Przejdź do treści

Zepchnięci do szpitalnych podziemi. W takich warunkach przychodzą na świat dzieci w Ukrainie

Bliźnięta w szpitalnym schronie w Ukrainie
Zepchnięci do szpitalnych podziemi. W takich warunkach przychodzą na świat dzieci w Ukrainie/ Photo by Chris McGrath/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bombardowania Ukrainy trwają, a cywile uciekają przed pociskami do schronów i piwnic. W takich okolicznościach na świat przychodzą także dzieci. Kobiety zmuszone są rodzić w lęku i strachu, a ich nowo narodzone dzieci witają wojenną rzeczywistość w prowizorycznych warunkach. Świat obiegło właśnie zdjęcie bliźniąt, które leżą na piwnicznej podłodze szpitalnego schronu.

Poród w schronie

Wojna w Ukrainie trwa, a rosyjskie oddziały od kilku dni wciąż atakują Kijów. Mieszkańcy trzymilionowego miasta uciekają do innych miejscowości i państw lub chowają się w schronach przed ostrzałem rakietowym. Sytuacja podobnie wygląda w szpitalach, w których chorzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do podziemi. W wojennych, piwnicznych warunkach witają także świat nowo narodzone dzieci.

Z wpisu opublikowanego na Twitterze przez fotografa The Associated Press dowiedzieliśmy się, że w podziemiach kijowskiego szpitala urodziły się między innymi bliźnięta. Poruszające zdjęcie obiega media. Widać na nim śpiące noworodki, w momencie w którym nad ich głowami rozgrywają się walki o życie. 

„Nowo narodzeni bracia bliźniacy śpią w piwnicy używanej jako schron przeciwbombowy w szpitalu dziecięcym Ochmadet w centrum Kijowa na Ukrainie, poniedziałek, 28 lutego 2022 r.” – napisał na swoim profilu na Twitterze Emilio Morenatti. 

Wojenna rzeczywistość porodowa

To nie pierwsze ukraińskie dzieci, które przyszły na świat w ścianach schronu. Kobiety zmuszone są rodzić w strachu, bez odpowiedniego sprzętu i często bez asysty specjalistów. 25 lutego media obiegło zdjęcie dziewczynki, która urodziła się podczas bombardowania na jednej ze stacji metra służącej mieszkańcom stolicy jako schron. Świat zobaczył również poruszające nagranie z noworodkami w szpitalnym schronie podczas bombardowania ukraińskiego miasta Dniepr. Pielęgniarki w prowizorycznych warunkach zapewniały dzieciom wentylację awaryjną za pomocą ręcznych pompek. Zostały do tego zmuszone przez Rosjan, którzy zrzucają swoje pociski także na szpitale i żłobki.

O zniszczeniu jednej z placówek położniczych poinformował Witalij Girin, dyrektor generalny prywatnego szpitala położniczego położonego w obwodzie kijowskim. Jak wyjaśnił, w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjski pocisk trafił w szpital.

„Przyjaciele, wszyscy pytają, co się stało ze szpitalem położniczym. Dziękuję za wasze wsparcie. Pocisk trafił w szpital, zniszczenia są duże, ale budynek stoi. Wszyscy ewakuowani i bezpieczni” – poinformował Grin na swoim profilu na Facebooku.

Z kolei zdjęcie ciężarnej, która szuka schronienia w szpitalnym schronie przeciwbombowym, udostępniła na swoim profilu na Instagramie również Małgorzata Domagalik. 

 „Wojna. I z nadzieją, jak pisał Albert Camus: W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę” – napisała dziennikarka, publicystka i pisarka.

Pomoc dla ciężarnych Ukrainek

Kobiety w ciąży, które uciekają przed wojną w Ukrainie, trafiają również do polskich szpitali, gdzie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy. Każdy szpital w Polsce ma obowiązek przyjęcia rodzącej pacjentki lub okazania pomocy przed porodem.

Wielu lekarzy ginekologów także otwiera bezpłatnie swoje gabinety. Obojętne nie są również położne. Gdzie szukać pomocy?

  • Położne dla Ukrainy – grupa na Facebooku zrzeszająca położne z całej Polski. Oferowane jest bezpłatne wsparcie i konsultacje dla kobiet w ciąży z Ukrainy. 
  • Zaufaj Położnej” Centrum Zdrowia i Aktywności Ciężarnych – ciężarna Ukrainka lub kobieta z noworodkiem może otrzymać tu bezpłatne wsparcie. Można również skontaktować się z grupą mailowo. Kontakt: kontakt@zaufajpoloznej.pl 
  • Polskie Forum Migracyjne – grupa na Facebooku, na której można uzyskać materiały o rodzeniu i macierzyństwie w Polsce dla Ukrainek.
  • Instytut Matki i Dziecka – szpital przygotowuje się do przyjęcia pierwszych chorych dzieci oraz kobiet ciężarnych z Ukrainy. Zapewni wsparcie psychologiczne, wyżywienie podczas leczenia, dostępność tłumacza oraz wyprawki szpitalne dla mamy i dziecka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: