3 min.
Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!/ Pexels
Najnowsze
08.03.2021
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
08.03.2021
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
08.03.2021
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
08.03.2021
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Dania, jako jeden z nielicznych krajów, postanowiła zmienić definicję gwałtu. Ma być ona oparta na braku zgody, a nie jak do tej pory, na przemocy fizycznej. To wielki krok w stronę ochrony pokrzywdzonych osób.
Spis treści
Duński rząd zmienia ustawę o przemocy seksualnej
Duński rząd ogłosił plany reformy przepisów dotyczących przemocy seksualnej, tak aby podstawą ustalania gwałtu był brak zgody, a nie przemoc. Do tej pory do skazania gwałciciela należało udowodnić, że sprawca używał siły, gróźb lub manipulacji.
„Przechodzimy z systemu, w którym musiał istnieć przymus i przemoc, aby doszło do gwałtu, do systemu, w którym musi być zgoda” – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Nick Haekkerup.
Jak zaznaczył Haekkerup, partner lub partnerka seksualna mogą wyrazić zgodę ustnie lub „pośrednio” w zależności od sytuacji. Dodał też, że „język seksualny może wykraczać poza słowa”. Organizacje kobiece ogłosiły ten krok jako historyczne zwycięstwo.
Gwałt w unijnym ustawodawstwie
Niestety, choć w unijnym ustawodawstwie definicja gwałtu jako brak zgody jest znana dzięki konwencji stambulskiej od 2011 roku, to do tej pory zapis taki znalazł się jedynie w ustawodawstwie 7 państw. Ostatnim krajem, który przyjął ustawę, jest Szwecja. Dzięki temu od 2018 roku liczba wyroków skazujących za gwałt wzrosła tam o 75 proc. Pozostałe kraje, które przyjęły nową definicję gwałtu to: Belgia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Wielka Brytania.
Polska definicja gwałtu
W Polskim ustawodawstwie o przestępstwie zgwałcenia mowa jest w art. 197 Kodeksu karnego. Według tego zapisu za przestępstwo uznaje się doprowadzenie do stosunku płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem. Polska w 2012 roku podpisała i w 2015 roku ratyfikowała konwencję stambulską, która wprowadza nową definicję gwałtu. Niestety do tej pory nie została ona zmieniona w naszym ustawodawstwie.
Zobacz także

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

Jest ofiarą księdza pedofila. Dziś marzy, aby normalnie funkcjonować, a pierwszym krokiem do tego jest poprawienie stanu uzębienia. Pomóżmy spełnić jej to marzenie

Aż 1 na 3 mieszkanki UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. „Zbyt wielu ofiar przestępstw nie dopuszcza się do głosu”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.03.2021
„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

08.03.2021
Ewa Kasprzyk: Uwielbiam słodkie lenistwo i nicnierobienie, ale w międzyczasie skoczę sobie ze spadochronem lub pójdę pomorsować

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

06.03.2021