentarzystka Elke Slagt-Tichelman.

„Jeśli kobieta bardzo nie chce być w ciąży, to znajdzie sposób na to, aby ją usunąć. Ale może to zrobić w sposób niebezpieczny dla jej zdrowia czy nawet życia” – mówiła w rozmowie z TVN24.

Holenderski parlament przyjął nowe prawo, zgodnie z którym Polki będą mogły uzyskać tabletkę aborcyjną poprzez teleporadę medyczną z holenderskim lekarzem. Po konsultacji lekarz wyśle tabletki pocztą. Jak podkreśliła Elke Slagt-Tichelman, nowym prawem będą zajmować się medycy, którzy podczas konsultacji sprawdzą również, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjęcia tabletki przez kobietę.

„To oni są ekspertami w dziedzinie medycyny i to do nich należy wdrażanie rozwiązań” – mówiła podczas debaty w holenderskim parlamencie.

Następnym krokiem jest sformułowanie szczegółowych wytycznych dotyczącym sposobu przeprowadzania teleporad.

Annie Ernaux - Hello Zdrowie

„Wiem, jak ważna jest bezpieczna opieka aborcyjna”

W Holandii aborcja dozwolona jest do 22., a czasami nawet do 24. tygodnia ciąży. Decyzję o jej przeprowadzeniu może podjąć kobieta, która ukończyła 16 rok życia. Jeśli jest młodsza, wymagana w tym celu jest zgoda rodziców.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce sprawiło, że Polki wyjeżdżają za granicę w celu usunięcia ciąży. Według Aborcji Bez Granic, w Holandii każdego dnia ciążę przerywa 3-6 osób z Polski. Z tego powodu również w 2021 r. holenderska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę, która umożliwia współfinansowanie z budżetu państwa aborcję Europejkom. Dzięki wykorzystaniu środków funduszu Praw Człowieka na lata 2022-2027 Holandia pomaga w dostępie do zabiegu przerywania ciąży obywatelkom krajów europejskich, w których ograniczono prawa kobiet.

„Zanim zostałam parlamentarzystką, przez wiele lat pracowałam jako położna i badaczka w dziedzinie epidemiologii. Stąd wiem, jak ważna jest bezpieczna opieka aborcyjna. WHO również o tym mówi – wskazuje, jak ważna jest bezpieczna aborcja dla zdrowia i życia kobiet” – mówiła Elke Slagt-Tichelman podczas kwietniowej debaty w holenderskim parlamencie.

Wrto dodać, że według art. 152 Kodeksu karnego w Polsce kobieta, która kupuje tabletki aborcyjne na własny użytek, nie podlega odpowiedzialności karnej. Sankcje dotyczą jedynie dla osób pomagających kobiecie w przeprowadzeniu aborcji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?