Przejdź do treści

Magda Mołek o traumatycznym wydarzeniu: „Wymierzył mi siarczysty policzek. Nikt nie zareagował”

Magda Mołek
Magda Mołek o traumatycznym wydarzeniu: "Wymierzył mi siarczysty policzek. Nikt nie zareagował"/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Niech wreszcie wszyscy zaczną mówić o tym, że ktoś, kto molestuje i ktoś, kto gwałci, jest winny całej sytuacji. Nie dam sobie więcej wmawiać, że to jest moja wina kobiety albo nasza wina kobiet” – mówiła Magda Mołek w rozmowie z Grażyną Torbicką. Dziennikarka w szczerej rozmowie przyznała, że padła ofiarą przemocy. 

„Wymierzył mi siarczysty policzek”

O przemocy wobec kobiet mówi się coraz głośniej, jednak wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, by każda z nas mogła czuć się bezpieczne. Według badań firmy Ipsos przeprowadzonych w 2021 r., w naszym kraju 84 proc. kobiet doświadczyło przemocy seksualnej w przestrzeni publicznej. Niemal w 90 proc. przypadków nikt nie okazał ofiarom wsparcia.

O swoich doświadczeniach z przemocą zdecydowało się opowiedzieć wiele sławnych osób. Teraz dołączyła do nich Magda Mołek, która wzięła udział w kampanii edukacyjnej „StandUp – Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”. Dziennikarka w rozmowie z Grażyną Torbicką otworzyła się i opowiedziała o swoich traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa. Jak wyznała prezenterka, w dzieciństwie stała się ofiarą przemocy w przestrzeni publicznej. Do przykrego wydarzenia doszło, kiedy Mołek wracała z koleżanką do domu po szkole.

„Można było wtedy spożywać alkohol w miejscu publicznym, wielu panów siedziało na murkach. Przechodząc obok takiej grupy, usłyszałyśmy jakiś tekst rzucony w naszym kierunku. (…) Nie pamiętam, co powiedział do nas ten pan, ale ja się obroniłam i odpowiedziałam” – opowiadała.

Chwilę później przyszła dziennikarka poczuła, jak ktoś chwyta ją za ramię.

Wymierzył mi siarczysty policzek. To był pan z tego murku. Kiedy mu odpowiedziałam, usłyszał godne politowania teksty od jego współtowarzyszy. Oni go wyśmiali, że taka smarkula mu odpyskowała. (…) Ukarał mnie za to, że miałam odwagę stanąć w swojej obronie” – dodała.

Jak jednak przyznała prezenterka, nikt z dorosłych nie stanął w jej obronie.

„To był środek dnia, mnóstwo osób było w tym miejscu. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Zostajesz wtedy z tym sama, znacie to?” – powiedziała.

Bogusław Linda

Wina kobiet

Mołek w dalszej części rozmowy przyznała, że niewiele zmieniło się od wspomnianego wydarzenia. Choć minęły lata, kobiety wciąż spotykają się z przemocą i pogardą w miejscach publicznych. Dziennikarka opowiedziała o sytuacji, która spotkała ją jesienią ubiegłego roku. Mołek poprosiła mężczyznę, by przeparkował swój samochód, który blokował jej przejazd.

Spi*****aj, nikt cię dzisiaj nie ru**ał” – usłyszała w odpowiedzi.

Prezenterka podkreśliła, że kobiety spotykają się z podobnymi zdaniami codziennie, przez co tracą pewność siebie.

„Może sobie wetknąć gdziekolwiek to, co do mnie mówi, bo to do mnie nie trafia. Ale jak pomyślę o wszystkich innych kobietach, którym to zamyka usta i serca na lata, to jestem zła” – dodała.

I zaapelowała, by głośno mówić o aktach przemocy i nie godzić się na nie. Tylko w ten sposób tego typu czyny przestaną być społecznie akceptowane.

„Ja bym bardzo nie chciała, żeby którakolwiek z was, w jakiejkolwiek sytuacji słyszała tego typu teksty, była poniżana, odzierana z godności, ze sprawczości i przekonania, że możemy żyć na tym świecie spokojne. (…) Niech wreszcie wszyscy zaczną mówić o tym, że ktoś, kto molestuje i ktoś, kto gwałci, jest winny całej sytuacji. Nie dam sobie więcej wmawiać, że to jest moja wina kobiety albo nasza wina kobiet” – podsumowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Walczą z kulturą gwałtu i patriarchatem, oklejając miasta plakatami. „Jesteśmy rozczarowane Polską” – mówią Plakaciary

Rusza pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Rząd nie dołożył do niego ani złotówki

„Powiedział, że musi zobaczyć, jak wyglądają moje orgazmy”. Jane Fonda o molestowaniu przez uznanego reżysera

„Młodzi w kryzysie bezdomności nie wyróżniają się wśród rówieśników. Mają markowe ubrania, telefony komórkowe, bezdomności po nich po prostu nie widać” – mówi Agnieszka Sikora

„Zwracajmy uwagę na to, czy za ścianą słyszymy płacz dziecka”. Po śmierci 8-letniego Kamila Anna Lewandowska apeluje do każdego z nas

„Chcemy oszacować, jakie koszty ponoszą formacje mundurowe za to, że nie pochylają się nad człowiekiem”. O nadużyciach w wojsku i policji mówi Joanna Jałocha

84 proc. Polek doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej. „To paradoksalne i dość częste, że osoba molestowana bierze wstyd na siebie”

Halle Berry

Halle Berry odpowiada na krytykę jej nagiego zdjęcia. „Wygrałaś dzisiaj internet” – komentują jej wpis gwiazdy

Przemoc ekonomiczna to też przemoc domowa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

„O, jakie cycuszki”, „Jutro ci włożę”. Raport Instytutu Zamenhofa dotyczący molestowania dziennikarek przedstawia szokujące dane i historie

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

Mąż nie pozwalał jej pracować. Teraz musi jej zapłacić prawie milion złotych za 25 lat małżeństwa

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

Joanna Koroniewska

„Brzydki kościotrup a te nogi jak bagietki, wstydu nie ma”. Joanna Koroniewska mierzy się z hejtem w sieci i ostrzega

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

„Rodzice są przerażeni tym, że ich dzieci oglądają ‘Wednesday’, ale nie pytają, dlaczego to je tak interesuje” – zauważa psychoterapeuta Marcin Łazarski

Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Jakich argumentów używają sprawcy kobietobójstwa? Wyjaśnia Centrum Praw Kobiet

„Sprawcy zabójstwa kobiet używają absurdalnych argumentów”. Wyliczają je członkinie Centrum Praw Kobiet

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Najpopularniejsze