Przejdź do treści

Paulina Górska: 4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach

Niedopałki papierosów wyrzucone na ziemię
Paulina Górska: 4,5 biliona rocznie niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Palisz papierosa a niedopałek wyrzucasz na ziemię? Popełniasz ogromny błąd! „Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia” – alarmuje na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska, ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii.

4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu

Zdarzyło wam się zwrócić uwagę znajomym lub obcym osobom, żeby nie wyrzucali niedopałków na ziemię? Mnie tak i to nie jednokrotnie. I prawie za każdym razem wywołało to zmieszanie. „Ale jak to? Przecież się rozłoży” usłyszałam kilka razy w odpowiedzi. Owszem, za 10 lat. Na ten powszechny problem zwróciła uwagę ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii Paulina Górska.

4,5 biliona! Rocznie! Tyle niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach – alarmuje Górska.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

Pet śmieciowi nierówny?

W czym jest problem? Nauczyliśmy się segregować śmieci. Dlaczego więc na trawnikach wciąż rosną połacie petów?

Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia. Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie.

A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny – wyjaśnia autorka bloga o ekologii.

Aktywistka pisze, że w zeszłym roku zapełniła duży słój niedopałkami w 15 minut. Jak zaznacza, obecnie niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Nadal mogę zebrać setkę niedopałków w kilka minut. Moje doświadczenie raczej nie jest wyjątkowe.

W Cambridge zbadano w 2019 roku trzy parki, średnio na metr kwadratowy znaleziono 2,6 niedopałka. Ale i zdarzał się wynik 126 sztuk na m2, najczęściej wokół ławek – dodaje.

Śmieci, źródło: Gettyimages.com

Groźne czy niegroźne niedopałki?

Górska w swoim wpisie wymienia najnowsze badania w kwestii niedopałków. Dowiadujemy się z nich, że niedopałki potrzebują aż 10 lat na rozkład. Powodem jest syntetyczny octan celulozy, który wchodzi w skład filtra. W tym czasie resztki papierosa nie tylko zagrażają naszemu zdrowiu. Negatywnie wpływają na otaczający nas ekosystem.

Jak zaznacza aktywistka,niedopałki zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych”, które wyrzucone w trawę stanowią zagrożenie dla zwierząt, owadów czy roślin. Dlaczego jeszcze wyrzucone pety są szkodliwe dla środowiska?

  • grupa badawcza NIST odkryła, że pozostawiony niedopałek (np. w popielniczce w domu czy w samochodzie) wydzieli 14 proc. nikotyny w ciągu 24h w porównaniu do palonego właśnie papierosa. Czyli niedopałek jest wciąż toksyczny, mimo że zgaszony;
  • niedopałki papierosów stanowią 30-40 proc. ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO);
  • jedno z badań z 2019 roku udowodniło, że niedopałek wyrzucony na ziemię ma negatywny wpływ na glebę i rosnące w niej rośliny  – np. zmniejsza długość pędu czy sukces kiełkowania – wymienia ekspertka.

Nie obawiaj się zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię lub pozostawia go na niej zdeptany.

Masz prawo zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię. Być może żyje w błędnym przekonaniu, że to kawałek papieru i za kilka dni magicznie zniknie. Nie zniknie. Za to może wyrządzić niemałe szkody.

Ta wiedza zmienia podejście do niedopałków i jak najwięcej osób powinna być tego świadoma. No i powiedzmy sobie szczerze – wyrzucanie niedopałków na ziemię to totalne buractwo – podsumowuje Górska.

Krowa za bramą

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 43 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia. 

View this post on Instagram

4,5 biliona❗Rocznie❗ Tyle niedopałków trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach. ⠀ Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia ?.  Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie. A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny. ⠀ W zeszłym roku napisałam tekst o niedopałkach i słoiku, który został nimi zapełniony w 15 minut. Dzisiaj nic się nie zmieniło. Nadal mogę zebrać setkę niedopałków w kilka minut. Moje doświadczenie raczej nie jest wyjątkowe. W Cambridge zbadano w 2019 roku trzy parki, średnio na metr kwadratowy znaleziono 2,6 niedopałka. Ale i zdarzał się wynik 126 sztuk na m2, najczęściej wokół ławek ?. ⠀ Są też nowe badania!: ⠀ ? grupa badawcza NIST odkryła, że pozostawiony niedopałek (np. w popielniczce w domu czy w samochodzie) wydzieli 14 proc. nikotyny w ciagu 24h w porównaniu do palonego właśnie papierosa. Czyli niedopałek jest wciąż toksyczny, mimo że zgaszony❗ ⠀ ? niedopałki papierosów stanowią 30-40% ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO) ⠀ ? niedopałki zwierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych i stanowią zagrożenie dla ekosystemu – zwierząt, ryb, ludzi (via badania Uniwersytetu RMIT) ⠀ ? czas rozkładu niedopałka to nawet 10 lat, w zależności od rodzaju podłoża. Dlaczego tak długo? Głównym problemem jest syntetyczny octan celulozy w filtrze ⠀ ? jedno z badań z 2019 roku udowodniło, że niedopałek wyrzucony na ziemię ma negatywny wpływ na glebę i rosnące w niej rośliny  – np. zmniejsza długość pędu czy sukces kiełkowania ⠀ Masz prawo zwrócić uwagę komuś, kto wyrzuca niedopałek na ziemię. Być może żyje w błędnym przekonaniu, że to kawałek papieru i za kilka dni magicznie zniknie. Nie zniknie. Za to może wyrządzić niemałe szkody. Ta wiedza zmienia podejście do niedopałków i jak najwięcej osób powinna być tego świadoma. No i powiedzmy sobie szczerze – wyrzucanie niedopałków na ziemię to totalne buractwo ??. ⠀ #niedopałki #ekologia #środowisko #papierosy

A post shared by Paulina Górska (@eko.paulinagorska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Czeka nas rewolucja na cmentarzach? Polska artystka zaprojektowała znicz, który po wyrzuceniu znika

Sieć sklepów Żabka wycofała z obrotu rodzynki sułtańskie / istock

Znana sieć sklepów wycofuje rodzynki. Mogą być zanieczyszczone groźną dla zdrowia toksyną

Kobieta bawi się z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób

Jason Momoa

Jason Momoa ściął swoje rozpoznawalne włosy w słusznej sprawie. „Musimy przestać!” – zaapelował

Drastycznie obniżyli ceny biletów na transport publiczny. Takich efektów nikt się nie spodziewał

„Takie historie dzieją się cały czas, tylko Odra jest na tyle dużą rzeką, że udało jej się przedrzeć do opinii publicznej” – mówi hydrolog i przyrodnik Piotr Bednarek

"Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia!" - alarmuje Paulina Górska. Powód? Groźne zanieczyszczenia

„Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia!” – alarmuje Paulina Górska. Powód? Groźne zanieczyszczenia

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

"Nikt tego po tobie nie chce sprzątać". Autorka profilu "Histeria sztuki" przeraziła się, gdy zobaczyła, co jest wyrzucane do Tatrzańskiego Parku Narodowego

„Nikt tego po tobie nie chce sprzątać”. Autorka profilu „Histeria sztuki” pokazała zdjęcia z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można się zdenerwować

Tabletki

Wyrzucasz leki razem z ulotką? Zobacz, dlaczego nie powinnaś tak robić

Owady i kotlet z probówki to jedzenie przyszłości? Jagna Niedzielska: „potrzebna nam rewolucja mentalna”

Mężczyzna na plaży

Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci

Dziewczynka gra w klasy na ulicy

„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ja we własnym kubku

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ją we własnym kubku

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Zmiany klimatu zabiorą nam kawę? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to całkiem realny scenariusz i jak temu zapobiec

Kobieta stoi na pustyni

Czy na Ziemi zabraknie piasku? „Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem na świecie” – ostrzega ekoaktywistka Paulina Górska

Słoneczniki

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska

Otuleni dymem o zapachu mango. „Co piąty rodzic nie interesuje się tym, czy jego dziecko pali” – mówi prof. Robert Mróz

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

Plakat

W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To „Alarm dla klimatu”

Dioksyny – szkodliwość w środowisku, kosmetykach i żywności

Kobieta trzyma w rękach odzież

Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska

Greta Thunberg

„Ubrania pożyczam od znajomych”. Greta Thunberg na okładce pierwszego wydania „Vogue Scandinavia” krytykuje przemysł odzieżowy

Kobieta

„Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi”

×