Przejdź do treści

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. „To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary” – podkreśla Maja Staśko

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. "To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary" - podkreśla Maja Staśko / East News Paweł Wodzynski
Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. "To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary" - podkreśla Maja Staśko / East News Paweł Wodzynski
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W sądzie w Wielkiej Brytanii toczy się sprawa 30-letniej Imogen Brooke z Southampton. Kobietę oskarżono o gwałt na mężczyźnie, którego poznała w internecie. Z zeznań wynika, że ofiara nie miała szans na jakąkolwiek obronę przed niechcianym stosunkiem. Sprawa jest szeroko komentowana. Na dyskusję w sieci zareagowała Maja Staśko.

Gwałt na mężczyźnie to też gwałt!

Sprawa Brytyjki przyciąga uwagę publiczną. Jak podaje „Daily Mail”, już na początku procesu prokuratura odniosła się do stereotypów, które sugerują, że ofiarą gwałtu może być wyłącznie kobieta. „W sądzie nie ma miejsca dla stereotypów” – powiedział prokurator Robert Bryan.

Sytuacją 30-letniej kobiety zainteresowali się również polscy użytkownicy internetu. Artykuł o gwałcie na mężczyźnie opublikował m.in. fakt.pl. Pisze o tym Maja Staśko na swoim profilu na Instagramie.

„Informacja o gwałcie na mężczyźnie przez kobietę. 746 reakcji pod postem – z czego olbrzymia większość to reakcja 'Haha’. Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart” – podkreśla aktywistka, pokazując screen z Facebooka. Widać na nim opublikowany post z artykułem i reakcje użytkowników.

Maja Staśko dodaje, że poza „śmieszkami”, pod postem znajdują się komentarze dotyczące stereotypów o gwałtach. „Gdy staram się na nie odpowiadać, napotykam na kolejne” – pisze aktywistka.

„- Ale gruba!
– Jeśli większym problemem jest dla ciebie waga niż gwałt, to coś jest nie ok.
– Nie, chodzi o to, że żaden mężczyzna nie obrazi się, gdy zgwałci go szczupła kobieta.
– Jezu… Nikt nie chce być zgwałcony przez nikogo, niezależnie od wyglądu.
– Ja bym się nie obraził! Ale jestem już za stary i za brzydki.
– Gwałt to nie jest komplement wyglądu. Jeśli chcesz uprawiać seks z osobą, to nie mówimy o gwałcie. To, na co byś się nie obraził, to seks, a nie gwałt. Stosowanie ich jak synonimy jest okrutne wobec ofiar gwałtu.
– Może tak, ale czy faceta w ogóle można zgwałcić? Są różne opinie.
– Tak, gwałt to stosunek bez zgody. Mężczyzna też może nie wyrazić zgody.
– Niby jak można zgwałcić faceta?
– Uprawiając z nim stosunek, na który nie było zgody.
– A jak ma erekcję?
– To wciąż jest gwałt. Erekcja to naturalna reakcja fizjologiczna, która może występować także w trakcie traumy. Erekcja to nie zgoda.
– A jak miał orgazm?
– Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą mieć orgazm w trakcie gwałtu” – wyjaśnia Maja Staśko.

To gwałt jest problemem, nie reakcja na gwałt

Dalej aktywistka przypomina:

„To gwałt jest problemem, nie reakcja na gwałt.

To gwałt jest problemem, nie wygląd gwałcicielki czy zgwałconego.

To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary.

To gwałt jest problemem, nie reakcje fizjologiczne ofiary.

Gwałt jest problemem, a nie żartem.

Gwałtu doświadczają kobiety, mężczyźni i osoby niebinarne. Część osób z penisami ma erekcję w trakcie gwałtu, część osób z cipką jest mokra w trakcie gwałtu. To reakcje organizmu. Erekcja to nie jest zgoda. Bycie mokrą to nie jest zgoda”

Maja Staśko dodaje, że gwałt sam w sobie jest wystarczająco potworny. I pyta: „dlaczego pogłębia się krzywdę ofiar, wyśmiewając i obwiniając je?”.

„Jeśli doświadczyłeś przemocy, zawsze możesz się zgłosić do Fundacji Fortior @medycynaulicy. Nie jesteś sam” – kończy swój post aktywistka.

Maja Staśko – kim jest?

Maja Staśko to aktywistka, publicystka, krytyczka literacka. Autorka książki „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?” (darmowy ebook) i „Gwałt polski”. Jej profil obserwuje na Instagramie 162 tysiące osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maja Staśko (@majakstasko)

Nie jesteś sam, nie jesteś sama!

Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie? Pamiętaj, nie jesteś sam, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę),
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002,
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: