Przejdź do treści

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Mężczyzna stoi przed lustrem
"Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską'? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?". Kampania "Nie bądź tym facetem" zmusza do myślenia/ Unsplash, fot Milan Popovic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie bądź tym facetem” to mocna kampania szkockiej policji, która wzywa mężczyzn do kwestionowania własnego zachowania w celu walki z przemocą seksualną wobec kobiet. To wideo powinien zobaczyć każdy i każda z nas. 

„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”

„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”, „Przemoc to sprawa mężczyzn” – tak brzmią hasła przewodnie najnowszej kampanii szkockiej policji, której celem jest walka z przemocą seksualną wobec kobiet. Akcja zachęca mężczyzn do „spojrzenia w lustro” i zmiany zachowań, które – choć wciąż typowe dla wielu z nich – są przejawem przemocy seksualnej. Wzywa również do zaprzestania obwiniania ofiar i zmiany kulturowej, w której to mężczyźni mierzą się z mizoginistycznymi postawami.

W krótkim wideo – opublikowanym w ramach kampanii – widzimy kilku mężczyzn, którzy patrzą prosto w kamerę i pytają:

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą? Czy kiedykolwiek gapiłeś się na kobietę w autobusie albo powiedziałeś do kumpla: 'Przeleciałbym ją’?”

Bohaterzy filmu mówią także o bardziej skrajnych sytuacjach, jakimi są wysyłanie intymnych zdjęć w wiadomościach prywatnych, czy zmuszanie do zbliżenia po alkoholu.

„Czy kiedykolwiek postawiłeś dziewczynie obiad i pomyślałeś, że teraz jest ci coś winna? Albo kupiłeś jej trzy drinki z rzędu, mając nadzieję, że ją zaliczysz? I co potem? Wsadziłeś ją pijaną do taksówki i zabrałeś do swojego mieszkania? Czy kiedykolwiek wywołałeś u niej poczucie winy, żeby to zrobiła?” – pytają.

istockphoto.com

„Nie bądź tym facetem”

Kampania zmusza do myślenia i porusza głośno problemy, z którymi społeczeństwo powinno się już dawno rozprawić. Seksistowskie żarty, niewinne klepnięcie w pośladki to nie jest zabawa czy podryw a przemoc, której nikt nie powinien doświadczać. Wciąż bowiem wielu mężczyzn nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, nazywając podobne czyny jako niewinne, choć w rzeczywistości stanowią część szerszego schematu szkodliwego zachowania.

„Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu, ale on patrzy się prosto na nas. Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz” – podsumowuje jeden z aktorów występujących w filmie.

Kampania przekazuje więc wprost: zmieńmy przede wszystkim myślenie mężczyzn, a przypadków przemocy będzie znacznie mniej.

„Zadajemy sobie pytanie o przyczynę męskiej przemocy wobec kobiet. Odpowiedź jest tuż przed naszymi oczami. Przemoc jest efektem męskiego myślenia, że mają prawo do kobiecych ciał, a w przypadkach przemocy domowej – męskiej potrzeby kontrolowania kobiet” – mówił w rozmowie z indy100.com. Graham Goulden, policjant, który pracował w jednostce ds. zwalczania przestępstw seksualnych w Glasgow.

Obejrzyj wideo z kampanii!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: