Przejdź do treści

17-latek oddał swoje ubranie starszemu mężczyźnie, którego z domu wyrzucił syn. Policja pogratulowała mu wrażliwości na krzywdę innych

Na zdjęciu Illia z mamą odbierający nagrodę- Hello Zdrowie
Illia zainteresował się lodem seniora źródło: leszno.policja.gov.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

 17-letni Illia wykazał się ogromną troską i empatią wobec obcego, przypadkowo spotkanego mężczyzny. Straszy pan w godzinach nocnych błąkał się samotnie po ulicach Leszna ( woj. wielkopolskie), mając na sobie jedynie piżamę i kapcie. Młody Ukrainiec zareagował błyskawicznie. Jego postawa wzbudziła podziw lokalnej społeczności i funkcjonariuszy policji, którzy uhonorowali jego czyn.

Mężczyzna był ofiarą przemocy domowej

W czasach, kiedy tyle mówi się o ludzkiej znieczulicy i obojętności, ta historia daje nadzieję, że mamy dobre serca, gotowe do pomocy. Chodzi o postawę 17-letniego Ukraińca, która może być wzorem do naśladowania dla innych. Jego empatia i bezinteresowność poruszyła funkcjonariuszy.

Sprawę opisała Monika Żymełka, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Jak czytamy, policjanci każdego dnia podczas służby spotykają się w wieloma nietypowymi sytuacjami, ale ta była wyjątkowa i wzruszająca.

Nastolatek w godzinach nocnych zauważył stojącego starszego mężczyznę na chodniku, ubranego tylko w piżamę i kapcie. Kwietniowa noc była bardzo zimna. Mimo tego Illia natychmiast zdjął kurtkę oraz buty i ubrał go w swoje rzeczy. Będąc już boso, zaprowadził go do komendy policji, żeby przekazać pod opiekę policjantów. Dyżurni zaopiekowali się pokrzywdzonym, który został przewieziony do leszczyńskiego szpitala, gdzie została mu udzielona pomoc medyczna.

Okazało się, że mężczyzna jest ofiarą przemocy domowej: został pobity przez 36-letniego syna i wyrzucony z domu. Policjanci niezwłocznie zatrzymali jego syna: był nietrzeźwy i trafił do policyjnego aresztu. Zastosowano wobec niego natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania, w którym mieszkał z ojcem oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.

Niestety już po kilku dniach 36-latek złamał ten zakaz i ponownie trafił w ręce policji. Sąd Rejonowy w Lesznie w trybie przyspieszonym zastosował wobec niego karę aresztu.

12-letni Bartek

Wrażliwość na krzywdę innych na medal

17-letni lllia od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka ze swoją mamą w Lesznie. Nastolatek jest uczniem Zespole Szkół Nr 4 w Lesznie.

Inspektor Piotr Gorynia, pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie, spotkał się z Illią i jego mamą Oleną. Pogratulował chłopcu wzorowej postawy, wrażliwości na krzywdę innych oraz chęci współpracy z policją.

Illia otrzymał ufundowany przez komendanta upominek w postaci zaproszenia na przelot widokowy samolotem nad Lesznem. Do rodziców i dyrekcji szkoły trafiły listy gratulacyjne.

Na zdjęciu młody mężczyzna pali papierosa w salonie z książkami- Hello Zdrowie

Przemoc domowa: gdzie szukać pomocy?

  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002 . Telefon jest czynny całodobowo. Dzwoniąc pod numer infolinii możesz uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.
  • Numer alarmowy z telefonu komórkowego: 112, 997.
  • Telefon dla kobiet doświadczających przemocy Fundacji Feminoteka: 888 88 33 88.
  • Całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet: 600 070 717.
  • Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet: 22 621 35 37.
  • Maile do Centrum Praw Kobiet: pomoc@cpk.org.plporady.prawne@cpk.org.plporady.psychologiczne@cpk.org.pl.
  • Kontakt z Avon Alert – tutaj.

 

źródło: leszno.policja.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: