Ćwiczenia w domu – jaki trening w domu wybrać?
Ćwiczenia w domu to idealny sposób na to, aby spalić zbędne kilogramy! To wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą chodzić na basen czy też na siłownię. Sprawdź od czego zacząć trening w domu, jakie ćwiczenia na brzuch i inne partie ciała możesz wykonywać oraz z jakiego sprzętu korzystać, aby nie tylko schudnąć, ale również wzmocnić mięśnie.
Powody, dla których decydujesz się na ćwiczenia w domu mogą być różne: kłopoty finansowe, brak czasu, by dostosować się do godzin, w których odbywają się zajęcia fitness w niedalekim klubie. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu decydujesz się wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o sprawność oraz kondycję we własnym domu – ważne, by robić to sensownie! Chodzi o to, aby trening domowy był nie tylko efektywny, ale przede wszystkim bezpieczny.
Ćwiczenia w domu – jak zacząć ćwiczyć?
-
Zadbaj o odpowiedni czas treningu
Niezależnie od tego, czy są to ćwiczenia na pośladki, czy też ćwiczenia na brzuch – na początku trenuj 3 razy w tygodniu od 30 do 45 minut. Do formy dochodzi się małymi krokami. Jeśli przeforsujesz mięśnie na początku, skutek może być odwrotny od oczekiwanego. Dopiero po miesiącu możesz ćwiczyć nawet do godziny.
-
Zaczynaj od rozgrzewki
Ta zasada jest zawsze aktualna i nigdy się nie zmieni: zawsze rozgrzewaj się przed treningiem – niezależnie od tego, czy decydujesz się na trening profesjonalny, czy ćwiczenia w domu. Musisz pobudzić układ sercowo-naczyniowy, podnieść temperaturę ciała i tkanek, aby przygotować mięśnie, ścięgna i stawy do obciążeń podczas wysiłku fizycznego. Dobra rozgrzewka pozwoli ci ćwiczyć efektywniej.
-
Pilnuj techniki
Na początku nie skupiaj się na intensywności, ale na jakości wykonania ćwiczenia. Aby trening był skuteczny, musisz przede wszystkim ćwiczyć poprawnie. Pamiętaj o odpowiednim oddychaniu podczas treningu. Oddech musi być zsynchronizowany z tempem wykonywanych ćwiczeń. Kontroluj fazę wdechu i wydechu. W większości przypadków wydech należy wykonywać ustami, a wdech nosem. Prawidłowy wydech występuje w czasie największego skurczu mięśni ‒ to zdecydowanie bardziej wymagająca część ćwiczeń. Wdech powinien nastąpić w mniej forsownej części ćwiczenia, czyli w fazie powrotu ‒ mięśnie wtedy się rozciągają. Nie wstrzymujemy oddechu w czasie wysiłku, np. przy unoszeniu czy prostowaniu.
-
Stretching
Po każdym treningu koniecznie poświęć minimum 10 minut na rozciągnięcie zmęczonych mięśni. Wykonuj ćwiczenia rozciągające symetrycznie, naprzemiennie na jedną i drugą stronę ciała. Podczas pogłębiania zakresu ruchu unikaj sprężynowania i gwałtownych ruchów. Stretching to bardzo ważna część treningu, dzięki której twój organizm szybciej się zregeneruje. Nigdy z niego nie rezygnuj!
Ćwiczenia w domu – gotowy zestaw dla dziewczyn
Dobry trening ogólny to taki trening, który zaangażuje do pracy wiele różnych partii mięśniowych – pobudzając je do pracy. Jeśli zamierzasz wykonywać ćwiczenia w domu bez sprzętu, postaw na te, na te sprawdzone, które zaangażują do pracy mięśnie rąk, pleców i brzucha, mięśnie nóg oraz pośladków:
- Przysiad– rozstaw stopy na szerokość ramion (stopy ustawione lekko na zewnątrz). Ręce przenieś do przodu, zejdź do pozycji przysiadu (najpierw do tyłu idą biodra, tak jak podczas siadania na krześle), przenosząc ciężar na pięty. Plecy mają pozostać proste (zachowując naturalne krzywizny). Wypchnij pośladki do tyłu, by obciążyć mięśnie tylnej części ud. Możesz zejść do przysiadu równoległego (kiedy uda są ułożone równolegle do podłoża) bądź niżej, o ile plecy zachowują neutralną pozycję. Podnosząc się do góry, aktywuj mięśnie pośladkowe i rób wydech.
- Pompka– ciało ustaw w podporze przodem. Ramiona są wyprostowane, dłonie tuż pod barkami, ręce ustawione w linii prostej, palce rąk skierowane na wprost. Stopy razem lub w lekkim rozkroku są oparte o palce stóp. Brzuch mocno napięty, podobnie zresztą jak reszta ciała. Zegnij ramiona tak, aby klatka piersiowa kierowała się w stronę podłoża (głowa ma być przedłużeniem kręgosłupa). Łokcie powinny uginać się pod kątem 45 stopni do podłoża. Następnie prostuj ramiona, wracając do pozycji wyjściowej, pilnując, by ciało pozostawało spięte w linii prostej.
- Pełny brzuch– jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na brzuch wybrać, to jedno z najbardziej funkcjonalnych, które spowoduje wyraźne wzmocnienie jego mięśni. Pozycja startowa: połóż się na plecach, łącząc podeszwy stóp. Proste ręce przełóż za głowę, tak aby dłonie dotknęły podłoża. Następnie z wymachem przenieś ręce w przód, przechodząc do pełnego siadu (dłonie powinny dotknąć stóp). Osoby mające problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa powinny robić to ćwiczenie na leżąco, wykonując jedynie mocne spięcia i nie odrywając lędźwi od ziemi.
- Wykrok w tył– pozycja wyjściowa do wykroku: Stań, trzymając stopy razem, a ręce połóż na biodrach. Utrzymując kręgosłup w neutralnym położeniu, wykonaj wykrok do tyłu, zginając kolano nogi wykrocznej pod kątem 90 stopni i obniżając udo nogi wykrocznej do położenia (mniej więcej) równoległego do podłoża. Pamiętaj, by kolano nogi zakrocznej opadało prosto w dół za tobą, tak aby noga balansowała na palcach stopy, tworząc kąt 90 stopni w stawie kolanowym i aby kolano było w jednej linii z kręgosłupem. Następnie powróć do pozycji wyjściowej.
- Wspinaczka w podporze– ustaw się w podporze przodem. Plecy mają być proste, a brzuch napięty. Pilnując, by pośladki znajdowały się w jednej linii z plecami, dynamicznie przyciągaj raz jedną, raz drugą nogę do klatki piersiowej. Pilnuj, by całe dłonie były przyklejone do podłoża, a barki znajdywały się tuż nad nimi.
- Pajacyk– to przykład bardzo prostego ćwiczenia w domu na skuteczne spalanie tłuszczu. Jest to ćwiczenie typu cardio, które warto wykonywać jako ostatnie, by podkręcić tempo swojego treningu.
Ułóż ćwiczenia w formie treningu obwodowego. Oznacza to, że każde z nich powinnaś wykonywać przez 30 sekund, płynnie przechodząc do kolejnego. Po zakończeniu zestawu odpoczywasz minutę i cały zestaw powtarzasz cztero- lub pięciokrotnie.
Ćwiczenia na brzuch
Nie wychodząc z domu, można doskonale wyćwiczyć mięśnie brzucha, a poza klasycznymi brzuszkami czy brzuszkami z nogami w górze (nożyce) są jeszcze inne warianty, jakie prezentujemy poniżej. Kluczem do sukcesu jest duże samozaparcie oraz cierpliwość. Warto pamiętać, że ćwiczenia na brzuch nie wymagają codziennego treningu – mięśnie brzucha muszą się bowiem zregenerować. Wystarczy więc powtarzać ćwiczenia w domu 2 lub 3 razy w tygodniu – oto kilka propozycji:
- Unoszenie bioder– ćwiczenie należy wykonywać na plecach, nogi zgięte w biodrach i kolanach, ręce wzdłuż tułowia na szerokości bioder. Unieś biodra do linii prostej mostka, miednicy i kolan; pośladki i brzuch muszą być napięte. Utrzymuj tę pozycję przez 30 sekund, później wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie po raz kolejny.
- Przysiady– stań w rozkroku, umieść stopy na szerokość barków, ręce proste przed siebie. Ugnij nogi do momentu powstania równoległej linii bioder z podłogą. Plecy proste, brzuch napięty. Utrzymuj tę pozycję przez 10 sekund, następnie wróć do pozycji wyjściowej.
- Skręty tułowia w siadzie– wykonaj siad, nogi powinny być ugięte w kolanach, stopy w powietrzu. Ręce trzymaj prosto przed siebie, z ręcznikiem zwiniętym w rulon. Ręce zaciśnięte mocno w pięści. Wykonaj skręt tułowia w prawo, przenosząc ręce na prawą stronę kolan. Następnie zrób to samo w lewo. Kolana nieruchome, plecy proste.
- Pilatesowe nożyce– połóż się na plecach. Ramiona wzdłuż tułowia, nogi proste. Unieś nogi i wykonaj poziomego krzyżowanie nóg względem siebie. Odcinek lędźwiowy musi być dociśnięty do podłoża, ręce proste, brzuch napięty. Ćwiczenie wykonuj przez 10 – 15 sekund, następnie wróć do pozycji wyjściowej.
- Unoszenie nóg bokiem– połóż się na prawym boku. Prawa ręka prosta, głowa oparta o ramię, lewa ręka płasko na podłodze w okolicy pępka stabilizuje pozycję. Z wdechem unieś złączone nogi powyżej linii bioder i z wydechem opuść je.
Ćwiczenia na plecy
Jeśli zależy ci przede wszystkim na ćwiczeniu pleców, warto w domu zamontować drążek. Jak się okazuje, taki sprzęt dostępny jest w każdym sklepie sportowym, wystarczy umieścić go tylko w futrynie drzwi. Bardziej zaawansowane osoby mogą też zainteresować się systemem TRX.
- Podciągnięcia na drążku– to świetne ćwiczenia na plecy, należy chwycić drążek nadchwytem w taki sposób, aby przedramiona i ramiona tworzyły po podciągnięciu kąt 90 stopni.
- „Superman”– polega na tym, aby położyć się na brzuchu i z wyciągniętymi do przodu rękami unieść klatkę piersiową oraz nogi do góry. W takiej pozycji należy wytrzymać 1-3 sekundy, a następnie opuścić ciało w dół.
- Ćwiczenia z hantlami– jeśli masz ciężarki, zdecydowanie warto je tutaj wykorzystać. Przykładowo, na początku możesz ustawić się tak, aby kolano i dłoń opierały się o ławkę (może to być również łóżko lub krzesło). Druga noga powinna zwyczajnie stać na podłożu. W wyprostowanej ręce trzymaj ciężarek, a następnie przyciągnij go do ciała. Ważne jest, aby –wykonując tę czynność – w pełni kontrolować przyciąganie i opuszczanie hantli.
Warto pamiętać, że ćwiczenia w domu wzmacniające mięśnie pleców są często jednocześnie ćwiczeniami na biceps.
Ćwiczenia na biceps – chwyć hantle
Interesują cię ćwiczenia na biceps w domu? Oto zestawy, które wzmocnią twoje mięśnie ramion. Hantle doskonale urozmaicą zwykły trening. Ćwiczenia w domu z ich użyciem spowodują wysmuklanie sylwetki i redukcję tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzają się również jako ćwiczenia na biceps.
- Hantle – ćwiczenie na biceps nr 1– weź hantle i trzymaj je opuszczone, po bokach tułowia. Stań prosto, w lekkim rozkroku. Trzymaj łokcie nieruchomo i podnoś dłonie na wysokość obojczyków, zginając przedramiona. Później powoli je opuść. Powtórz wszystkie czynności 5 razy.
- Hantle – ćwiczenie na biceps nr 2– weź hantle i stań prosto, w delikatnym rozkroku. Ręce z hantlami powinny być opuszczone i znajdować się po bokach tułowia. Zacznij naprzemiennie zginać ręce. Kiedy zginasz jedną rękę, druga musi być wyprostowana. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
- Hantle – ćwiczenie na biceps nr 3: krzesełko– chwyć hantle i oprzyj się plecami o ścianę. Odstaw stopy na dwa kroki od ściany, ugnij i opuść biodra. Uda powinny być równoległe do podłogi, a kolana powinny znajdować się nad kostkami. Unieść ręce na boki i powtórz ćwiczenie kilka razy.
- Hantle – ćwiczenie na biceps nr 4: przysiad baletowy – stań w rozkroku i złap ciężar w obie ręce. Wyprostuj je nad głową, dbając o odpowiednią postawę. Napnij mięśnie brzucha i zrób głęboki przysiad, uginając łokcie i przenosząc ciężar za głową. Wykonaj 10 powtórzeń w czterech seriach.
Ćwiczenia na klatkę piersiową
Klatkę piersiową można ćwiczyć bez jakiegokolwiek sprzętu. Jeśli interesują cię ćwiczenia w domu na barki, jak również i na triceps, poniższe propozycje również doskonale zdadzą egzamin.
- Pompki – teoretycznie wszyscy wiedzą, jak je wykonywać. W praktyce wiele osób robi to nieprawidłowo. Należy pamiętać zatem m.in. o tym, że należy opuszczać ciało do momentu wytworzy się kąta 90 stopni w stawie łokciowym.
- Dipy– to ćwiczenia określane również mianem „pompek szwedzkich” lub „pompek na poręczach”. W celu ich wykonania należy usiąść na brzegu krzesła oraz oprzeć dłonie na jego krawędziach, jednocześnie zawijając palce pod siedziskiem. Stopy należy oprzeć na podłodze oraz zsunąć się pośladkami z krzesła do przodu. Łokcie należy wyprostować, a następnie ugiąć je do kąta 90 stopni przy jednoczesnym obniżaniu bioder ku podłodze. Później trzeba stopniowo wyprostować łokcie i powtarzać czynności od początku.
W internecie znajdziesz również różne plany treningowe skoncentrowane właśnie na ćwiczeniach klatki piersiowej, m.in. na kanałach: FitnessBlender czy też ScottHermanFitness.
Ćwiczenia w domu – jak szybko schudnąć?
Ćwiczenia odchudzające to przede wszystkim cardio. Doskonale sprawdzą się tu pajacyki i skakanie na skakance. Warto wykonywać również sprint w miejscu oraz szybko wchodzić po schodach. Polecamy także zwykłe podskoki w miejscu.
Ćwiczenia w domu możesz też oprzeć na wiedzy znanego trenera i ćwiczyć razem z nim. Zacznij od interwałów. Są to krótkie treningi, które spalają tkankę tłuszczową w bardzo krótkim czasie. Jeśli chodzi o ćwiczenia na szybkie schudnięcie w domu, idealny będzie zestaw ćwiczeń „Skalpel” oraz dwa programy treningowe: „Turbo Spalanie” i „Killer” – wszystkie autorstwa Ewy Chodakowskiej. Są to bardzo skuteczne zestawy ćwiczeń, które pomogą utracić ci w szybkim czasie zbędne kilogramy. Warto jednak pamiętać, że są one naprawdę wymagające.
- „Turbo Spalanie”– przeznaczone jest dla osób mniej wprawionych, jednak w ciągu miesiąca pozwolą ci spalić 3 kilogramy – ważne jednak, aby wszystkie wymagane ćwiczenia wykonywać bez przerwy.
- „Killer”– dedykowany jest osobom jeszcze bardziej zaawansowanym, ale jeszcze szybciej pomaga schudnąć. Pomostem pomiędzy jednym a drugim programem może być „Sukces”, który również polecany jest przez wiele Polek.
Ćwiczenia w domu – jaki sprzęt?
Masz mało miejsca i nie jesteś w stanie stworzyć minisiłowni? To nie jest przeszkoda, wystarczy butelka wody i krzesło. Jeśli chcesz jednak urozmaicić ćwiczenia w domu, mogą ci się przydać specjalne przyrządy i warto wymienić kilka:
- dysk sensomotoryczny,
- piłka rehabilitacyjna,
- guma do ćwiczeń,
- piłka lekarska.
Wszystkie te przedmioty pozwolą ci trenować jeszcze efektywniej. Pamiętaj jednak, że nie musisz ich kupować i nie jest ci potrzebna od razu profesjonalna mata do ćwiczeń.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4984813/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5088114/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5680536/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6533109/
Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską
Zobacz także
„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
„Dzięki gimnastyce słowiańskiej ćwiczonej regularnie, postawa staje się bardziej sprężysta, PMS, bóle kręgosłupa, jak i bolesne miesiączki mijają, wyrównuje się cykl menstruacyjny” – mówi trenerka Julia Marcinowska
„Efektem tańca jest redukcja stresu, napięć, relaksacja, utrata zbędnych kilogramów oraz dobra zabawa” – mówi Beata Kowalska, instruktorka tańca terapeutycznego
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
105-latka twierdzi, że joga to sekret jej długiego życia. „Kiedyś ćwiczyłam na podłodze, teraz robię to na krześle”
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
19-latka najmłodszą Polką, której udało się zdobyć ośmiotysięcznik! Zoja Skubis zapisała się właśnie na kartach historii
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
się ten artykuł?