Przejdź do treści

Synthol – co to za substancja, efekty, skutki uboczne

Synthol – co to za substancja, efekty, skutki uboczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Synthol to preparat, który w nienaturalny sposób przyspiesza przyrost masy mięśniowej i może spowodować poważne problemy ze zdrowiem.  Z tego powodu jest wpisany na listę środków zakazanych w kulturystyce, a jego sprzedaż jest nielegalna. Wyjaśnimy, dlaczego nie powinno się go stosować i jakie ma skutki uboczne.

Co to jest synthol?

Synthol to połączenie 85 proc. oleju MTC, lidokainy oraz alkoholu benzylowego. Te dwa ostatnie składniki występują w ilościach 7,5 proc. Lidokaina ma właściwości przeciwbólowe, a alkohol benzylowy służy do sterylizacji mieszanki.

Synthol nie ma takiego działania jak standardowe sterydy anaboliczno-androgenne, które są często przyjmowane przez kulturystów. Ta substancja nie tyle stymuluje mięśnie do szybkiego wzrostu, ile wywołuje w nich stan zapalny. To natomiast sprawia, że mięśnie przez chwilę wyglądają optycznie na większe. Warto dodać, że stosowanie syntholu nie wiąże się ze wzrostem siły mięśniowej, czy wydolności organizmu.

Jak działa synthol?

Synthol wynalazł Christoper Clark. Jego początkowa nazwa to Pump’n Pose. Preparat wprowadzono na rynek w 1990 roku. Olejki o innych składach były stosowane przez kulturystów kilkadziesiąt lat wcześniej. Wszystko zaczęło się od zdarzenia na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Właśnie wtedy amerykański ciężarowiec i miotacz kulą Gary Gubner uszkodził sobie mięsień trójgłowy w ręce.

Wtedy naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku stworzyli roztwór sklerotyzujący. Jego zadaniem było przyspieszenie gojenia się mięśnia ramienia. W tym roztworze znajdowało się 2  proc. fernolu oraz 50 proc. sterylnej glukozy zawieszonej w sterylnej glicerynie. Preparat drażnił naderwany mięsień i zmuszał go do wytwarzania kolagenu. Zadaniem tego roztworu było naprawienie naderwanego mięśnia, a nie powiększanie już istniejących. Właśnie w ten sposób działają pozostałe olejki do pozowania. Wśród nich tylko synthol powiększa masę mięśniową.

Dziewczyna pływa w basenie

Synthol – jaka jest cena i gdzie można go kupić?

Synthol jest wpisany w kulturystyce na listę środków zakazanych. Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu (IFBB) nie akceptuje jego stosowania. Samego syntholu praktycznie nie ma w sprzedaży. Nie można go kupić ani w Polsce, ani za granicą.

Jakie efekty daje stosowanie syntholu?

Synthol stosuje się domięśniowo, więc pozostaje on w tkankach. Z tego preparatu pomiędzy włóknami mięśniowymi tworzy się kula, która sprawia, że triceps, łydka lub biceps wydają się większe. To prowadzi natomiast do otorbienia, czyli wytworzenia się torebki łącznotkankowej wokół tego sztucznego implantu. Taka sama reakcja zachodzi w organizmie również w wyniku stłuczenia. Jednak wtedy jest to naturalny i bezpieczny proces, ponieważ nie jest wywołany przez szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje.

Aby utrzymać masę mięśniową, należy po synthol sięgać regularnie. Wystarczą niewielkie dawki. Z upływem czasu stosowanie tego preparatu staje się coraz bardziej bolesne, ponieważ tworzą się zrosty mięśniowe, bo preparat wstrzykuje się właśnie w mięśnie.

Czym są hormony steroidowe i jakie pełnią funkcje? na zdjęciu kobieta patrząca w bok- Hello Zdrowie

Jakie skutki uboczne daje używanie syntholu?

Skutki uboczne przyjmowania tego preparatu dla kulturystów zostały potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. W bardzo dużym skrócie stosowanie syntholu może prowadzić do:

Poza tym mięśnie się zniekształcają i wyglądają wyjątkowo nienaturalnie. Zaczynają przypominać wielbłądzie garby, a nie prawidłową tkankę mięśniową. Włókna mięśniowe zaczynają się zrastać, a ramiona lub łydki osoby, która regularnie stosuje synthol, wyglądają jak nadmuchane balony.

Deformacja mięśni, a w zasadzie całego ciała to nie jedyne z powikłań. Kolejnym są zaburzenia neurologiczne. Mogą one objawiać się brakiem czucia w rękach i nogach, a także zaburzeniami ruchu. W ekstremalnej sytuacji może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia danego mięśnia i jego atrofii, czyli stopniowego zanikania.

Kobieta na treningu z hantelkami

Szkodliwość syntholu

Każda kolejna dawka syntholu wiąże się z większym ryzykiem infekcji. We wczesnym stadium da się ją wyleczyć podawaniem antybiotyków, natomiast w bardziej zaawansowanym konieczne jest leczenie chirurgiczne. Często spotykanym powikłaniem po stosowaniu syntholu jest ropień mięśnia, który prowadzi do trwałej deformacji tkanki mięśniowej.

Wstrzykiwanie syntholu może powodować też zatorowość płucną, zawał i udar. Te najpoważniejsze powikłania najczęściej są przyczyną śmierci kulturystów. W sieci nie brakuje informacji o kulturystach, którzy mieli  poważne powikłania lub zmarli po przyjmowaniu tego preparatu. Ryzyko  stosowania syntholu jest bardzo duże. Nic dziwnego, że jego sprzedawanie jest nielegalne, a sam preparat nie ma wiele wspólnego ze sportem. Mamy do wyboru wiele innych, zdrowszych i legalnych metod pracy z ciałem i sposobów kształtowania sylwetki.

Źródła:

  1. https://www.polimery.umed.wroc.pl/pdf/2009/39/1/63.pdf
  2. https://biotechnologia.pl/farmacja/doping-farmakologiczny-w-sporcie-synthol-licencja-na-znieksztalcenie,803?month=10&year=2020

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: