Przejdź do treści

„Na pewno pani słyszy za ścianą, jak u nas jest. Co pani szkodzi coś zrobić?”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w nowej kampanii namawia do reagowania na przemoc domową

"Na pewno pani słyszy za ścianą, jak u nas jest. Co pani szkodzi coś zrobić?". Fundacja Dajemy Dzieciom Siłą w nowej kampanii namawia do reagowania na przemoc domową
"Na pewno pani słyszy za ścianą, jak u nas jest. Co pani szkodzi coś zrobić?". Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w nowej kampanii namawia do reagowania na przemoc domową/ Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz społeczny obowiązek. Dzieci same nie potrafią się obronić. To rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która właśnie wystartowała z kampanią „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”.

Ważna kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

„W naszym społeczeństwie ciągle jest wiele obaw związanych z reagowaniem w sytuacjach, gdy dziecko doświadcza przemocy ze strony rodziców lub opiekunów. Jak wynika z naszych najnowszych badań, aż 60 proc. respondentów zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka! Znaczna część świadków nie zareagowała… Co czwarta osoba przyznała, że nic nie zrobiła, chociaż była oburzona” – pisze na swoim profilu na Instagramie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak podkreśla organizacja, brak reakcji często wynika z przeświadczenia, że nie powinniśmy się wtrącać w prywatne sprawy rodziny. Jednak według jej przedstawicieli to ślepy zaułek.

Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz społeczny obowiązek. Dzieci same nie potrafią się obronić. To rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci” – zaznaczają w poście.

Po to, żeby to uświadomić jak najszerszemu gronu Polek i Polaków, powstała kampania „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. Ma ona na celu zachęcenie osób dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.

Nastolatek

„Przemoc niszczy dzieciństwo”

Na potrzeby kampanii powstało wideo, które w bardzo wymowny sposób pokazuje, jak ważne jest reagowanie na przemoc domową. Bohaterką spotu jest młoda kobieta, która po raz kolejny widzi sceny przemocy stosowanej przez swojego sąsiada wobec jego córki.

„Nie moja córka przecież. Zrobię sprawę, to będą mi wytykać, że się wtrącam” – takie myśli pojawiają się w jej głowie. Jednak odpowiedź dziewczynki, ofiary przemocy, skłania ją do tego, żeby zareagować.

Każdy tak sobie mówi. Na pewno pani słyszy za ścianą, jak u nas jest. Co pani szkodzi coś zrobić? Najwyżej nie będziecie sobie mówić 'dzień dobry’. A może tata w końcu przestanie” – mówi krzywdzone przez ojca dziecko.

„Przemoc niszczy dzieciństwo i zostawia ślad na całe życie. Reaguj zawsze gdy wiesz lub podejrzewasz, że bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone” – apeluje na swojej stronie internetowej Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Zareaguj!

Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone:

  • Nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję. Zadzwoń pod ogólny numer alarmowy 112 – pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych: policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego. Możesz skorzystać też z numeru 997 – w ten sposób skontaktujesz się z najbliższą jednostką.
  • Zadzwoń na „Niebieską linię” (801 120 002) – konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
  • Powiadom o tym Ośrodek Pomocy Społecznej w twojej gminie.
  • Pamiętaj również, że możesz poszukać wsparcia w którymś z ośrodków Centrum Praw Kobiet.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Fundacja jest organizacją pozarządową, która kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. To jedyny polski członek międzynarodowej organizacji Child Helpline International, skupiającej organizacje prowadzące telefony zaufania dla dzieci z całego świata.

Fundacja prowadzi Centra Pomocy Dzieciom – placówki, w których dzieci pokrzywdzone przestępstwem otrzymują specjalistyczną, kompleksową i bezpłatną pomoc „pod jednym dachem”. Koordynuje także sieć placówek CPD w Polsce.

Główne działania organizacji to pomoc psychologiczna, prawna, medyczna dzieciom i młodzieży pokrzywdzonej w przestępstwach – przede wszystkim z doświadczeniem przemocy i wykorzystania seksualnego. Fundacja prowadzi też szkolenia dla profesjonalistów i udostępnia Przyjazny Pokój Przesłuchań. Profil fundacji na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: