Przejdź do treści

Paulina Górska: 4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach

Niedopałki papierosów wyrzucone na ziemię
Paulina Górska: 4,5 biliona rocznie niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Victoria Beckham o współczesnych kanonach piękna: „Nie chodzi o bycie w określonym rozmiarze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być szczęśliwym w swojej skórze”
Wstrząsająca relacja polskiego lekarza z Ukrainy: „Weszli na OIOM, związali lekarza, który tam był, kazali mu klęczeć, a w usta włożyli mu granat”
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
„W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej córce dano w twarz” – pisze Piotr Jacoń, dziennikarz i ojciec transpłciowej Wiktorii
74-letnia Maye Musk na okładce w stroju kąpielowym. „Mam nadzieję, że kobiety lepiej poczują się we własnej skórze”

Palisz papierosa a niedopałek wyrzucasz na ziemię? Popełniasz ogromny błąd! „Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia” – alarmuje na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska, ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii.

4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu

Zdarzyło wam się zwrócić uwagę znajomym lub obcym osobom, żeby nie wyrzucali niedopałków na ziemię? Mnie tak i to nie jednokrotnie. I prawie za każdym razem wywołało to zmieszanie. „Ale jak to? Przecież się rozłoży” usłyszałam kilka razy w odpowiedzi. Owszem, za 10 lat. Na ten powszechny problem zwróciła uwagę ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii Paulina Górska.

4,5 biliona! Rocznie! Tyle niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach – alarmuje Górska.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

Pet śmieciowi nierówny?

W czym jest problem? Nauczyliśmy się segregować śmieci. Dlaczego więc na trawnikach wciąż rosną połacie petów?

Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia. Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie.

A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny – wyjaśnia autorka bloga o ekologii.

Aktywistka pisze, że w zeszłym roku zapełniła duży słój niedopałkami w 15 minut. Jak zaznacza, obecnie niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Nadal mogę zebrać setkę niedopałków w kilka minut. Moje doświadczenie raczej nie jest wyjątkowe.

W Cambridge zbadano w 2019 roku trzy parki, średnio na metr kwadratowy znaleziono 2,6 niedopałka. Ale i zdarzał się wynik 126 sztuk na m2, najczęściej wokół ławek – dodaje.

Śmieci, źródło: Gettyimages.com

Groźne czy niegroźne niedopałki?

Górska w swoim wpisie wymienia najnowsze badania w kwestii niedopałków. Dowiadujemy się z nich, że niedopałki potrzebują aż 10 lat na rozkład. Powodem jest syntetyczny octan celulozy, który wchodzi w skład filtra. W tym czasie resztki papierosa nie tylko zagrażają naszemu zdrowiu. Negatywnie wpływają na otaczający nas ekosystem.

Jak zaznacza aktywistka,niedopałki zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych”, które wyrzucone w trawę stanowią zagrożenie dla zwierząt, owadów czy roślin. Dlaczego jeszcze wyrzucone pety są szkodliwe dla środowiska?

  • grupa badawcza NIST odkryła, że pozostawiony niedopałek (np. w popielniczce w domu czy w samochodzie) wydzieli 14 proc. nikotyny w ciągu 24h w porównaniu do palonego właśnie papierosa. Czyli niedopałek jest wciąż toksyczny, mimo że zgaszony;
  • niedopałki papierosów stanowią 30-40 proc. ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO);
  • jedno z badań z 2019 roku udowodniło, że niedopałek wyrzucony na ziemię ma negatywny wpływ na glebę i rosnące w niej rośliny  – np. zmniejsza długość pędu czy sukces kiełkowania – wymienia ekspertka.

Nie obawiaj się zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię lub pozostawia go na niej zdeptany.

Masz prawo zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię. Być może żyje w błędnym przekonaniu, że to kawałek papieru i za kilka dni magicznie zniknie. Nie zniknie. Za to może wyrządzić niemałe szkody.

Ta wiedza zmienia podejście do niedopałków i jak najwięcej osób powinna być tego świadoma. No i powiedzmy sobie szczerze – wyrzucanie niedopałków na ziemię to totalne buractwo – podsumowuje Górska.

Krowa za bramą

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 43 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia. 

View this post on Instagram

4,5 biliona❗Rocznie❗ Tyle niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach. ⠀ Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia ?.  Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie. A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny. ⠀ W zeszłym roku napisałam tekst o niedopałkach i słoiku, który został nimi zapełniony w 15 minut. Dzisiaj nic się nie zmieniło. Nadal mogę zebrać setkę niedopałków w kilka minut. Moje doświadczenie raczej nie jest wyjątkowe. W Cambridge zbadano w 2019 roku trzy parki, średnio na metr kwadratowy znaleziono 2,6 niedopałka. Ale i zdarzał się wynik 126 sztuk na m2, najczęściej wokół ławek ?. ⠀ Są też nowe badania!: ⠀ ? grupa badawcza NIST odkryła, że pozostawiony niedopałek (np. w popielniczce w domu czy w samochodzie) wydzieli 14 proc. nikotyny w ciagu 24h w porównaniu do palonego właśnie papierosa. Czyli niedopałek jest wciąż toksyczny, mimo że zgaszony❗ ⠀ ? niedopałki papierosów stanowią 30-40% ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO) ⠀ ? niedopałki zwierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych i stanowią zagrożenie dla ekosystemu – zwierząt, ryb, ludzi (via badania Uniwersytetu RMIT) ⠀ ? czas rozkładu niedopałka to nawet 10 lat, w zależności od rodzaju podłoża. Dlaczego tak długo? Głównym problemem jest syntetyczny octan celulozy w filtrze ⠀ ? jedno z badań z 2019 roku udowodniło, że niedopałek wyrzucony na ziemię ma negatywny wpływ na glebę i rosnące w niej rośliny  – np. zmniejsza długość pędu czy sukces kiełkowania ⠀ Masz prawo zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię. Być może żyje w błędnym przekonaniu, że to kawałek papieru i za kilka dni magicznie zniknie. Nie zniknie. Za to może wyrządzić niemałe szkody. Ta wiedza zmienia podejście do niedopałków i jak najwięcej osób powinna być tego świadoma. No i powiedzmy sobie szczerze – wyrzucanie niedopałków na ziemię to totalne buractwo ??. ⠀ #niedopałki #ekologia #środowisko #papierosy

A post shared by Paulina Górska (@eko.paulinagorska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta stoi na pustyni

Czy na Ziemi zabraknie piasku? „Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem na świecie” – ostrzega ekoaktywistka Paulina Górska

Pomimo diety i regularnych ćwiczeń nie możesz schudnąć? Lekarka wyjaśnia, co może być przyczyną

Pomimo diety i regularnych ćwiczeń nie jesteś w stanie schudnąć? Lekarka wyjaśnia, co może być przyczyną

Słoneczniki

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska

Otuleni dymem o zapachu mango. „Co piąty rodzic nie interesuje się tym, czy jego dziecko pali” – mówi prof. Robert Mróz

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

Plakat

W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To „Alarm dla klimatu”

Dioksyny – szkodliwość w środowisku, kosmetykach i żywności

Kobieta trzyma w rękach odzież

Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska

Greta Thunberg

„Ubrania pożyczam od znajomych”. Greta Thunberg na okładce pierwszego wydania „Vogue Scandinavia” krytykuje przemysł odzieżowy

Kobieta

„Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi”

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

Kobieta z psem na spacerze

Oblodzone chodniki posypane fusami z kawy zamiast solą. Ekologiczny pomysł na śliskie drogi

Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność

plastikowe widelce

2021 rokiem walki z plastikiem. Ze sklepów znikną m.in. plastikowe jednorazowe sztućce

Marta Jermaczek-Sitak: Żyjemy w coraz większym stresie, chaosie, lęku i próbujemy sobie z nim poradzić, „porządkując” przyrodę

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak dużo odpadów wyrzucamy i jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy

Krowa za bramą

Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace

Paulina Górska: Moje dziecko sprowadzone do śladu węglowego? Mam w sobie bunt wobec takiego podejścia

Paulina Górska: Moje dziecko sprowadzone do śladu węglowego? Mam w sobie bunt wobec takiego podejścia

Plakat a na nim narysowana kula ziemska i napis "One world" (jeden świat)

Polska została pozwana do ETPC przez młodych Portugalczyków. Powodem pogłębianie zmian klimatycznych

Wiesz, że codziennie szkodzisz środowisku? 5 zachowań, które musisz porzucić

Rośliny w lesie przykryte plastikową butelką

„My znikniemy. Przeżyją nas nasze plastikowe śmieci”. XI odsłona wymownego projektu „No Beauty In Plastic”

Stopfejkfriends

Papieros i e-papieros to fałszywi przyjaciele. Kampania #STOPFEJKFRIENDS, pokazuje, jak wygląda ta toksyczna przyjaźń

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta

Jesteś wkurzona, a żal ci ładnych talerzy? Kasia Bem radzi, jak skutecznie rozładować złość

×