Przejdź do treści

„Chcę żyć”, „Proszę, uratujcie moje życie” – ukraińskie dzieci z poruszającym apelem do państw NATO

Dzieci
"Chcę żyć", "Proszę, uratujcie moje życie" - ukraińskie dzieci z poruszającym apelem do państw NATO/ Fot. print screen Instagram Nastia Kamenskykh
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

„Śpiewają ten hymn i błagają o jedno – o spokojne, czyste niebo nad ich głowami. Posłuchajcie ich, proszę! Pomóżcie uratować im życie. Zamknijcie niebo nad Ukrainą” – napisała Nastia Kamienskich. Ukraińska piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna udostępniła poruszające wideo, na którym dzieci błagają państwa NATO o pomoc.

„Pomóżcie uratować im życie. Zamknijcie niebo nad Ukrainą”

Wojna w Ukrainie eskaluje, pochłaniając coraz więcej niewinnych ofiar. Bombardowane przez Rosjan są szpitale, szkoły i bloki mieszkalne, a wielu miastom grozi kryzys humanitarny. Jak poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell, od początku rosyjskiej inwazji zginęło w Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów. Rosyjska agresja zdaje się nie mieć końca. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wciąż zwraca się z apelem do państw NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, by jego rodacy mogli się bronić. Niestety bezskutecznie.

„Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić – bronić ludzi. Jeśli tego nie zrobicie, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano” – mówił na opublikowanym wideo.

Państwa NATO obawiają się jednak tak dużej ingerencji w wojnę w Ukrainie, by nie wywołać III wojny światowej z Rosją. Na prośby prezydenta odpowiedziała m.in. niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Jak wyjaśniła, choć apele Zełeńskiego „godzą prosto w samo serce”, NATO w taki sposób nie pomoże.

„Zamknięcie nieba nad Ukrainą będzie zagrożeniem dla milionów Europejczyków” – tłumaczyła.

Prezydent Ukrainy nie ustaje jednak w swoich prośbach. Wobec coraz bardziej napiętej sytuacji w Ukrainie zarzucił również państwom NATO słabość i niepewność, pomimo że te dysponują znacznie silniejszą bronią.

Jedynym sposobem, aby wdrożyć i ustanowić strefę zakazu lotów jest po prostu wysłać myśliwce NATO-wskie na Ukrainę i w ten sposób ustanowić tę strefę jednocześnie zestrzeliwując myśliwce rosyjskie (…) Jeżelibyśmy to zrobili, to skończylibyśmy najprawdopodobniej w sytuacji, gdzie cała Europa będzie zaangażowana w wojnę z Rosją, co doprowadzi do jeszcze większej liczby śmierci” – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Do prośby prezydenta Ukrainy dołącza jednak coraz więcej osób, m.in. ukraińscy sportowcy, artyści, politycy oraz influencerzy. Teraz proszą także dzieci. Najmłodsi stworzyli wideo, w którym błagają o pomoc w obronie przed rosyjską armią. Młodzi uczestnicy festiwalu muzycznego dla dzieci Black Sea Game śpiewają hymn Ukrainy i trzymają w dłoniach kartki z odręcznie napisanymi hasłami: „Chcę żyć”, „Proszę, uratujcie moje życie”.

Chwytające za serce nagranie opublikowała na swoim profilu na Instagramie ukraińska piosenkarka pop i R&B oraz prezenterka telewizyjna Nastia Kamenskykh (Kamienskich), znana jako NK.

„To utalentowane, kreatywne dzieci z naszego demokratycznego, niepodległego kraju. To nasza przyszłość. Dziś śpiewają ten hymn i błagają o jedno – o spokojne, czyste niebo nad ich głowami. Posłuchajcie ich, proszę! Pomóżcie uratować im życie. Zamknijcie niebo nad Ukrainą” – napisała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez NK | Nastia Kamenskykh (@kamenskux)

„Rosja zabija naszych najlepszych ludzi. Nigdy nie wybaczymy”

„Kiedy ludzie w Rosji mówią, że nie są w stanie wojny z ludnością cywilną, pokażcie im te zdjęcia! To twarze dzieci, które nigdy nie dorosną” – napisała kilka dnie temu Ołena Zełenska na swoim profilu na Facebooku. Pierwsza dama Ukrainy opublikowała zdjęcia pierwszych dziecięcych ofiar. 6-letnia Sofia, 8-letnia Alisa, 14-letni Arsenij, 18-miesięczny Kirill – to tylko kilka imion dzieci przywołanych przez Zełeńską, które zmarły w wyniku rosyjskich ataków. W środę, 9 marca, świat usłyszał także o następnym bestialskim ataku. Rosyjskie wojska przeprowadziły nalot na szpital położniczo-pediatryczny w ukraińskim mieście Mariupol. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił ten atak jako zbrodnię wojenną.

Tymczasem media informują o kolejnej młodej ofierze wojny – Julii Zdanowskiej, wybitnej studentce matematyki i informatyki, która została w rodzinnym Charkowie, by wspierać walkę z Rosją jako wolontariuszka. Tak jej sylwetkę przybliża „Koalicja NIE dla chaosu w szkole” na swoim profilu na Facebooku:

„Próbowano ją nakłonić do ewakuacji, ale odpisała: 'Dziękuję, ale zostaję w Charkowie do zwycięstwa’. Zginęła z rąk rosyjskich najeźdźców 8 marca.

To była wyjątkowo uzdolniona dziewczyna. Jako dziecko wyjechała z Charkowa, by uczyć się w sławnym Ukraińskim Liceum Matematyczno-Fizycznym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Była tam jednym z większych talentów – wygrywała ukraińskie konkursy matematyczne i informatyczne” – czytamy.

Jak podano, Julia już jako 15-latka odniosła wiele sukcesów naukowych, m.in. we wszystkich dziedzinach w ukraińskiej wszechstronnej olimpiadzie z matematyki fizyki i informatyki oraz reprezentowała Ukrainę na arenie międzynarodowej. Koalicja wymienia, że zdolna uczennica w 2017 roku brała udział w Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) w Zurichu, gdzie zdobyła srebrny medal. Zajęła również pierwsze miejsce wraz z koleżankami w oficjalnej kwalifikacji EGMO 2017.

„’Rosja zabija naszych najlepszych ludzi. Nigdy nie wybaczymy’ – napisały w swoim komunikacie władze wydziału matematyki Uniwersytetu Kijowskiego” – dodano.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Żołnierz ukraiński

Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

„Nikt nie zdradzał mi tajemnic wojskowych. Nawet nie miałam przygotowanego paszportu”- Ołena Zełenska w emocjonalnym wywiadzie o początkach wojny

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

W dniu pierwszych urodzin odwiedziła z mamą grób tatusia. „Chciała zjeść z nim śniadanie”

Ten gest rozdziera serce. Zatańczyli walca na ruinach zbombardowanej szkoły w Charkowie

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Jadwiga Korzeniewska: „Nie widzę siebie w roli matki i nie mam poczucia, że przez to czegoś mi brakuje”

„Po wybuchu wojny chciałam zadzwonić do ukraińskich znajomych, ale co miałabym im powiedzieć?”. Rozmowa z Saszą Bajek, Rosjanką w Polsce

Kobieta przeżyła 65 dni w Azowstalu / gettyimages

Wraz z dzieckiem przeżyła 65 dni w Azowstalu. Teraz opowiada, co ją spotkało. „Schron drżał, tynk leciał nam na głowy, generator został zniszczony”

Ćwiczenia dla dzieci w domu – najlepsze zabawy ruchowe

Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

Matka trzyma na rękach dziecko. Stoją przed pociągiem

W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”

"Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom" - podkreśla Ołena Zełenska, która opublikowała poruszające wideo

„Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom” – podkreśla Ołena Zełenska w poruszającym poście

Blok w Ukrainie

Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”

Zniszczony przez Rosjan szpital w Czernihowie

Wstrząsająca relacja polskiego lekarza z Ukrainy: „Weszli na OIOM, związali lekarza, który tam był, kazali mu klęczeć, a w usta włożyli mu granat”

Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

Witalij i Ałła Tarans zginęli, broniąc Mariupola / gettyimages

Pobrali się jako żołnierze Pułku Azow, zginęli, broniąc Mariupola. Małżeństwo osierociło syna

„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko

Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach

Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach

Kobieta została wdową trzy dni po ślubie / Fot. Twitter @UKRINFORM

Wzięli ślub w Azowstalu. Po trzech dniach panna młoda została wdową. „Moją miłością będziesz przez całą wieczność…”

„Zaparkuj trudne sprawy na czas urlopu”. Jak skutecznie przewietrzyć głowę w trudnych czasach, mówi psycholożka Karolina Lipińska

Ukraina

Ukraińcy dziękują Polakom w poruszającym wideo. „Dziękujemy wam wszystkim za nieustanną walkę o naszą i waszą wolność”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

×