Przejdź do treści

„Nad Polską praktycznie nie ma już nocnego nieba” – alarmuje Paulina Górska. Jak to wpływa na nasze zdrowie?

Samochód na tle gwieździstego nieba
Zanieczyszczenie światłem wpływa na rozwój depresji i rozregulowuje system biologiczny człowieka/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Problem nasila się: w 2022 nocne niebo było o 147 proc. jaśniejsze niż niebo naturalne. Wtedy także w niebo wyemitowaliśmy aż o 6 proc. więcej światła niż w dekadzie 2012-2021” – alarmuje Paulina Górska. Ekoaktywistka wyjaśnia, że niebo nad naszymi głowami jest zbyt jasne, by poczuć noc. Jak zanieczyszczenie światłem wpływa na nasze zdrowie?

„Nad Polską praktycznie nie ma już nocnego nieba”

„Nad Polską praktycznie nie ma już nocnego nieba” – tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska. Ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii zauważa, że niebo nad naszym krajem stało się znacznie jaśniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

„Niebo nad głowami co piątego mieszkańca Polski jest zbyt jasne, by można było poczuć, że nastała prawdziwa noc!” – podkreśla.

Górska w swoim wpisie powołuje się na badania naukowców z Light Pollution Think Thank, którzy przyjrzeli się bliżej polskiemu niebu. Jak podkreśla, ich raport jest pierwszym w tak szeroki sposób wskazującym skalę problemu zanieczyszczenia światłem. I tłumaczy, że do takiego rodzaju zanieczyszczenia dochodzi, kiedy emitujemy dużo zbyt mocnego światła lub takiego o niewłaściwym natężeniu czy barwie. Ekoaktywistka alarmuje, że w 2022 r. niemal wszyscy Polacy doświadczali nieba zanieczyszczonego światłem.

„Problem nasila się: w 2022 nocne niebo było o 147 proc. jaśniejsze niż niebo naturalne. Wtedy także w niebo wyemitowaliśmy aż o 6 proc. więcej światła niż w dekadzie 2012-2021” – pisze.

Gdzie emituje się najwięcej światła w Polsce?

W dalszej części swojego wpisu Paulina Górska wyjaśnia, że najwięcej światła w nocy emitują w naszym kraju szklarnie wielkopowierzchniowe specjalizujące się w uprawie żywności lub kwiatów. Zaznacza, że największe z nich mają po kilkadziesiąt a nawet kilkaset m2 powierzchni.

„To jest kilka-kilkanaście razy więcej, niż powierzchnia boiska piłkarskiego. Skala robi swoje” – cytuje porównanie dr hab. Andrzeja Kotarba, jednego z autorów raportu o stanie nieba.

Górska wymienia, że najwięcej świateł w naszym kraju w 2022 r. emitowało pięć gmin:

  • Warszawa (3,98 proc.),
  • Łódź (1,79 proc.),
  • Kraków (1,57 proc.),
  • Gdańsk (1,47 proc.)
  • Poznań (1,37 proc.).

Ponadto Warszawa była najjaśniejszym miejscem na mapie. Natomiast ciemne niebo można podziwiać nad Bieszczadami.

„Ciekawym miejscem jest także Sopotnia Wielka, która w zeszłym roku została pierwszą w Polsce i 10-tą w Europie lokalizacją o statusie Dark Sky Community.

Dla kontrastu – najjaśniejszym punktem na mapie naszego kraju jest… Plac Defilad w Warszawie. Tam nocne niebo jest jaśniejsze od naturalnego aż o 6329 proc.” – pisze.

Zanieczyszczenie światłem wpływa na zdrowie

Ekspertka wyjaśnia, że w raporcie ekspertów z Light Pollution Think Thank podkreślono, że ciemność przez wieki miała ważny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz także i przyrody.

„Zmieniło to wprowadzenie sztucznego oświetlenia” – cytuje wnioski z raportu.

Ekoaktywistka tłumaczy, że zanieczyszczenie światłem wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Przez jaśniejsze noce w szczególności cierpi nasza psychika i fizjologia. W konsekwencji jesteśmy bardziej podatni na rozwój:

  • depresji,
  • zaburzeń koncentracji,
  • problemów ze snem.

Nasz zegar biologiczny i metabolizm również zostaje rozregulowany. Jak jednak podkreśla instagramerka, obecnie nie istnieją żadne regulacje prawne, które chroniłyby nasze zdrowie w tym zakresie.

Góska zaznacza, że sami możemy realnie wpłynąć na zmiany zanieczyszczenia światłem. W tym celu ważne jest, by na co dzień oświetlać tylko to, co potrzebujemy. Można także działać społecznie. Instagramerka wymienia tu m.in. program Ciemne Niebo, którego celem jest tworzenie w naszym kraju parków i obszarów ciemnego nieba.

Dziewczynka gra w klasy na ulicy

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Profil Pauliny Górskiej na Instagramie obserwuje obecnie ponad 121 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia. Więcej informacji na paulinagorska.com.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?