2 min.
Akcja – zadbaj o kręgosłup!

Fot. Katarzyna Milewska
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
Dbasz o kręgosłup? Wzmacniasz mięśnie i pracujesz nad mobilnością? Doskonale. A czy pamiętasz o odcinku piersiowym? Ten rozciągnąć najtrudniej, a pełna ruchomość w tej części jest szalenie ważna.
Dlaczego? Znów musimy wrócić do tego nieszczęsnego siedzenia. To ono jest w znacznym stopniu przyczyną problemów z kręgosłupem i niestety pogłębia nieprawidłową postawę, w której zapadają nam się barki i pogłębia kifoza odcinka piersiowego (nie wspominając o spłyceniu lordozy lędźwiowej). Oznacza to, że kształt naszego kręgosłupa staje się coraz bardziej nienaturalny, a w konsekwencji pojawia się ból.
O ćwiczeniach na kręgosłup pisaliśmy wiele i będziemy pisać jeszcze dużo. Dziś jednak przyjrzymy się i popracujemy nad odcinkiem piersiowym, starając się poprawić jego mobilność.
Ćwiczenie 1
Ustaw pod plecami (na linii łopatek) dwa, pionowo postawione klocki. Oprzyj się o nie, a następnie złap się za łokcie i przenieś ręce za siebie. Pośladki w trakcie wykonywania ćwiczenia powinny być na macie. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 2
To delikatna modyfikacja poprzedniego ćwiczenia. Różnica polega na wyprostowaniu ramion. Analogicznie – utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund i ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 3
Ustaw się w pozycji klęku podpartego (między udem a łydką powinien być kąt prosty). Przed sobą ustaw dwa klocki do jogi i połóż na nie łokcie. Schowaj głowę między ramiona i staraj się wyciągnąć w barkach. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund, biorąc wdech nosem i pogłębiając delikatnie zakres z wydechem. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 4
To kolejna modyfikacja. Tym razem ćwiczenia numer 3, które poza rozciąganiem odcinka piersiowego kręgosłupa, pomoże także popracować nad zakresem w barkach. Ustaw dwa klocki przed sobą i połóż na nie dłonie. Z pozycji klęku podpartego wyciągnij się, próbując zbliżyć klatkę piersiową do podłoża. Wytrzymaj 20 sekund i powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 5
Połóż się na brzuchu i ugnij ręce w łokciach, ustawiając przedramiona na podłożu. Podczas wykonywania ćwiczenia cały brzuch wraz z pierwszym żebrem powinien dotykać maty. Skup się tylko na wyciągnięciu i rozciągnięciu klatki piersiowej. Podczas wykonywania ćwiczenia oddychaj głęboko. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
Ćwiczenie 6
Podejdź do ściany i stań do niej przodem tak, by móc przykleić do niej brzuch. Następnie weź wdech i z wydechem zacznij odchylać się do tyłu tak, by otwierać klatkę piersiową, a brzuch cały czas „wklejać” do ściany. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022