Przejdź do treści

UNICEF: Ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy przed wojną do krajów sąsiednich. „Dzieci w Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju”

Kobieta trzyma dziecko na rękach
UNICEF: Ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy przed wojną do krajów sąsiednich. "Dzieci w Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju"/ Photo by Omar Marques/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Lena Dunham wspomina, jak była zawstydzana przez swoje ciało po dwudziestce: „To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali”
Jak często należy ćwiczyć?
Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”
„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć
„Kibicował im cały kraj!”. Mariana Mamonowa wyszła z niewoli i urodziła córeczkę

„Od początku inwazji zginęło w Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów” – poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell. Jak zaznaczyła, brutalne ataki rosyjskiej armii potwierdzają „przerażające żniwo, jakie ta wojna ściąga na dzieci i rodziny Ukrainy”.

Ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy

Dwa tygodnie temu, w nocy z 23 na 24 stycznia, rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Jak poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell, od tego czasu ponad milion dzieci uciekło przed wojną w Ukrainie do krajów sąsiednich. Ponadto z danych Organizacji Save The Children wynika, że ponad 2 miliony osób mieszkających w ogarniętym wojną kraju znalazło schronienie w innych państwach. Według szacunków polskiej Straży Granicznej 1,2 mln z tych osób przybyło do Polski.

„To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę. Milion osób, które po przekroczeniu granicy usłyszały od funkcjonariuszy Straży Granicznej usłyszeli: 'Jesteście bezpieczni’” – podała SG.

Szefowa UNICEF w swojej wypowiedzi zaznaczyła, że ukraińskie dzieci nie tylko zmuszone zostały do ucieczki ze swojego kraju i domu. W wyniku agresji wojsk rosyjskich wiele z nich również umiera.

„Od początku inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów” – oświadczyła.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Bliźnięta w szpitalnym schronie w Ukrainie

„Dzieci w Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju”

Wojna w Ukrainie zbiera coraz więcej żniwa. Wielu miastom grozi kryzys humanitarny. Bombardowane są bloki mieszkalne, szpitale, szkoły, a wraz z nimi niewinni cywile, w tym dzieci. W środę, 9 marca, świat usłyszał o kolejnych bestialskim ataku. Rosyjskie wojska przeprowadziły nalot na szpital położniczo-pediatryczny w ukraińskim mieście Mariupol. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił ten atak jako „zbrodnię wojenną”.

„Zbombardowanie z powietrza szpitala jest ostatecznym dowodem. Dowodem na to, że dochodzi do ludobójstwa na Ukraińcach (…) Nigdy nie popełniliśmy i nigdy nie popełnilibyśmy takiej zbrodni wojennej w miastach Donieck, Ługańsk czy w żadnym regionie” – mówił ukraiński przywódca.

Do nalotu na szpital odniosła się również szefowa UNICEF, która wyznała, że jest przerażona działaniami Rosji.

„Jestem przerażona zgłoszonym dzisiaj atakiem na szpital położniczy w Mariupolu na Ukrainie – w wyniku którego podobno pod gruzami zniszczonych budynków pochowano małe dzieci i kobiety. Ten atak, jeśli zostanie potwierdzony, podkreśla przerażające żniwo, jakie ta wojna ściąga na dzieci i rodziny Ukrainy” – napisała w oświadczeniu.

Zaznaczyła, że ataki na ludność i infrastrukturę cywilną są niedopuszczalne i muszą zostać natychmiast przerwane.

„Dzieci w Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju” – podkreśliła Russell.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Śpiewała żołnierzom i opatrywała ich rany. „Ptaszyna” jest już na wolności

Strażak i chłopiec

Strażak pozwala niewidomemu chłopcu 'obejrzeć’ swój uniform. Wideo ściska za serce

Blake Lively

Blake Lively pokazała ciążowy brzuch w ważnej sprawie. „Wszyscy możecie coś zmienić”

Syrenka Ariel

Dziewczynki z radością reagują na ciemnoskórą Ariel. „Mamo, ona wygląda jak ja” – krzyczą z zachwytu

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała nieocenioną pomoc. "Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń" – podkreśla Ołena Zełenska

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała pomoc. „Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń” – podkreśla Ołena Zełenska

„Straż Graniczna wita uchodźców słowami: Witajcie w Guantanamo”. O kryzysie, od którego świat odwrócił oczy, mówi ratowniczka medyczna spod granicy polsko-białoruskiej

„W tej chwili każdy dzień może być ostatnim”. Osoby LGBT w Ukrainie chcą legalizacji związków. Zełenski zabrał głos

„Ukrainki mogą żyć tak, jak chcą i siedzieć tak, jak im się podoba”. Kobiety zareagowały na krytykę pozy Ołeny Zełenskiej na okładce „Vogue’a”

Ołena Zełenska / Instagram @voguemagazine

Ołena Zełenska na okładce Vogue’a. „Nie mamy wątpliwości, że wygramy tę wojnę. To nas trzyma przy życiu”

Ślub w cieniu wojny w Ukrainie / instagram daria_steniukova

Jej dom zniszczyły rosyjskie rakiety. W jego ruinach zorganizowała sesję ślubną

„Singielki kojarzone są z dużym miastem, sukcesem, niezależnością. To nie pasuje do obrazu uchodźczyni. Chcemy bezradną osobę, którą jako wybawiciele się zaopiekujemy” – mówi dr Marta Pietrusińska

Ołena Zełenska poruszona śmiercią czterolatki, którą zabiła rosyjska rakieta. „Płaczę z jej bliskimi”

Młoda ukraińska mistrzyni zginęła podczas treningu raniona odłamkami pocisku. „Spłońcie w piekle, rosyjscy mordercy!”

Żołnierz ukraiński

Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

„Nikt nie zdradzał mi tajemnic wojskowych. Nawet nie miałam przygotowanego paszportu”- Ołena Zełenska w emocjonalnym wywiadzie o początkach wojny

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

W dniu pierwszych urodzin odwiedziła z mamą grób tatusia. „Chciała zjeść z nim śniadanie”

Ten gest rozdziera serce. Zatańczyli walca na ruinach zbombardowanej szkoły w Charkowie

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Jadwiga Korzeniewska: „Nie widzę siebie w roli matki i nie mam poczucia, że przez to czegoś mi brakuje”

„Po wybuchu wojny chciałam zadzwonić do ukraińskich znajomych, ale co miałabym im powiedzieć?”. Rozmowa z Saszą Bajek, Rosjanką w Polsce

Kobieta przeżyła 65 dni w Azowstalu / gettyimages

Wraz z dzieckiem przeżyła 65 dni w Azowstalu. Teraz opowiada, co ją spotkało. „Schron drżał, tynk leciał nam na głowy, generator został zniszczony”

×