Przejdź do treści

Ćwiczenia na siłę – poznaj trening siłowy i wskazówki trenerów

Jak zbudować siłę?
Jak zbudować siłę? Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rodzajów siły jest wiele. Również tej mięśniowej. I nieważne, czy biegasz, podnosisz ciężary, trenujesz sztuki walki czy uprawiasz inne sporty – warto dodać do swojego planu treningowego ćwiczenia na siłę. Dowiedz się, na czym polegają i zapoznaj się ze wskazówkami zawodowych trenerów – Kasi Bigos i Andrzeja Bogdała.

Ćwiczenia na siłę – trening siłowy

W celu budowania siły stosuje się trening siłowy. Kwalifikuje się go do treningu beztlenowego (anaerobowego) – czyli takiego, w którym energia pozyskiwana jest z przemian beztlenowych. Trening siłowy ma na celu budowanie siły mięśni i może skupiać się na wszystkich partiach mięśniowych lub tylko na określonych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie stopniowo podnosić coraz większe ciężary. Ćwiczenia na siłę nie tylko wzmocnią mięśnie, ale także pozwolą schudnąć (intensywnie spalają tkankę tłuszczową) i wyrzeźbić sylwetkę.

Przykłady ćwiczeń na siłę

Trening siłowy to najczęściej ćwiczenia z obciążeniem (np. ćwiczenia z hantlami, sztangą czy kettlebells), jednak można pracować nad siłą także wykonując trening w domu bez sprzętu – polegając wyłącznie na ciężarze swojego ciała. Do ćwiczeń na siłę zaliczamy m.in. martwy ciąg, przysiady i wyciskania.

Martwy ciąg

Martwy ciąg to jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych ćwiczeń na siłę. Opiera się na podniesieniu ciężaru (najczęściej sztangi) i wykonaniu wyprostu. Angażuje do pracy wszystkie mięśnie! Pracują mięśnie brzucha, pleców, nóg, pośladków, rąk i przedramion. Jednak trzeba przy tym ćwiczeniu zachować szczególne środki ostrożności i pilnować poprawnej techniki. Poprzez źle wykonany martwy ciąg możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Przysiady - jak robić je prawidłowo?

Przysiady

Przysiady również angażują do pracy wiele partii mięśniowych. To świetne ćwiczenia na siłę szczególnie mięśni nóg i pośladków. Najlepsze efekty uzyskamy, wykonując przysiady z obciążeniem. Możemy wykorzystać do tego ćwiczenia na siłę sztangę lub hantle. Przysiady ze sztangą to wersja bardziej wymagająca (zdecydowanie nie stanowi ćwiczenia dla początkujących). Może być wykonywana z trzymaniem sztangi z przodu (front squat) lub z tyłu (back squat).

Wyciskanie

Spośród tych ćwiczeń na siłę wyróżnić można wyciskanie sztangi na ławce poziomej, wyciskanie hantli na ławce poziomej i wyciskanie żołnierskie. Ostatnie z nich można wykonywać z ketllebells, hantlami lub sztangą. Wyciskania to świetne ćwiczenia na ramiona, barki oraz klatkę piersiową.

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Ćwiczenia na siłę – 4 wskazówki od trenerów

1. Zwolnij

Ruchy podczas treningu skoncentrowanego na sile powinny być wykonywane w wolniejszym tempie z wygenerowaniem maksymalnego napięcia. Zwróć uwagę na technikę wykonywania każdego powtórzenia. Jak wolno ćwiczyć? Możesz odliczyć do trzech przy podnoszeniu ciężaru i opuszczaniu go. Ta sama zasada dotyczy ćwiczeń, w których wykorzystujesz obciążenie własnego ciała.

2. Napnij się

Napięcie=siła, dlatego im bardziej napięte będą mięśnie, tym większą siłą dysponujesz.

Generowanie maksymalnego napięcia powinno być zawsze połączone z prawidłowym oddechem. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczasz ciało przed urazami (tworząc naturalny pas bezpieczeństwa przy wykonywaniu takich ćwiczeń jak przysiady czy martwe ciągi).

Domowy trening siłowy - sztangielki

3. Modyfikuj plany treningowe

Stosowanie małych obciążeń może po jakimś czasie nie przynosić upragnionego efektu, dlatego warto modyfikować plany treningowe i w trakcie ogólnego planu stosować także 6-tygodniowe plany specjalistyczne. Główną rolę pełnią w nich ćwiczenia, w których ciężary stanowią 85-95% ciężaru maksymalnego (przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby powtórzeń). Najpopularniejszą metodą jest system 5 serii po 5 powtórzeń.

4. Odpoczywaj między seriami

Przy zastosowaniu dużego obciążenia o wysokim napięciu mięśniowym ciało oraz układ oddechowy ulegają zmęczeniu. Dlatego bardzo ważny jest czas odpoczynku między seriami. To dzięki niemu będziesz w stanie podejść w pełni sił do kolejnej ciężkiej serii. Zalecany odpoczynek to od 2 do nawet 5 minut między seriami.

kobieta ćwiczy na siłowni

Pamiętaj, że pracując nad siłą, nie zawsze potrzebujesz ciężarków, hantli czy maszyn. Siła nie zawsze idzie w parze z imponującą muskulaturą. Przy mądrym, odpowiednio zaplanowanym planie treningowym możesz to robić przy pomocy drążka lub odważnika kettlebell lub wykorzystując ćwiczenia kalisteniczne – pracować z obciążeniem własnego ciała.

Efekty treningu siłowego

Co zyskujemy, wykonując trening siłowy w domu lub na siłowni? Efekty ćwiczeń na siłę to m.in.:

  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawa samopoczucia,
  • szybszy metabolizm,
  • wyrzeźbienie mięśni,
  • zwiększenie wytrzymałości i siły.

 

Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: