Przejdź do treści

Jest ofiarą księdza pedofila. Dziś marzy, aby normalnie funkcjonować, a pierwszym krokiem do tego jest poprawienie stanu uzębienia. Pomóżmy spełnić jej to marzenie

Zdj: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
Kobieta z aparatem
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

O traumie, jaką przeżyła, mówiła cała Polska. Kasia jako 12-latka przez prawie dwa lata była więziona, torturowana i gwałcona przez księdza pedofila. – Rzadko się uśmiecham, bo ogólnie jestem smutnym człowiekiem – mówi. Jej marzeniem są nowe zęby, których obecny stan jest dowodem na to, że organizm Kasi przez długi czas operował na granicy biologicznej wytrzymałości. Możemy pomóc spełnić to marzenie, wpłacając datek na zrzutkę.

– Prawda jest taka, że nie tylko moja psychika jest poturbowana przez to, co przeżyłam, ale również muszę żyć z wieloma konsekwencjami tej krzywdy – opowiada Kasia. – Mało w życiu miałam powodów do uśmiechu, ale też myślę, że dodatkowym powodem jest stan moich zębów. To kolejna rzecz, którą „uszkodziła” trauma – dodaje.

Zaniedbania z dzieciństwa, bulimia i koszmary senne doprowadziły jej uzębienie do ruiny. – W trakcie snu zaciskam zęby tak mocno, że się łamią, ścierają, pękają. Po prostu je zjadam. Nie mówiąc już o bólu, który się z tym wiąże, bo każdego ranka, jak się budzę, to boli mnie głowa i szczęka. Przez to zaciskanie zębów szczęka zmieniła też ułożenie – wyznaje Katarzyna.

Próbowała w miarę możliwości leczyć zęby, ale okazało się to trudne i przede wszystkim bardzo kosztowne. By doprowadzić jej uzębienie do normalnego stanu, trzeba m.in. wstawić implanty, naprawić zepsute zęby, prawidłowo ustawić szczękę, założyć licówki. – Już dawno straciłam nadzieję, że kiedyś naprawię zęby, bo kwota, którą muszę na to mieć, jest nieosiągalna dla zwykłego człowieka, jednak kiedy zaczynały mnie boleć zęby albo ciągle głowa, to wpadałam w rozpacz, że nie mogę nic z tym zrobić – mówi Kasia.

istockphoto.com

Nowe zęby to w zasadzie jedyna rzecz w jej wyglądzie, którą może zmienić. – Wielu rzeczy jako dziecko zostałam pozbawiona i wiele mi odebrano, jednak jest coś, co mogłoby trochę poprawić mój komfort życia. Narządów nie widać, blizny mogę ukryć rękawem, więc to może poczekać, ale moim marzeniem jest uśmiech – zdradza. Marzy, by wykonać kiedyś rekonstrukcję narządów, choć to bardzo skomplikowany i jeszcze bardziej kosztowny zabieg, a w zasadzie operacja. Blizny zostały jej po samookaleczeniu i po tym, co zrobił jej ksiądz. – Moich blizn jest mnóstwo i usłyszałam kiedyś, że nie da się ich usunąć laserowo, bo jest ich za wiele i są za głębokie – mówi Katarzyna.

„Zaczęłam czuć się jak rzecz”

Koszmar Kasi zaczął się w szóstej klasie. – Nauczyciel religii ksiądz Roman B. wykorzystał jej trudną sytuację rodzinną. Rodzicom, który zmagali się z chorobą alkoholową, zaoferował pomoc i namówił ich, żeby Kasia zmieniła szkołę. Wyjazd do dużego miasta, do szkoły z internatem, miał być dla niej szansą, ale Kasia zamiast do internatu trafiła do pustego mieszkania księdza Romana, który przez blisko dwa lata ją tam więził, gwałcił, bił i znęcał się nad nią psychicznie – opowiada Agnieszka Śmielak, która nadzoruje zbiórkę.

Ksiądz potrafił zgwałcić dziewczynkę nawet kilka razy w ciągu jednej nocy – także różnymi przedmiotami. Głodził ją. Nieustannie groził, że ją zabije, jeśli Kasia wygada się nauczycielom czy koleżankom. Żeby nie mogła wezwać pomocy, powykręcał klamki z okien. Mimo to Kasia szukała pomocy wśród dorosłych, zwróciła się ze swoją krzywdą do korepetytorki, która uczyła ją wtedy matematyki, opowiedziała jej o tym, co robi jej ksiądz, ale ta z racji tego, że była jego znajomą, nie uwierzyła Kasi. Wszystko powtórzyła księdzu, a ten zgotował dziewczynce później jeszcze większe piekło za to, że odważyła się o tym komuś powiedzieć. Po kilku miesiącach regularnych gwałtów Kasia zaszła w ciążę. Ksiądz Roman B. zabrał ją do znajomej ginekolog na zabieg aborcji. Następnego dnia po zabiegu dziewczynka ponownie została zgwałcona.

Kiedy zgwałcił mnie pierwszy raz, przestałam czuć się jak dziecko, mimo że miałam 12 lat. Kiedy zgwałcił mnie drugi raz, nie czułam się już dziewczynką, kobietą. Kiedy zgwałcił mnie kilkadziesiąt razy, zaczęłam czuć się jak rzecz” – opowiada na swoim blogu Katarzyna.

Z czasem przerażona dziewczynka nie widziała już dla siebie ratunku. Zaczęła ciąć się żyletkami, chciała popełnić samobójstwo, wyskoczyć z okna. Ksiądz Roman B. w końcu odwiózł ją do rodziców, ostrzegając, że jeżeli Kasia komukolwiek powie prawdę, zrobi z niej k***ę. – Kasia wyznała wszystko szkolnemu pedagogowi i Roman B. w końcu został zatrzymany – tłumaczy Agnieszka Śmielak.

Zrzutka dla Kasi

Ksiądz stanął przed obliczem sprawiedliwości. Sąd uznał jednak, że oprawca Kasi działał, „mając ograniczoną zdolność kierowania swym postępowaniem” i skazał go na cztery lata więzienia, z którego duchowny wyszedł po dwóch. Za zgodą swoich przełożonych wrócił do posługi i ponownie nawiązywał kontakt z dziećmi.

Jako dorosła kobieta Kasia zawalczyła o sprawiedliwość i ukaranie współwinnych jej koszmaru. Sąd w Poznaniu uznał, że Kościół musi ponieść odpowiedzialność za działania swojego księdza (bo to on był jego pracodawcą i to on skierował pedofila do pracy z dziećmi). Zasądził od zakonu Towarzystwa Chrystusowego dla ofiary milion złotych odszkodowania i 800 zł miesięcznej renty. Kwota odszkodowania wydaje się wysoka, należy jednak pamiętać, że z tych pieniędzy Kasia pokrywa m.in. koszty procesów, leczenia i bieżące wydatki. Zgromadzenie Chrystusowe, żeby uniknąć płacenia odszkodowania za czyny księdza Romana B., złożyło skargę kasacyjną. Wkrótce zapadnie wyrok Sądu Najwyższego.

Aktualizacja. 31 marca Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację zasądzonego wyroku, który złożyło Towarzystwo Chrystusowe. Tym samym Kasia otrzyma 1 mln zł zadośćuczynienia oraz 800 zł comiesięcznej dożywotniej renty.

 Jak wpłacić datek?

U Kasi lekarze zdiagnozowali zespół stresu pourazowego i zespół depresyjny z objawami psychotycznymi. Stan zdrowia nie pozwala Kasi – i być może nigdy nie pozwoli – na podjęcie pracy. Codziennie odczuwa ból połamanej miednicy. Nigdy nie będzie mogła mieć dzieci.

Kwota zrzutki na nowe zęby to 95 tys. zł. Kosztorys został sporządzony przez stomatologa, który opracował już plan leczenia. Kwota ta zawiera również koszt dojazdów i noclegów w Warszawie. Leczenie potrwa 6–12 miesięcy.

Kasia: – Nie sądzę, aby udało się uzbierać taką kwotę na leczenie, ale kto wie, może akurat uda się spełnić to moje jedyne marzenie. Zapewne pomogłoby mi to też w kontakcie z drugim człowiekiem, poczuciem wartości, jak również, gdybym kiedyś chciała jednak się ujawnić i zostać, jak to ktoś ostatnio mi napisał, symbolem ofiar KK, to byłoby mi łatwiej.

Wpłać datek dla Kasi tutaj: https://zrzutka.pl/z/usmiechkatarzyny

Z Kasią można skontaktować się przez Facebooka: https://www.facebook.com/KatarzynaBlog/

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Kobiety budzą się ze snu, czyli trzy lata ruchu #MeToo na świecie

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców. I nigdy nie będzie

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Phonebleaching. Czy można wybielić zęby, podłączając się… do telefonu?

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić"

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. „Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić”

Prof. Monika Płatek: "W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona" [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona [WIDEO]

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Joanna Gzyra-Iskandar,Centrum Praw Kobiet

„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Szczoteczka do zębów

Mycie zębów – jakich błędów powinnyśmy unikać? Wymienia stomatolożka

Zadumana, smutna kobieta

„To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie” – pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Stowarzyszenie ForgetMeNot

„Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to codzienna walka”. Zgwałcone kobiety wzięły udział w niezwykłym pokazie mody i przerwały zmowę milczenia

Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną. To ważny moment dla ruchu #MeToo

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność