Przejdź do treści

Ta aktywność fizyczna to doskonała recepta na długowieczność. Zaskakujące doniesienia naukowców

Sporty rakietowe przynoszą więcej korzyści zdrowotnych niż inne aktywności\źródło:pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, wiadomo od lat. Dzięki najnowszym badaniom wiemy już, jakie sporty należy uprawiać, żeby jak najdłużej cieszyć się życiem. Na pierwszym miejscu, co ciekawe, wcale nie znalazło się spacerowanie, pływanie ani jazda na rowerze. Jaka więc aktywność jest najbardziej skuteczna w utrzymaniu zdrowia także w starszym wieku? Sprawdzili to naukowcy.

Sporty rakietowe najlepsze na serce

Wielu z nas chciałoby poznać sekret długowieczności. Wiadomym jest, że żeby cieszyć się pięknym wiekiem, trzeba dbać m.in. o odpowiednią dietę, zdrowy sen czy aktywność fizyczną. Nad tą ostatnią kwestią pochylili się naukowcy z National Cancer Institute (NCI). Dowiedli oni, że najbardziej skuteczne w utrzymywaniu zdrowia w starszym wieku są sporty rakietowe, takie jak tenis i badminton. Bardzo ważna jest w tym regularność ćwiczeń.  Naukowcy opublikowali wyniki badania w „JAMA Network Open”.

Jak przebiegało badanie? Otóż zebrali oni dane od 272 550 dorosłych w wieku od 59 do 82 lat. Uczestnicy wypełnili ankietę na temat swoich cotygodniowych zajęć w czasie wolnym. Badacze skupili się na siedmiu różnych zajęciach rekreacyjnych, w szczególności na bieganiu, jeździe na rowerze, pływaniu, ćwiczeniach aerobowych, sportach rakietowych, golfie i chodzeniu.

Uczestnicy byli monitorowani przez ponad cztery lata, aby ocenić, jak długo żyli po początkowej dacie badania.

Zespół odkrył, że cała aktywność fizyczna – jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia aerobowe, golf, a nawet po prostu chodzenie – przyniosła pewne korzyści w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnej śmierci u osób starszych. Najmniej skuteczny, sport rowerowy, zmniejszył to ryzyko o trzy procent.

Natomiast uprawianie sportu rakietowego, takiego jak np. tenis, squash i badminton, przez co najmniej 2,5 godziny tygodniowo przez osoby w wieku od 59 do 82 lat, może zmniejszyć ryzyko śmierci o 16 proc. Bieganie natomiast wiązało się z 15-procentowym spadkiem. Kolejne aktywności to: chodzenie (o 9 proc. zmniejszyło ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny), golf (7 proc.), ćwiczenia aerobowe (7 proc.), pływanie (5 proc.) i jazda na rowerze (3 proc.). A to znaczy, że są aktywności fizyczne dające większe korzyści prozdrowotne niż inne.

Sporty rakietowe były szczególnie skuteczne w zapobieganiu zgonom z powodu problemów sercowo-naczyniowych, zmniejszając ryzyko o 27 procent. Chodzenie zmniejszyło również ryzyko śmierci związanej z sercem o 9 procent.

Bieganie jest najcenniejszą czynnością dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a 2,5 godziny tygodniowo zmniejsza ryzyko zgonu związanego z rakiem o 19 procent.

Eksperci od dawna podkreślają, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia fizycznego, ale także wspomaga funkcje poznawcze i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób tj. rak i choroba Alzheimera. Regularne ćwiczenia wzmacniają także układ odpornościowy seniorów.

Średnia długość życia / rawpixel

Ruch pozwala zachować sprawność umysłu

Z kolei naukowcy z Wake Forest School of Medicine w Karolinie Północnej przeprowadzili badania, które udowodniły, jak ważna dla naszego mózgu jest nawet lekka aktywność fizyczna. Eksperyment został przeprowadzony na grupie 296 seniorów, którzy prowadzili siedzący tryb życia, mieli problemy z pamięcią i łagodne zaburzenia poznawcze (ale nie demencję).

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich regularnie wykonywała ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej lub dużej intensywności, a druga ćwiczenia rozciągające oraz na równowagę.

Seniorzy ćwiczyli przez cztery dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut, z czego dwa dni z trenerem,  a dwa samodzielnie. Testy funkcji poznawczych przeprowadzano na początku eksperymentu, w kolejnej jego fazie, a następnie po pół roku oraz po roku. Jaki wniosek?

Naukowcy stwierdzili, że spadek funkcji poznawczych grupy nie pogorszył się, a skany nie wykazały skurczu mózgu. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie grupy wykonywały pewną aktywność fizyczną. Natomiast u osób, które prowadziły siedzący tryb życia przez rok następowało wyraźne pogorszenie sprawności umysłowej.

Takie wnioski z badań zaskoczyły naukowców, którzy przypuszczali, że intensywniejsze ćwiczenia aerobowe bardziej będą chronić mózg. Okazuje się jednak, że nawet z pozoru błahe rozciąganie wspomaga funkcje poznawcze mózgu. To bardzo dobra wiadomość dla mniej sprawnych fizycznie seniorów.

Dr Laura Baker, główna autorka badania, w rozmowie z zagranicznymi mediami powiedziała, że dorośli potrzebują co najmniej 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo o umiarkowanej intensywności, aby wzmocnić proces oddychania i zwiększyć częstotliwość akcji serca.

źródła:dailymail.co.uk, monitor.co.ug

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: