2 min.
Rady fizjoterapeuty dla Pogodnych Mędrców

Zdjęcie: shutterstock
16.08.2022
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
16.08.2022
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
15.08.2022
Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie
15.08.2022
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
15.08.2022
Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy
Pogodni Mędrcy to grupa o najwyższej średniej wieku. Niestety, im jesteśmy starsi, tym mocniej postępują procesy degeneracyjne narządu ruchu.
Z racji naszego stylu życia, w którym dominuje pozycja siedząca, pojawiają się kłopoty z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Naukowcy uważają, że zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się już w sposób utajony od około 30. roku życia. Ważny w profilaktyce schorzeń kręgosłupa jest sposób, w jaki się schylamy. Najprościej rzecz ujmując, należy schylać się z nóg, a nie z pleców. Jeżeli podnosimy z podłogi coś ciężkiego, nie róbmy tego z zaokrąglonych pleców. Ważne jest, aby schylać się przez zrobienie przysiadu z nóg z zachowaniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Ten sposób podnoszenia jest bezpieczny dla kręgosłupa. Angażuje do pracy dużą masę mięśni (prostowniki stawu kolanowego), jednak znacząco zmniejsza obciążenie na kręgosłup.
„Powyższe ćwiczenie przeznaczone jest i powinno być wykonywane przez osoby zdrowe, w szczególności bez urazów i stanów bólowych. Gdyby wykonywanie powyższego ćwiczenia wywoływało jakiekolwiek dolegliwości lub powodowało ból, należy je natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Prosimy zwrócić uwagę, że żadne z zaprezentowanych ćwiczeń nie powinno być rozumiane jako porada lekarska lub fizjoterapeutyczna, ponieważ każdy przypadek wymaga odrębnej, rzetelnej analizy, gdyż mogą istnieć pewne indywidualne przeciwwskazania, które może określić tylko lekarz lub fizjoterapeuta.
Z tego względu nie ponosimy żadnej odpowiedzialności w związku z wykorzystaniem informacji, porad i wskazówek zamieszczonych w niniejszej publikacji. Powyższa porada nie zastąpi prawdziwej konsultacji u lekarza bądź fizjoterapeuty.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż każde ćwiczenie niewłaściwie wykonywane i niedostosowane do Twojego indywidualnego stanu i możliwości może zagrażać Twojemu zdrowiu.”
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zygmunt Bartosiewicz
terapeuta manualny
Najnowsze w naszym serwisie

13.08.2022
Ćwiczenia do szpagatu – jak się rozciągać, by go wykonać?

12.08.2022
Prozodia – jakie znaczenie ma intonacja, akcent i rytm naszej mowy? Metody leczenia dysprozodii

16.07.2022
Proste ćwiczenia na uda wewnętrzne. Poznaj skuteczne ćwiczenia z gumą

16.07.2022
Ćwiczenia kształtujące gibkość – jak je wykonywać, by były skuteczne?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.08.2022
„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

14.08.2022
Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

13.08.2022
Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

13.08.2022