3 min.
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

"Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską'? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?". Kampania "Nie bądź tym facetem" zmusza do myślenia/ Unsplash, fot Milan Popovic
„Nie bądź tym facetem” to mocna kampania szkockiej policji, która wzywa mężczyzn do kwestionowania własnego zachowania w celu walki z przemocą seksualną wobec kobiet. To wideo powinien zobaczyć każdy i każda z nas.
„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”
„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”, „Przemoc to sprawa mężczyzn” – tak brzmią hasła przewodnie najnowszej kampanii szkockiej policji, której celem jest walka z przemocą seksualną wobec kobiet. Akcja zachęca mężczyzn do „spojrzenia w lustro” i zmiany zachowań, które – choć wciąż typowe dla wielu z nich – są przejawem przemocy seksualnej. Wzywa również do zaprzestania obwiniania ofiar i zmiany kulturowej, w której to mężczyźni mierzą się z mizoginistycznymi postawami.
W krótkim wideo – opublikowanym w ramach kampanii – widzimy kilku mężczyzn, którzy patrzą prosto w kamerę i pytają:
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą? Czy kiedykolwiek gapiłeś się na kobietę w autobusie albo powiedziałeś do kumpla: 'Przeleciałbym ją’?”
Bohaterzy filmu mówią także o bardziej skrajnych sytuacjach, jakimi są wysyłanie intymnych zdjęć w wiadomościach prywatnych, czy zmuszanie do zbliżenia po alkoholu.
„Czy kiedykolwiek postawiłeś dziewczynie obiad i pomyślałeś, że teraz jest ci coś winna? Albo kupiłeś jej trzy drinki z rzędu, mając nadzieję, że ją zaliczysz? I co potem? Wsadziłeś ją pijaną do taksówki i zabrałeś do swojego mieszkania? Czy kiedykolwiek wywołałeś u niej poczucie winy, żeby to zrobiła?” – pytają.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
„Nie bądź tym facetem”
Kampania zmusza do myślenia i porusza głośno problemy, z którymi społeczeństwo powinno się już dawno rozprawić. Seksistowskie żarty, niewinne klepnięcie w pośladki to nie jest zabawa czy podryw a przemoc, której nikt nie powinien doświadczać. Wciąż bowiem wielu mężczyzn nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, nazywając podobne czyny jako niewinne, choć w rzeczywistości stanowią część szerszego schematu szkodliwego zachowania.
„Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu, ale on patrzy się prosto na nas. Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz” – podsumowuje jeden z aktorów występujących w filmie.
Kampania przekazuje więc wprost: zmieńmy przede wszystkim myślenie mężczyzn, a przypadków przemocy będzie znacznie mniej.
„Zadajemy sobie pytanie o przyczynę męskiej przemocy wobec kobiet. Odpowiedź jest tuż przed naszymi oczami. Przemoc jest efektem męskiego myślenia, że mają prawo do kobiecych ciał, a w przypadkach przemocy domowej – męskiej potrzeby kontrolowania kobiet” – mówił w rozmowie z indy100.com. Graham Goulden, policjant, który pracował w jednostce ds. zwalczania przestępstw seksualnych w Glasgow.
Obejrzyj wideo z kampanii!
Most guys don’t look in the mirror & see a problem. But it’s staring us in the face. Sexual violence begins long before you think it does. #DontBeThatGuy pic.twitter.com/78B05S5lRk
— Don’t be That Guy (@ThatGuyScotland) October 13, 2021
Udostępnij!
Zobacz także

Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023