„Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to nie jest ostatnia deska ratunku” – przypomina Adam Pasierb
„Złość? Smutek? Lęk? Z nami możesz porozmawiać o wszystkim!” – czytamy na stronie internetowej telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. O tym, że młodzi ludzie mogą dzwonić na infolinię nie tylko w sytuacji zagrożenia, przypomniał tiktoker Adam Pasierb. „Można zadzwonić naprawdę z dużo prostszą rzeczą do rozwiązania” – przekonywał autor profilu „adaś.” w rozmowie z Tuba.FM.
„Z nami możesz porozmawiać o wszystkim”
116 111 to numer infolinii zaufania dla dzieci i młodzieży powołanej w 2008 r. przez MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie jej powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon najczęściej kojarzony jest z niesieniem pomocy młodym ludziom, którzy doświadczyli przemocy lub znajdują się w kryzysie psychicznym. Zakres wsparcia infolinii jest jednak znacznie szerszy.
„Złość? Smutek? Lęk? Z nami możesz porozmawiać o wszystkim!’ – czytamy na stronie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.
„Wszyscy mamy pytania. Znajdź odpowiedź na swoje”, „Bałagan w głowie? Poukładamy to” – czytamy dalsze hasła zachęcające do wykonania telefonu. O tym, że młodzi ludzie mogą skontaktować się z infolinią 116 111 nie tylko w trudnej sytuacji, z której nie widzą wyjścia, przypomniał Adam „adaś.” Pasierb. W rozmowie z radiem internetowym Tuba.FM tiktoker zaznaczył, że warto dzwonić po pomoc z każdym trapiącym młodych ludzi pytaniem.
„Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to nie jest ostatnia deska ratunku. To wcale tak nie działa. Tam można zadzwonić naprawdę z dużo prostszą rzeczą do rozwiązania” – mówił.
Problemy, z jakimi mogą także zgłosić się młodzi ludzie, to m.in. przyjaźń i związki, relacje z rodzicami, trudności w szkole i z nauką, kwestie związane z dojrzewaniem czy samopoczucie i zdrowie. Pasierb w dalszej części swojej wypowiedzi przytoczył historię dziewczynki, która zadzwoniła na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, by poradzić się, jak powinna ubrać się na zabawę do swojej koleżanki.
„Wydawałoby się to zupełnie błahą rzeczą. Natomiast musimy spojrzeć na to tak, że jeżeli ona nie miała z kim o tym porozmawiać, czy z inną koleżanką, czy z mamą, czy z babcią, czy z kimkolwiek, to jak ona musiała czuć się samotna, że w takiej sprawie zadzwoniła do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży” – podsumował.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Telefony zaufania dla dzieci i młodzieży pod wspólnym numerem 116 111 zaczęły powstawać w krajach Unii Europejskiej w wyniku dyrektywy Komisji Europejskiej z 2007 r. Polska zrealizowała ten cel jako piąty kraj w UE.
Na infolinię można zadzwonić przez siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Połączenie jest bezpłatne, a każdy rozmówca pozostaje anonimowy. W telefonie zaufania pracują specjaliści: psycholodzy, pedagodzy, konsultanci, którzy otrzymali profesjonalne przygotowane do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online.
„W każdym miesiącu odbieramy od 4 do nawet 7 tysięcy rozmów” – podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 15 lat prowadzi infolinię.
Zgodnie z danymi, w 2023 r. dyżurujący przeprowadzili ponad 68 tys. rozmów z dzwoniącymi lub piszącymi po pomoc młodymi osobami. W ciągu doby telefon dzwonił średnio co trzy minuty.
RozwińWsparcie w kryzysie psychicznym – gdzie szukać pomocy?
Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:
-
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).
-
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 (Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci)
-
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – 800 12 00 02
- Infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki – 800 800 605
Zobacz także
„Trzy autobusy szkolne – tyle dzieci w zeszłym roku odebrało sobie życie” – alarmuje Fundacja Słonie na Balkonie
Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”
Stworzyli fikcyjne konto 13-latka, by zbadać algorytm TikToka. Pierwsze wideo o samobójstwie wyświetliło się w trzeciej minucie scrollowania aplikacji
Polecamy
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Aneta Korycińska: „Literatura YA to nowa subkultura. Autorzy traktowani są jak gwiazdy rocka, a tłumy na targach książki zaczynają się już o szóstej rano”
Zamiast uczyć się teorii, będą chodzić do schroniska. „Lekcje miłości do zwierząt i przyrody” nowym przedmiotem szkolnym
„Jesteś brzydsza niż…”. Dzieci znalazły w cukierkach wulgarne hasła, winnego nie ma
się ten artykuł?