3 min.
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

"Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską'? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?". Kampania "Nie bądź tym facetem" zmusza do myślenia/ Unsplash, fot Milan Popovic
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
„Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom” – podkreśla Ołena Zełenska w poruszającym poście
22.05.2022
Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów
22.05.2022
Wystarczą dobre chęci i trochę czasu. Stretching jest dla wszystkich!
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
„Nie bądź tym facetem” to mocna kampania szkockiej policji, która wzywa mężczyzn do kwestionowania własnego zachowania w celu walki z przemocą seksualną wobec kobiet. To wideo powinien zobaczyć każdy i każda z nas.
„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”
„Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz”, „Przemoc to sprawa mężczyzn” – tak brzmią hasła przewodnie najnowszej kampanii szkockiej policji, której celem jest walka z przemocą seksualną wobec kobiet. Akcja zachęca mężczyzn do „spojrzenia w lustro” i zmiany zachowań, które – choć wciąż typowe dla wielu z nich – są przejawem przemocy seksualnej. Wzywa również do zaprzestania obwiniania ofiar i zmiany kulturowej, w której to mężczyźni mierzą się z mizoginistycznymi postawami.
W krótkim wideo – opublikowanym w ramach kampanii – widzimy kilku mężczyzn, którzy patrzą prosto w kamerę i pytają:
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą? Czy kiedykolwiek gapiłeś się na kobietę w autobusie albo powiedziałeś do kumpla: 'Przeleciałbym ją’?”
Bohaterzy filmu mówią także o bardziej skrajnych sytuacjach, jakimi są wysyłanie intymnych zdjęć w wiadomościach prywatnych, czy zmuszanie do zbliżenia po alkoholu.
„Czy kiedykolwiek postawiłeś dziewczynie obiad i pomyślałeś, że teraz jest ci coś winna? Albo kupiłeś jej trzy drinki z rzędu, mając nadzieję, że ją zaliczysz? I co potem? Wsadziłeś ją pijaną do taksówki i zabrałeś do swojego mieszkania? Czy kiedykolwiek wywołałeś u niej poczucie winy, żeby to zrobiła?” – pytają.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
„Nie bądź tym facetem”
Kampania zmusza do myślenia i porusza głośno problemy, z którymi społeczeństwo powinno się już dawno rozprawić. Seksistowskie żarty, niewinne klepnięcie w pośladki to nie jest zabawa czy podryw a przemoc, której nikt nie powinien doświadczać. Wciąż bowiem wielu mężczyzn nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, nazywając podobne czyny jako niewinne, choć w rzeczywistości stanowią część szerszego schematu szkodliwego zachowania.
„Większość mężczyzn patrzy w lustro i nie widzi problemu, ale on patrzy się prosto na nas. Przemoc seksualna zaczyna się na długo, zanim o tym pomyślisz” – podsumowuje jeden z aktorów występujących w filmie.
Kampania przekazuje więc wprost: zmieńmy przede wszystkim myślenie mężczyzn, a przypadków przemocy będzie znacznie mniej.
„Zadajemy sobie pytanie o przyczynę męskiej przemocy wobec kobiet. Odpowiedź jest tuż przed naszymi oczami. Przemoc jest efektem męskiego myślenia, że mają prawo do kobiecych ciał, a w przypadkach przemocy domowej – męskiej potrzeby kontrolowania kobiet” – mówił w rozmowie z indy100.com. Graham Goulden, policjant, który pracował w jednostce ds. zwalczania przestępstw seksualnych w Glasgow.
Obejrzyj wideo z kampanii!
Most guys don’t look in the mirror & see a problem. But it’s staring us in the face. Sexual violence begins long before you think it does. #DontBeThatGuy pic.twitter.com/78B05S5lRk
— Don’t be That Guy (@ThatGuyScotland) October 13, 2021
Udostępnij!
Zobacz także

Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022