Przejdź do treści

Pompki – ćwiczenia wielu korzyści. Co warto o nich wiedzieć?

Kobieta robi pompki
Jak dobrze robić pompki?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pompki – ćwiczenia, których zalet trudno nie docenić. Zwłaszcza że do wykonania nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Kształtują siłę, budują mięśnie i świetnie modelują górną partię ciała. Ćwiczenie można urozmaicić, wykonując pompki na poręczach lub uchwyty do pompek. Jak zrobić pompkę i czy warto podjąć wyzwanie „100 pompek”?

Na jakie mięśnie działają pompki?

Uwielbiamy pompki. Serio! No, może po kilkudziesięciu już nie pałamy taką miłością, ale nigdy się nam nie znudzą. Dlaczego? Zacznijmy od tego, że dobrze wykonane pompki zapewniają dobry trening izometryczny całemu ciału (mięśnie pracują statycznie, blokując ciało w danej pozycji), a poza tym aktywują do pracy liczne mięśnie. Jakie mięśnie pracują przy pompkach? Ćwiczenia te aktywują mięsień najszerszy grzbietu, wszystkie mięśnie głębokie klatki piersiowej i kręgosłupa, mięśnie brzucha, bioder, pośladków, czworogłowy uda oraz piszczelowy przedni. Sporo prawda? Tak, podzielamy twój entuzjazm!

kobieta wykonuje ćwiczenie plank

Jak robić pompki?

Aby ćwiczenie pompek było bezpieczne i efektywne, należy wiedzieć, jak robić pompki. Oto opis ćwiczenia krok po kroku:

 • ciało ustawiamy w podporze przodem;
 • ramiona są wyprostowane, dłonie tuż pod barkami, ręce ustawione w linii prostej, palce rąk skierowane na wprost;
 • stopy razem lub w lekkim rozkroku są oparte o palce stóp;
 • brzuch mocno napięty, podobnie zresztą jak reszta ciała;
 • zginamy ramiona tak, aby klatka piersiowa kierowała się w stronę podłoża (głowa ma być przedłużeniem kręgosłupa);
 • łokcie powinny uginać się pod kątem 45 stopni do podłoża;
 • mówiąc, że klatka piersiowa kieruje się w stronę podłoża – to właśnie mamy na myśli; schodzimy naprawdę nisko – bez oszukiwania;
 • następnie prostujemy ramiona, wracając do pozycji wyjściowej, pilnując, by ciało pozostawało spięte w linii prostej.

Jeśli nie masz siły na wykonywanie zwykłej pompki, postaw na łatwiejszą wersję, czyli pozycję zmodyfikowaną. Ustaw się w podporze na kolanach. To jednak nie zwalnia cię z elementarnych zasad: proste plecy, ciało w linii prostej i mocno spięty brzuch. Po jakimś czasie przejdź do klasycznej pompki. Ćwiczenia te wymagają odpowiedniej techniki, ponieważ pilnując jej, jesteś w stanie czerpać wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą wykonywanie pompek, nie nabawiając się przy okazji kontuzji.

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Pompki – ćwiczenia. Prawidłowa technika

Jak prawidłowo robić pompki? Jeśli chcesz kształtować czystą siłę, wykonuj pompkę stosunkowo wolno, tzn. 2 sekundy powinno trwać zejście na dół, 1 sekundę blokujesz ruch w dole i 2 sekundy powinien zająć ci powrót do pozycji wyjściowej. Wykonując ćwiczenie w płynnym, wolnym tempie, jesteśmy mniej narażeni na kontuzje, zwłaszcza stawów.

Nie oznacza to jednak, że nie wolno wykonywać pompek w dynamicznym tempie. Szybkie ruchy możemy wykonać na przykład co jakąś jednostkę treningową, ale po pierwszym wykonaniu w wolnym tempie. Inaczej także przedstawia się sytuacja, kiedy wykonujemy treningi, w których liczy się czas, na przykład w CrossFicie. Jednak nawet wtedy pompka wykonana nieprawidłowo technicznie po prostu nie będzie uznana. Bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie przy pompkach: podczas opuszczania zrób wdech nosem, a prostując ramiona, wydech ustami (staraj się oddychać przeponą).

Jak zbudować siłę?

Jakie są rodzaje pompek?

Klasyczne pompki mogą być modyfikowane w rozmaity sposób. Jednym z wariantów ćwiczenia są pompki szwedzkie, czyli pompki na poręczach. Poręcze do pompek wymuszają większe zaangażowanie mięśni, zwłaszcza tricepsów. Pompki na poręczach wykonywane są w taki sposób, że dłonie opierają się na poręczach, które umieszczone są z tyłu ciała. Ciężar ciała opiera się na nogach zgiętych lub prostych. Kolejnym rodzajem pompki jest pompka diamentowa, różniąca się od tradycyjnych pompek znacznie węższym ustawieniem rąk – dłonie ustawione są wąsko pod klatka piersiową.

Inne warianty pompek to:

 • pompki damskie, podczas których ciało opiera się na dłoniach oraz kolanach,
 • pompki przy ścianie, wykonywane na stojąco,
 • pompki na podwyższeniu, gdy dłonie opierają się nieco wyżej niż reszta ciała.
Pompki na rękach vs. wyciskanie sztangi nad głowę

Pompki – ćwiczenia, które przynoszą wiele korzyści

Pompki – efekty tych ćwiczeń są niezaprzeczalne. Ich wykonywanie jest korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu. Jakie są konkretne powody, dla których warto wykonywać pompki? Ćwiczenia te aktywują wiele mięśni, w tym m.in. prosty brzucha, piersiowy większy, barkowe, głębokie klatki piersiowej, zginaczy bioder oraz nóg. Dają nam możliwość wzmocnienia i wyrzeźbienia mięśni. Modelują ciało, poprawiając zwłaszcza wygląd pleców oraz ramion. Są to także dobre ćwiczenia na klatkę piersiową. Kształtują siłę. Ponadto poprawiają postawę ciała, mechanikę oddychania. Co również ważne – podczas ich wykonywania możemy spalić dużo kalorii, co może nam pomóc w uporaniu się ze zbędnymi kilogramami.

Program 100 pompek – podejmij wyzwanie

Niektóre osoby są w stanie zrobić kilka czy kilkanaście pompek, inne – nawet kilkadziesiąt. Prawdziwym wyzwaniem jest wykonanie 100 pompek. W jaki sposób trenować, aby móc zrobić sto pompek? Aby sprostać takiemu wyzwaniu, konieczne jest regularne wykonywanie pompek. Gdy możesz bez problemu wykonać kilkadziesiąt pompek – możesz zacząć realizować 6-tygodniowy plan treningowy. Jak zrobić 100 pompek? Jak często robić pompki, by to osiągnąć? Należy ćwiczyć 3 razy w tygodniu, zwiększając podczas każdego treningu liczbę wykonywanych pompek. Ćwiczenia mogą być wykonywane w 3 seriach, pomiędzy którymi są 2-3 minuty przerwy.

 

Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: