Przejdź do treści

„To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie” – pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił

Zadumana, smutna kobieta
"To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie" - pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

„Siedzę na kanapie w pokoju, w którym zostałam zgwałcona. Chciałabym, żeby to było szokujące, ale nie jest, bo to moje własne mieszkanie” – pisze Klara, autorka bloga „E-klerki”. Oprawcą nie był obcy mężczyzna, tylko jej chłopak. Sytuacja nie miała miejsca w ciemnym zaułku, lecz w jej domu, gdzie wydawałoby się, jest bezpieczna.

Klara i historia jej gwałtu

Historia Klary wydarzyła się 5  lat temu. Właśnie wtedy postanowiła wrócić do byłego chłopaka, który – jak sądziła – był miłością jej życia. Teraz już wie, że się myliła. Jednak za tę prawdę zapłaciła wysoką cenę.

30 kwietnia 2015
Siedzę przy stoliku w Galerii Wileńskiej.
Razem z najlepszym przyjacielem dyskutujemy nad plusami/minusami setnego powrotu do ex, który jest „miłością mojego życia”.

30 kwietnia 2020
Siedzę na kanapie w pokoju, w którym zostałam zgwałcona, chciałabym, żeby to było szokujące, ale nie jest, bo to moje własne mieszkanie.
Jestem częścią ruchu, w którym nigdy nie chciałam się znaleźć, ale decyzja o tym nie była moja.
Właśnie dzięki powyższemu ex

– pisze Klara.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Maja Staśko

Do wyznania, że została zgwałcona, potrzebowała 4 lat. Niedługo minie rok od momentu, w którym odważyła się głośno opowiedzieć o krzywdzie, jakiej doznała. Teraz już wie, że nie jest jedyną, a gwałt nie zdarza się w ciemnych uliczkach. Mimo wszystko Klara stara się znaleźć pozytywne aspekty sytuacji, w jakiej się znalazła i próbuje ustrzec przed gwałtem i przemocą innych.

Jeżeli jest z tego jakaś nauka, oprócz tej, którą możecie przeczytać na kolejnych zdjęciach, to może taka: „jeżeli rozstajesz się z kimś, bo cię krzywdzi – nie wracaj do niego”.

Nie bądźmy jak ćmy, które podlatują tak długo do żarówki, aż je zabije.
Jeżeli coś pięknie świeci, ale boli, może warto zamknąć oczy i posłuchać tego, co mówi nam instynkt:
„Czy czujesz się kochana/y?”
„Czy czujesz się bezpieczna/y?”
„Czy czujesz, że możesz na tej osobie polegać?”
Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, nie ma takiej ilości miłości, dobrej woli, chęci i motywacji z twojej strony, która byłaby w stanie to naprawić.
Let it go, girl

– dodaje Klara.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Klara (@e_klerki)

Gwałt – nie daj sobie wmówić, że to twoja wina

Autorka bloga w swoim wpisie w mediach społecznościowych opisała także dokładnie, co usłyszała od swojego ówczesnego chłopaka po stosunku bez jej zgody. To, co powiedział, jest przerażające.

„Przestań mówić, że cię zgwałciłem, bo trafię przez to do Tworek”
„Możesz powiedzieć komu chcesz, ale ja zaprzeczę i nikt ci nie uwierzy”
„Moja terapeutka powiedziała, że zmyśliłaś ten gwałt, bo nie umiesz sobie poradzić z tym, że nasz związek cię rozczarowuje, a ja wciąż kłamię”
„To nie był gwałt, bo dawałaś mi się później dotykać”

Jako odpowiedź na pytanie, czy nie przeszkadzało mu, że się nie ruszałam, nie byłam w stanie nic powiedzieć, pocałować go ani nawet dotknąć: „Mi się podobało”

I dosłownie minutę później, patrząc mi w twarz i kłamiąc tak bezczelnie, że nawet nie obchodziło go, że przed chwilą sam przyznał, że podobało mu się, że byłam praktycznie nieprzytomna: „Zgodziłaś się”

Gwałciciele najczęściej nie są zastraszeni, skruszeni i pełni obaw, jaka to kara ich nie spotka.
Nie.
Oni są pewni siebie i będą ci wmawiać swoją wersję wydarzeń, nawet jeżeli w żaden sposób nie trzyma się kupy, bo cała ich władza i bezpieczeństwo leży w tym, żeby nie wyglądać na winnego.
To się po prostu nie wydarzyło i tyle.

Zmyśliłaś, wyolbrzymiłaś, wydawało ci się.

I będąc wychowaną w takiej a nie innej kulturze, szczególnie, gdy chodzi o kogoś, kogo kochasz lub znasz, a tak jest w miażdżącej większości gwałtów, naprawdę chcesz, żeby miał rację

– pisze Klara.

Nie jesteś sama/sam

Post Klary jest częścią akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Forgetmenot. W kampanii kobiety, które zostały zgwałcone, przedstawiły na kartkach papieru zdania, jakie usłyszały od gwałciciela, swoich bliskich, lekarzy, policjantów czy osób postronnych. „Ludzie myślą, że to, co mówią, jest ulotne. Że zapomniałyśmy, tak jak oni zapomnieli. A w nas te słowa są do dziś. Unoszą się w powietrzu przy każdym kroku, rezonują w uszach i swoją obecnością zabijają w nas poczucie własnej wartości” – czytamy na profilu stowarzyszenia na Facebooku. I nie są to pojedyncze przypadki.

Według polskiej policji, w naszym kraju codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet. Z tej liczby notowanych jest zaledwie 5 przypadków. Wyroki sądowe są oburzająco niskie na całym świecie.

Dwa lata temu byliśmy świadkami skandalicznego wyroku sądu w Irlandii, który uniewinnił sprawcę gwałtu na 17-latce, przyjmując za dowód jego niewinności koronkową bieliznę ofiary. W zeszłym roku Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzynę (nie jej oprawcę) na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne, za rzekome poświadczenie nieprawdy. Nasza czytelniczka Gosia, autorka bloga „pokochawszy.pl” została zlekceważona przez lekarza, który sugerował jej winę, ponieważ piła alkohol tuż przed tym jak zgwałcił ją kolega. Podobnych przypadków jest znacznie więcej.

Dlaczego kobiety nie chcą mówić, że zostały zgwałcone? Prawo obowiązujące w Polsce uznaje, że do gwałtu dochodzi tylko wtedy, gdy występuje przemoc. Sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła wyraźny i głośny sprzeciw. Wyklucza się tu więc sytuacje, kiedy kobieta jest nieprzytomna lub sparaliżowana ze strachu. Do tego dochodzi społeczny ostracyzm.

Nie chcesz być ofiarą gwałtu, nie chcesz tego społecznego ostracyzmu, wtórnej wiktymizacji, obwiniania cię, traktowania, jakbyś zasłużyła na tę zbrodnię przeciwko twojemu ciału i duszy. Jakbyś była „zepsuta”.
Nie chcesz przyznać przed sobą, że ktoś, kogo kochasz, często najbardziej na świecie, nie tylko nie podziela tych uczuć, ale nie ma do ciebie nawet tyle szacunku, żeby twoja zgoda miała dla niego znaczenie.

Jesteśmy wychowani w kulturze przemocy.
Także, jak nie szczególnie, seksualnej.
Musimy to sobie uświadomić, krytycznie zastanowić się nad naszym postrzeganiem pewnych spraw i być uważni w tym, gdzie stawiamy granice w naszych relacjach

– tłumaczy Klara.

Zgwałcił czy nie?

Postawmy sprawę jasno. To, że kogoś kochasz, nie oznacza, że musisz uprawiać z nim seks, kiedy tego nie chcesz. Zawsze też możesz się wycofać, jeśli coś ci się nie podoba. Niczego nie jesteś nikomu winna. Stosunek płciowy powinien odbyć się za obopólną i niewymuszoną zgodą. W swoim wpisie Klara wymieniła także kilka sytuacji, w których zachowanie partnera seksualnego jest przemocą.

Ocenienie, czy dana sytuacja jest gwałtem, czy nie, naprawdę nie jest trudne:

  • Jeżeli uprawiacie seks, bo oboje go chcecie i oboje jesteście w niego zaangażowani – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bo jedna strona zaczęła sugerować, że może znaleźć coś szybkiego na mieście, może przestać kochać, przestać wspierać, pomagać, być, jeżeli on nie nastąpi – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i jedna ze stron mówi „przestań”, ale to z góry uzgodniona część roleplay’u – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bo jedna ze stron nie jest w stanie powiedzieć „nie” – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i nagle jednej ze stron coś się zdecydowanie nie podoba, więc od razu przestajecie – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, a jedna strona „leży, jak kłoda” – to (o ile nie ustaliliście, że to oczekiwana konfiguracja) gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bijąc się, drapiąc, gryząc, ale oboje się na to zgodziliście i żadne z Was nie użyło safe word – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i w dowolnym momencie, któraś ze stron mówi „nie”, „nie chcę”, „przestań”, albo przestaje się ruszać i leży, jak sparaliżowana, a wy kontynuujecie cokolwiek, co robicie – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i oboje go chcecie, ale następnego dnia żałujecie, że się wydarzył, z jakichkolwiek powodów – to nie jest gwałt.

Podsumowując:
Nic, co robicie za obopólną zgodą i przyjemnością – nie jest gwałtem.
Wszystko, co robicie wbrew czyjejś woli i zgodzie lub uzyskaliście ją w oparciu o podstęp (wprowadzenie lub wykorzystanie czyjegoś stanu) lub przemoc: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną – jest gwałtem.

Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie?

Napisz do mnie: e.wojciechowska@hellozdrowie.pl. Postaram się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy tabletki. Fundacja #SEXEDpl wyjaśnia, pod jakimi postaciami można go spotkać

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy pigułki. Fundacja #SEXEDpl ostrzega

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. "To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej"

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej”

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat

Blok w Ukrainie

Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Widziała, jak ginie jej 12-letnia córka. Obok świadectwa Viktorii trudno przejść obojętnie /fot. Getty Images

Widziała, jak ginie jej 12-letnia córka. Obok świadectwa Viktorii trudno przejść obojętnie

Kobieta

31-letnia Olga zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza. „Cały czas trzymał broń przy mojej skroni lub przykładał mi ją do twarzy” – relacjonuje

Kobieta

Indie. 16-latka została zgwałcona przez 400 mężczyzn. „To najbardziej tragiczny przypadek w historii”

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

Kirk Douglas

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"

Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”

Mężczyzna stoi przed lustrem

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Sophie Ellis-Bextor padła ofiarą gwałtu

Sophie Ellis-Bextor wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Mówiłam 'Nie’ i 'Nie chcę tego’, ale to nic nie zmieniło”

Alanis Morissette wyznała, że jako nastolatka była wielokrotnie gwałcona

Wiola Rębecka-Davie

Wiola Rębecka-Davie: Gwałt jest najtańszą bronią. Nie musisz kupować pistoletu, karabinu, maczety, używasz swojego ciała, żeby straumatyzować osobę od ciebie zależną

Agnieszka Bradt /fot. archiwum prywatne

„Żołnierki opowiadały o molestowaniu, napaściach i gwałtach”. Agnieszka pomagała ofiarom przemocy seksualnej w amerykańskich Siłach Powietrznych

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×