Przejdź do treści

Polska została pozwana do ETPC przez młodych Portugalczyków. Powodem pogłębianie zmian klimatycznych

Plakat a na nim narysowana kula ziemska i napis "One world" (jeden świat)
Polska została pozwana do ETPC przez młodych Portugalczyków. Powodem pogłębianie zmian klimatycznych/ Pexels, fot. Markus Spiske
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polska wraz z 32 krajami została zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przez sześcioro młodych Portugalczyków. Najmłodsza z oskarżycielek ma 8 lat. Młodzi winią nasz kraj za współudział w wywołaniu światowego kryzysu klimatycznego.

Młodzi Portugalczycy pozywają Polskę i 32 inne kraje 

Sześcioro dzieci i młodych dorosłych z Portugalii złożyło pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu wobec 33 państw. Obwiniają pozwane kraje o odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. Uważają, że rządy tych państw wciąż nie robią wystarczająco dużo, by zatrzymać globalny kryzys klimatyczny. Ponadto zarzucają, że poprzez swoją politykę pozbawioną troski o klimat, przyczyniły się do pogorszenia warunków życia w Portugalii.

Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, (…) aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my – stwierdziła Catarina Mota, jedna z oskarżycielek.

Pozywający we wniosku stwierdzili, że bez pilnych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych ich pokolenie czeka świat zdominowany przez ekstremalne warunki pogodowe.

Pod pozwem podpisały się: 21-letnia Cláudia Agostinho, 20-letnia Catarina Mota, 17-letni Martim Agostinho, 15-letnia Sofia Oliveira, 12-letni André Oliveira i 8-letnia Mariana Agostinho.

Oskarżenie o kryzys klimatyczny

We wniosku zaznaczono, że Portugalia doświadcza obecnie rekordowych upałów i niszczących lasy pożarów na niespotykaną dotąd skalę. W 2018 roku w Lizbonie temperatura powietrza osiągnęła bowiem rekordowy poziom 44 st. C.

Pozew w imieniu młodych ludzi złożyła pozarządowa międzynarodowa organizacja Global Legal Action Network. Wśród pozwanych 33 państw znalazły się Portugalia, Polska i pozostałe kraje Unii Europejskiej oraz Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Norwegia, Turcja i Wielka Brytania.

Celem prawników zajmujących się sprawą jest wykazanie, że żaden z oskarżonych krajów nie podjął działań, które ograniczyłyby roczny globalny wzrost temperatury poniżej 2 st. C. Państwa te zobowiązane są do takich działań porozumieniem paryskim ratyfikowanym w 2016 roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: