4 min.
Kalistenika – tak zbudujesz prawdziwą siłę! Dlaczego warto ją trenować?

Kalistenika – tak zbudujesz prawdziwą siłę! Dlaczego warto ją trenować? Istock.com
Najnowsze
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
Kalistenika to sztuka wykorzystywania masy własnego ciała oraz zjawiska bezwładności jako środków rozwoju fizycznego. Kalistenika – z greckiego kallos, czyli piękno, oraz sthenos, czyli siła – to metoda, którą warto się zainteresować.
Spis treści
Mięśnie = siła?
Wielkość mięśnia nie świadczy wcale o jego sile. Wiem, że to, co napiszę, jest dość ryzykowne, ale wielu kulturystów, którzy świetnie radzą sobie z podnoszeniem określonych ciężarów na siłowni i mają imponujące obwody mięśni, nie poradziłoby sobie z kilkoma najprostszymi ćwiczeniami z masą własnego ciała. Posiadają bowiem siłę zupełnie niefunkcjonalną. Nie są ucieleśnieniem sprawności fizycznej (już nawet nie wspomnę, że niektórzy nie są w stanie podrapać się po plecach lub odebrać telefonu, nie przykładając go do drugiego ucha). Ale dziś nie o nich. Nie chcę szufladkować. Moim zdaniem prawdziwa siła to taka siła, która jest funkcjonalna, czyli nienastawiona na „wygląd”. Powtórzę raz jeszcze – duża ilość tkanki mięśniowej nie zawsze przekłada się na dużą siłę. Nie zapominajmy o mobilności. I nie zaniedbujmy jej. Dopiero siła połączona ze zwinnością i sprawnością ruchową to prawdziwy skarb.
Kalistenika – sztuka wyrobienia siły
Kalistenika to ćwiczenia z masą własnego ciała. Metoda stara jak świat, bo korzystali z niej najstarsi herosi. Dziś, niestety, w marketingowym wyścigu o najlepszy sprzęt na siłowni, odrobinę popadła w zapomnienie. Na szczęście nie wszyscy o niej zapomnieli. Kalistenika progresywna jest sztuką korzystania z ludzkiego ciała, która pozwala na jego maksymalny rozwój. Niektórzy trenują ją dziś dodatkowo, by zwiększyć wytrzymałość mięśni. A prawda jest taka, że to świetny sposób na budowanie prawdziwej, imponującej siły. Sama jestem instruktorką pole dance i kiedy wreszcie pozbędziemy się skojarzeń z klubami nocnymi, znajdziemy tam kalistenikę w najczystszej postaci. Siła, równowaga, elastyczność ciała, stabilność, core z żelaza. Efekty pracy widać i czuć natychmiast!
Kalistenika – nie tylko pompki, przysiady i podciąganie na drążku
Potrafisz stanąć na rękach? Na jednej ręce? I jeszcze zrobić w tej pozycji pompkę? Umiesz podciągnąć się, trzymając drążek jedną ręką lub tylko dwoma palcami jednej ręki? No właśnie… Do tego potrzeba naprawdę dużej siły i mięśni, i stawów, i ścięgien (również wszystkich mięśni stabilizujących postawę), a dodatkowo znakomitej koordynacji ruchowej. Prawdziwa kalistenika to kontrola nad własnym ciałem. Podciąganie, zginanie kolan i skakanie przy odepchnięciu ciała siłą kończyn od powierzchni ziemi, przysiad na jednej nodze. Kiedyś te metody wykorzystywali najlepsi wojownicy do wyrobienia maksymalnej siły mięśniowej. I działało! Najwyższy czas wrócić do tych metod. Wiele z nich wykorzystują dziś gimnastycy i cyrkowcy. Dlaczego i my nie mielibyśmy włączyć takich ćwiczeń do naszych codziennych programów treningowych?
Kalistenika – poręcze, drążki i siła ciała
To, co w kalistenice jest ci najbardziej potrzebne, to grawitacja! Takie formy treningowe możesz uskuteczniać w każdym miejscu na ziemi. Nawet w swoim małym pokoju. Potrzebujesz tylko kawałka podłogi, ściany i miejsca, gdzie możesz swobodnie zwisać na rękach lub nogach. Kalistenika to sztuka, w której masz uruchomić ciało jako integralną całość. Nie ćwiczysz, izolując pracę poszczególnych mięśni, ale trenujesz całe ciało, pracując jednocześnie nad siłą ścięgien, stawów i układu nerwowego. Synergia ruchu jest kluczem do sukcesu. Przykład? Prawidłowo wykonany pod kątem technicznym mostek angażuje do pracy ponad setkę mięśni!
Kalistenika – metody street workout
Dziś metody kalisteniki wykorzystuje z powodzeniem wiele osób, zwłaszcza związanych ze street workout, gimnastyką, akrobatyką, breakdance’em czy CrossFitem. Dlaczego nie miałbyś skorzystać z tych metod i ty? Nie mówię, że masz rezygnować z siłowni! Po prostu radzę łączyć wiele form treningowych, co gwarantuje ciągły i kompleksowy rozwój.
Zobacz także

Dziewczyno, trenuj boks! W czym ta sztuka walki na pięści jest dobra i jak zacząć, tłumaczy instruktor boksu Dariusz Sęk

„Potrzebuję treningu, żeby rozsądnie myśleć i wyładować nadmiar energii”. Way of Blonde o sile kobiecej motywacji

Lubisz skakać na skakance? Sprawdź, jak osiągnąć najwięcej korzyści
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021