Przejdź do treści

Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace

Krowa za bramą
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace/ Pexels, fot. Spencer Selover
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Całkowite roczne emisje przypisywane europejskiej hodowli zwierząt odpowiadają 704 milionom ton CO2, czytamy w raporcie Greenpeace opublikowanym we wtorek 22 września. To więcej niż wytwarzają wszystkie samochody osobowe i dostawcze na europejskich drogach.

Hodowla zwierząt gorsza dla klimatu niż samochody

Emisje gazów cieplarnianych pochodzące z hodowli zwierząt w Unii Europejskiej stanowią 17 proc. całkowitych emisji w UE, podaje Greenpeace w raporcie opublikowanym we wtorek 22 września. Według analizy zwierzęta w europejskich gospodarstwach emitują równowartość 502 milionów ton CO2 rocznie. Uwzględniając dodatkowo użytkowanie gruntów czy wylesianie terenów pod hodowlę, liczba ta wzrasta do 704 milionów ton CO2. Oznacza to, że hodowle zwierząt emitują więcej gazów cieplarnianych niż auta osobowe i dostawcze na europejskich drogach (656 mln ton CO2 rocznie). Przekracza to także znacznie emisję CO2 z Polski, Słowacji, Czech i Węgier (647 mln ton CO2 rocznie). Ponadto to 18-krotnie więcej niż wydala „największa i najbardziej zanieczyszczająca elektrownia węglowa w Europie”, czyli polska elektrownia Bełchatów (38 mln ton CO2 rocznie).

Analiza Greenpeace wykazała również, że roczne emisje gazów cieplarnianych z hodowli zwierząt wzrosły o 6 proc. w latach 2007-2018. Przyrost ten odpowiada 39 milionom ton CO2. To tak, jakby dodać na europejskich drogach 8,4 milionów aut.

Plakat a na nim narysowana kula ziemska i napis "One world" (jeden świat)

Zyski ze zmniejszenia hodowli zwierząt

Ekolodzy apelują o znaczne ograniczenie hodowli zwierząt. Zmniejszenie jej o 50 proc. pozwoliłoby zaoszczędzić ilość wydalanego CO2 o 250 milionów ton.

– Europejscy przywódcy zbyt długo marginalizowali wpływ hodowli zwierząt na klimat. Nie unikniemy katastrofy, jeśli politycy będą nadal bronić przemysłowej produkcji mięsa i nabiału. Zwierzęta hodowlane nie przestaną pierdzieć i bekać, dlatego jedynym sposobem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ich liczby – powiedział  Marco Contiero, dyrektor ds. Polityki rolnej w Greenpeace UE.

Skala problemu oznacza, że ​​UE nie może osiągnąć celów porozumienia klimatycznego z Paryża. Obecnie UE aktualizuje swoje cele klimatyczne, opracowując nowe prawo w tym kierunku. Decyduje też o polityce rolnej UE na następne siedem lat.

„Zmniejszenie hodowli zwierząt ma kluczowe znaczenie w walce z załamaniem klimatu, ale ma również zasadnicze znaczenie dla zapobiegania nowym pandemiom” – czytamy w raporcie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: