Przejdź do treści

Zanurkowała u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Zamiast kolorowych ryb i bujnej roślinności – śmieci

Maggie Seida
Maggie Seida zanurkowała na Wyspach Kanaryjskich. Zamiast kolorowych ryb - tona śmieci/ fot. TikTok Maggie Seida
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To jest ten rodzaj filmu, który pilnie potrzebuje stać się viralem” – komentują internauci wideo opublikowane przez Maggie Seidę. Naukowczyni pokazała, jak wygląda pozornie błękitna woda nieopodal jednej z plaż Wysp Kanaryjskich. Nie uwierzysz, dopóki nie zobaczysz!

Rajska plaża nie taka rajska

Rajska plaża, błękitna woda i słońce. Można rzec, że wymarzone wakacje. Tiktokerka Maggie Seida udowadnia, że to jednak tylko pozory. Naukowczyni zajmująca się oceanografią na co dzień w mediach społecznościowych pokazuje rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Seida opublikowała na swoim profilu na Tiktoku wideo, na którym widać, jak kąpie się w Oceanie Atlantyckim.

„Jestem właśnie na pięknej plaży na Wyspach Kanaryjskich i chcę wam coś pokazać” – mówi i zanurza się pod wodę.

Obserwatorzy Maggie z pewnością oczekiwali w dalszej części filmu błękitnej wody, kolorowych ryb i bujnej podwodnej roślinności. Zamiast tego naszym oczom ukazują się nieprawdopodobna liczba śmieci i kawałków plastiku, która wręcz zaburza widoczność.

„Więcej plastiku niż ryb – podkreśla Maggie i dodaje – Z plaży lśniąca błękitna woda wygląda idealnie. Spojrzenie pod powierzchnię ujawnia zupełnie inną prawdę”.

Mikroplastik we krwi / istock

„To jest ten rodzaj filmu, który pilnie potrzebuje stać się viralem”

Zanieczyszczenie plastikiem w naszych oceanach i morzach stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów wodnych i zdrowia ludzi. Tiktokerka pod wodą dotyka kawałków butelki, siatki, linki, opakowania po lodzie czy zakrętki od butelki. Śmieci jest tak wiele, że trzeba się dobrze przypatrzeć, by dojrzeć wśród nich ryby.

„Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb pod względem wagi. Statystyki są przytłaczające, a polityka nam nie sprzyja. Ale jesteśmy w najlepszym momencie, by podjąć działania. Lepiej niż dziś nie będzie” – apeluje.

Wideo naukowczyni nie tylko szokuje, ale również przypomina o pilnej potrzebie podjęcia działań mających na celu ochronę środowiska wodnego. Organizacje ekologiczne i badacze ostrzegają, że rocznie do oceanów trafiają miliony ton plastiku, który może pozostawać tam przez setki lat. Rozpadający się plastik uwalnia szkodliwe substancje chemiczne, które mogą zatruwać organizmy wodne i negatywnie wpływać na ich reprodukcję i rozwój.

„Szczerze mówiąc, to przygnębiające. Ale dla naszej planety, naszego zdrowia i naszej przyszłości musimy pozostać aktywni i zaangażowani” – nawołuje Maggie.

Działania Maggie są częścią szerszego ruchu społecznego, mającego na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia plastikiem i jego skutków. Jej wideo nie tylko pokazuje nam brutalną rzeczywistość zanieczyszczenia plastikiem, lecz także inspiruje do działań na rzecz ochrony oceanów i redukcji zużycia plastiku. W komentarzach pod nagraniem internauci wyrażają swój niepokój. Wiele osób podkreśla potrzebę wprowadzenia surowszych regulacji dotyczących odpadów oraz zmiany indywidualnych nawyków konsumpcyjnych.

„To jest ten rodzaj filmu, który pilnie potrzebuje stać się viralem”,

„Zapisuję to wideo, aby pokazać moim dzieciom, jak 'czysta’ kiedyś była woda”,

„Mam nadzieję, że to się rozpowszechni. Każdy musi to zobaczyć”,

„To tak niesamowicie smutne. Świadomość to pierwszy krok, więc dzięki za podzielenie się” – czytamy w komentarzach.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: