Przejdź do treści

„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

Dziewczynka gra w klasy na ulicy
"Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów" - apeluje ekoaktywistka Paulina Górska/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Staram się zrozumieć, czemu w obliczu danych i to jak najbardziej naukowych, miasta takie jak Zakliczyn, robią rewitalizacje głównych placów z tak niewielką liczbą drzew, że aż chce się płakać?” – pisze ekoaktywistka. Autorka bloga o ekologii Paulina Górska przedstawiła ważny eksperyment, który pokazuje, jak bardzo potrzebujemy zieleni w miastach.

„Beton w mieście, 'patelnia’ dla mieszkańców”

„Beton w mieście, 'patelnia’ dla mieszkańców. Ludzie w lato na przystanku autobusowym zbierający się pod jedynym drzewem? Opustoszałe place zabaw (bez drzew) w lato o godzinie 13… Znacie to?”.

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska. Autorka bloga o ekologii przedstawiła eksperyment, który w 2021 roku przeprowadzono w Czechowicach-Dziedzicach.

„Pokazuje temperaturę w miejscach, gdzie mamy zieleń – trawę, łąkę kwietną, drzewa versus miejsca, gdzie jest tylko beton. Różnice temperatur widać gołym okiem” – wyjaśnia.

Testy przeprowadzone przez Mikołaja Siemaszko, społecznika i specjalistę ds. łąk kwietnych i bioróżnorodności, oraz Roberta Pieczarko pokazują, jak bardzo w miastach potrzebna jest roślinność. Mężczyźni zmierzyli termometrem Braun BNT400 temperaturę w różnych miejscach miasta w dzień, w który temperatura powietrza wynosiła 28,5 C. Dane są przerażające.

Przykładowe temperatury:

  • Park na os. Północ: ławka w słońcu – 57,2°C, chodnik w słońcu – 51,1°C, niska trawa w słońcu – 33,8°C, gumowa nawierzchnia na placu zabaw w słońcu – 65,9°C, gumowa nawierzchnia na placu zabaw w półcieniu – 37,6°C, huśtawka w słońcu – 60,7°C.
  • Park „Lasek”: piasek w słońcu – 39,8°C, piasek w cieniu – 27,5°C, kostka betonowa w słońcu – 41,8°C, kotka betonowa w cieniu – 26,5°C.
  • Plac Jana Pawła II: kostka brukowa w słońcu – 46,5°C, kostka brukowa w cieniu – 27,9°C, nawierzchnia placu w słońcu – 48,5°C, średniej wysokości trawa w słońcu – 32,8°C.
  • Ul. Traugutta: chodnik w słońcu – 50,5°C, jezdnia w słońcu – 48,9°C, samochód w słońcu – 76,1°C, trawa w cieniu -27,0°C, chodnik w cieniu – 27,9°C

– podaje Górska.

Kobieta stoi na pustyni

Potrzebujemy więcej roślin na… już!

Ekoaktywistka w swoim wpisie wskazuje również na badanie przeprowadzone w 2019 roku przez Gazetę Wyborczą i Centrum Nauki Kopernik. W trakcie testów zbadano ulice Warszawy kamerą termowizyjną. Jak podaje Górska, w badaniu okazało się, że chodnik w alei drzew miał 33 stopnie, a wystawiony na słońce osiągał temperaturę 47°C.

„Potrzebujemy więcej drzew, więcej krzewów, więcej traw. Więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy (i najtańszy) sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów, które niestety będą nam towarzyszyć coraz częściej i przez coraz dłuższy czas” – apeluje Górska.

Podkreśla także, że każdy z nas ma wpływ na zmiany klimatyczne i na to, jak będzie wyglądał nasz świat za kilka lat.

„Edukuj się, zagłosuj w Budżecie Obywatelskim (głosowanie w Warszawie niedawno ruszyło), pogadaj z sąsiadami o rzadszym koszeniu na osiedlu” – wyjaśnia i dodaje: „Staram się zrozumieć, czemu w obliczu danych i to jak najbardziej naukowych, miasta takie, jak Zakliczyn, robią rewitalizacje głównych placów z tak niewielką liczbą drzew, że aż chce się płakać?”

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 99 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: