2 min.
14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy

14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów/ Rawpixel
Najnowsze badania naukowców sugerują, że 30 razy więcej plastiku mieści się na dnie oceanu niż na powierzchni. Dane są przerażające. Jeśli nie powstrzymamy produkcji śmieci, które rozkładają się po 500 lat, utoniemy w plastiku.
Dna oceanów pokryte przez plastik
Badania australijskiej rządowej agencji ds. badań naukowych CSIRO wykazały, że prawdopodobnie co najmniej 14 milionów ton kawałków plastiku o szerokości mniejszej niż 5 mm znajduje się na dnie oceanów świata. Naukowcy przyjrzeli się osadom oceanicznym z głębokości nawet 3 km w sześciu miejscach odległych od siebie o ok. 300 km. Badacze stwierdzili, że każdy gram osadu zawierał średnio 1,26 kawałków mikroplastiku, co daje wynik ponad 30 razy większy niż na powierzchni.
„Nasze badania wykazały, że głęboki ocean to „zlew” dla mikroplastiku” – mówiła Denise Hardesty, główna naukowczyni i współautorka opracowania cytowana przez „The Guardian”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Ile plastiku wyrzucamy do wody?
Rocznie do mórz i oceanów trafia 8,5 milionów ton odpadów plastikowych. We wrześniu 2016 roku oszacowano, że w wodach zalega już od 19 do 23 milionów ton plastiku. Inne badanie wskazało, że na powierzchni oceanu unosi się 250 tys. ton plastiku. Po najnowszych danych naukowcy stwierdzili, że szacowany przez nich ciężar mikroplastiku na dnie oceanu jest od 34 do 57 razy większy od tego na powierzchni.
„To daje nam chwilę do myślenia o świecie, w którym żyjemy, i wpływie naszych nawyków konsumenckich na to, co uważane jest za najbardziej dziewicze” – powiedziała dziennikowi dr Hardesty.
Powstrzymanie fali plastiku przedostającego się do światowych dróg wodnych i oceanów staje się więc głównym wyzwaniem międzynarodowym. Przypomnijmy, że przywódcy z ponad 70 krajów podpisali we wrześniu zobowiązanie do odwrócenia utraty różnorodności biologicznej, które obejmuje cel powstrzymania śmieci trafiających do oceanu do 2050 roku. Według ekspertki dokładniejsze badania pomogą w podjęciu decyzji o strategiach gospodarowania odpadami, a także w zmianie zachowań każdego z nas.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023
Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

22.01.2023