Przejdź do treści

Ćwiczenia wszech czasów – wall ball shots

Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Najlepsze ćwiczenia to te, które angażują wiele partii mięśniowych jednocześnie. Należy do nich także doskonale znane z Crossfitu ćwiczenie zwane wall ball shots.

Brzmi trochę jak nazwa egzotycznego drinka i muszę przyznać, że coś w tym jest, bo po zrobieniu takiej seryjki faktycznie nieźle kręci się w głowie. Poznałam to ćwiczenie wiele lat temu, kiedy też po raz pierwszy wybrałam się na zajęcia z Crossfitu. Robiliśmy wówczas trening o wdzięcznej nazwie Karen, który polegał na wykonaniu 150 powtórzeń przysiadu z wyrzutem kilkukilogramowej piłki w górę – na czas. Nie pamiętam, ile mi to zajęło. Pamiętam za to, że w trakcie uda, pośladki i barki paliły mnie żywym ogniem, nie mogłam oddychać, a przez kolejne kilka dni po treningu – także chodzić.

Do dziś ćwiczenie darzę dużym respektem. Dlatego chciałam się nim podzielić. Do wykonania przysiadu z wyrzutem piłki potrzebny jest kawałek ściany oraz oczywiście sama piłka przypominająca tę lekarską. Jeśli trenujecie w klubie, tego typu arsenał najczęściej znajduje się w strefie ze sprzętem do treningu funkcjonalnego.

Dr Katarzyna Pogoda

Wall ball shots – korzyści

To kolejne ćwiczenie złożone, które aktywuje do pracy całe ciało. Oprócz nóg doskonale angażuje do pracy mięsień dwugłowy ramienia i mięśnie naramienne. Poza tym już po kilkunastu powtórzeniach tętno znacznie przyśpiesza, sprawiając, że nasz organizm pracuje bardzo intensywnie, przyśpieszając w ten sposób procesy związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

Wall ball shots – technika

Chwyć piłkę lekarską, łapiąc ją od dołu i trzymając łokcie blisko tułowia. Stań w lekkim rozkroku. Złap piłkę (powinna znaleźć się na wysokości klatki piersiowej), dociskając łokcie do tułowia. Następnie zejdź do przysiadu, a prostując się, wyrzuć piłkę dynamicznie w górę, aż lekko dotknie ściany. Chwytając piłkę z powrotem, od razu zejdź w przysiad. Staraj się wykonywać to ćwiczenie płynnie i dynamicznie, pilnując, by plecy były proste, kolana zrotowane delikatnie na zewnątrz, a mięśnie brzucha i pośladków napięte.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: