Przejdź do treści

„Lepszy świat dla kobiet to lepszy świat dla wszystkich”. Pesymistyczny raport o nierównościach płci

Trzy kobiety leżące na brzuchu- Hello Zdrowie
Nierówność płci może przybierać różne formy źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze większa nierówność, jeszcze więcej wyzwań i coraz intensywniejsze poczucie zagrożenia.  Raport „The Global Progress for Women” nie napawa optymizmem. „31 proc. badanych zauważyła obrażenia fizyczne lub inne objawy przemocy domowej u znajomej osoby z pracy” – podaje Fundacja Feminoteka powołując się na wyniki badań. Co można zrobić, żeby chronić kobiety?

35 proc. kobiet o doświadczeniu przemocy usłyszało z ust koleżanki z pracy

„The Global Progress for Women” to raport, który cyklicznie przygotowuje marka kosmetyczna Avon. Celem raportu jest poznanie przyczyn nierówności płci oraz zbadanie wpływu środowiska społecznego na równość i zdolność kobiet do decydowania o sobie.

W badaniu wzięło udział 7 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Filipinach, Turcji i RPA – w tym 1000 kobiet z Polski. Wyniki raportu przytacza Fundacja Feminoteka na swoim profilu na Instagramie. Najpierw jednak zauważa, że nierówność płci jest zjawiskiem złożonym i zróżnicowanym. Może przybierać różne formy:

  • nierówności ekonomicznych,

  • braku dostępu do edukacji oraz świadczeń medycznych,

  • naruszenia wolności osobistej i autonomii seksualnej.

Jak wynika z raportu, 89 proc. badanych kobiet uważa, że panujące stereotypy stanowią barierę dla równych szans dla kobiet. Przemoc ze względu na pleć wpływa na:

  • utratę zatrudnienia,
  • koszty opieki zdrowotnej,
  • koszty procesów sądowych,
  • usługi społeczne.

Z raportu wynika również, że 22 proc. respondentek rozmawiało z pracodawcą na temat przemocy domowej, której doświadczyły w domu, a 31 proc. zauważyła obrażenia fizyczne lub inne objawy przemocy domowej u znajomej osoby z pracy. Natomiast 35 proc. badanych przyznało, że znajoma osoba zwierzyła się z doświadczenia przemocy ze strony partnera w domu.

Feminoteka podaje, że globalne koszty przemocy ze względu na płeć szacuje się na 1, 5 biliona dolarów (2 proc. światowego PKB).

Fundacja Feminoteka w poście załączyła mini poradnik, wskazujący, co można zrobić, aby zapobiegać tym zjawiskom.

  • słuchaj bez osądzania,
  • szanuj przestrzeń osobistą kobiet,
  • zapytaj o zgodę przed seksem,
  • unikaj stereotypów płciowych,
  • reaguj na przemoc, dbając o swoje bezpieczeństwo,
  • edukuj się i dziel swoją wiedzą antydyskryminacyjną,
  • wspieraj osoby po przemocy,
  • wspieraj organizacje pomocowe.

Feminoteka przypomniała również swoje numery telefonów dla osób doświadczających przemocy: PL 888 88 33 88 oraz UA 888 88 79 88

Dr Emilia Rekosz-Cebula - Hello Zdrowie

„Lepszy świat dla kobiet to lepszy świat dla wszystkich”

Kristof Neirynck, dyrektor generalny Avon, zauważa, że badanie to pokazuje, jak daleko jesteśmy wciąż od równości płci.

„Świat jest zróżnicowany i musimy zrobić więcej, aby stworzyć kobietom możliwości wnoszenia większego wkładu w gospodarkę, uczestniczenia w pracy i realizacji swojego potencjału (…) Bo lepszy świat dla kobiet to lepszy świat dla wszystkich”.

Aż 72 proc. ankietowanych kobiet twierdzi, że nie czuje się bezpiecznie, spacerując/ćwicząc samotnie na dworze wieczorem, 43 proc. nie czuje się bezpiecznie w transporcie publicznym, a 55 proc. twierdzi, że nie czuje się bezpiecznie, jadąc taksówką.

Nowe dane pokazują również, że ponad jedna trzecia (35 proc.) kobiet czuła się „niekomfortowo” w miejscu pracy ze względu na swoją płeć.

Pamela Zaballa, dyrektor generalna NO MORE uznała wyniki badań za „przygnębiające”.

„Zaobserwowaliśmy, że wyższe koszty utrzymania zwiększają wyzwania stojące przed ofiarami przemocy domowej, utrudniając im ucieczkę przed sprawcami i rozpoczęcie nowego życia” – zauważa.

źródło: walesonline.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: