2 min.
Rady fizjoterapeuty dla Pogodnych Mędrców

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
06.03.2021
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
06.03.2021
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
06.03.2021
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
06.03.2021
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
Pogodni Mędrcy to grupa o najwyższej średniej wieku. Niestety, im jesteśmy starsi, tym mocniej postępują procesy degeneracyjne narządu ruchu.
Z racji naszego stylu życia, w którym dominuje pozycja siedząca, pojawiają się kłopoty z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Naukowcy uważają, że zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się już w sposób utajony od około 30. roku życia. Ważny w profilaktyce schorzeń kręgosłupa jest sposób, w jaki się schylamy. Najprościej rzecz ujmując, należy schylać się z nóg, a nie z pleców. Jeżeli podnosimy z podłogi coś ciężkiego, nie róbmy tego z zaokrąglonych pleców. Ważne jest, aby schylać się przez zrobienie przysiadu z nóg z zachowaniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Ten sposób podnoszenia jest bezpieczny dla kręgosłupa. Angażuje do pracy dużą masę mięśni (prostowniki stawu kolanowego), jednak znacząco zmniejsza obciążenie na kręgosłup.
„Powyższe ćwiczenie przeznaczone jest i powinno być wykonywane przez osoby zdrowe, w szczególności bez urazów i stanów bólowych. Gdyby wykonywanie powyższego ćwiczenia wywoływało jakiekolwiek dolegliwości lub powodowało ból, należy je natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Prosimy zwrócić uwagę, że żadne z zaprezentowanych ćwiczeń nie powinno być rozumiane jako porada lekarska lub fizjoterapeutyczna, ponieważ każdy przypadek wymaga odrębnej, rzetelnej analizy, gdyż mogą istnieć pewne indywidualne przeciwwskazania, które może określić tylko lekarz lub fizjoterapeuta.
Z tego względu nie ponosimy żadnej odpowiedzialności w związku z wykorzystaniem informacji, porad i wskazówek zamieszczonych w niniejszej publikacji. Powyższa porada nie zastąpi prawdziwej konsultacji u lekarza bądź fizjoterapeuty.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż każde ćwiczenie niewłaściwie wykonywane i niedostosowane do Twojego indywidualnego stanu i możliwości może zagrażać Twojemu zdrowiu.”
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zygmunt Bartosiewicz
terapeuta manualny
Najnowsze w naszym serwisie

03.03.2021
Rusza EkoOkres, czyli akcja edukacyjna rzecz promocji wielorazowych produktów menstruacyjnych. Hello Zdrowie patronem medialnym

27.02.2021
Fitspiracje, które nie inspirują. Czy na pewno warto przeglądać zdjęcia szczupłych sylwetek na Instagramie?

26.01.2021
Hello My Hero. Jesika Misztal – bije w niej męskie serce, a ciało pokryte jest bliznami

05.12.2020
Olivia Colman: Ci, którzy nie lubią mnie z powodu rozmiaru mojego tyłka, mogą się odp…lić. Jestem całkiem miłą osobą!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.03.2021
Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021