5 min.
Co się dzieje z twoim ciałem, gdy ćwiczysz bez przygotowania? Odpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Instagram.com
27.06.2022
Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”
27.06.2022
Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie
27.06.2022
Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Od dłuższego czasu obserwowałaś profile znanych trenerek, aż w końcu postanowiłaś wziąć udział w wyzwaniu, którego efektem miała być szczupła sylwetka, a przynajmniej wyraźny spadek kilogramów. Każdy powód, dla którego zdecydowałaś się zatroszczyć o swoją aktywność fizyczną, jest dobry. Pytanie tylko, czy wiesz, jak się za to właściwie zabrać. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk w swoim poście na Instagramie przestrzega przed porywaniem się na wyzwania treningowe bez wcześniejszego przygotowania. Jej zdaniem to krótka droga przez sport do kalectwa.
Magdalena Mikołajczyk jest absolwentką fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Na swoim profilu na Instagramie chętnie dzieli się wiedzą zdobytą zarówno na studiach jak i podczas pracy w zawodzie. W najnowszym poście odniosła się do bezrefleksyjnego podążania za modą na bycie fit. Fizjoterapeutka przyznała, że sama trenuje z Ewą Chodakowską, wzięła udział w jej wyzwaniu #missionbeachbodyzchodakowska, ale nie dlatego że ma problemy z nadwagą. Ćwiczy, bo jak tłumaczy w dalszej części swojego wpisu, regularna aktywność fizyczna to dla niej nie tylko redukcja tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim „zdrowa głowa, naprawianie ciała po całym dniu pracy, dbanie o prawidłowe zakresy ruchu w ciele, regulacja wszystkich narządów wewnętrznych”.
Trening bez przygotowania – skutki
Podkreśliła jednak, że trening bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się nie tylko kontuzją. Fizjoterapeutka wymieniła kilka skutków bezrefleksyjnego ćwiczenia. Zaliczyć do nich można m.in.
- przeciążenia stawów i mięśni,
- ograniczony zakres ruchu,
- ból,
- przyspieszenie zmian degeneracyjnych tkanek,
- pogorszenie wydolności,
- złe samopoczucie.
Do ćwiczeń ze znaną trenerką Magdalena Mikołajczyk przygotowywała się kilka dobrych miesięcy. „Wiedziałam, że moje ciało potrzebuje konkretnych ćwiczeń, bo jest za słabe i tylko narobię sobie biedy” – wyjaśniła.
Wyzwania treningowe są dla zdrowych osób!
Fizjoterapeutka w swoim wpisie poruszyła również kolejny bardzo ważny temat, o którym rzadko mówi się na głos. Otóż plany treningowe proponowane przez znane trenerki są dla osób zdrowych. Co to znaczy?
„Osoba zdrowa to osoba bez zaburzeń biomechaniki i bez chorób, to osoba, która ma prawidłowe zakresy ruchu w stawach, nie ma dolegliwości bólowych” – wyjaśniła, wskazując, że otyłość również jest chorobą.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Ponadto przyznała, że jest załamana tym, jak wiele osób bezsensownie podąża za fit sylwetką, nie słuchając potrzeb swojego ciała. „Pytam się dlaczego w crossfit jest tyle kontuzji? Dlaczego nie ma zdrowych biegaczy? Przecież jesteśmy zaprogramowani do biegania!” – czytamy w jej wpisie. Mikołajczyk podkreśliła, że dbanie o szczupłą sylwetkę to coś więcej niż powtarzanie ćwiczeń za trenerką fitness.
„Dbanie o piękną sylwetkę to nie jest debilne machanie nogą na macie! To wiele rzeczy, które trzeba mieć na uwadze. Stopniowe podejście do problemu. Pokorę. Chęć edukacji. Rozwój świadomości. Swoją indywidualność i potrzeby ciała” – wyjaśniła.
To, że twoja koleżanka ćwiczy z tą czy inną trenerką, nie oznacza, że ty też możesz. Przed podjęciem jakiegokolwiek wyzwania treningowego udaj się do fizjoterapeuty. Pozwól mu ocenić możliwości twojego ciała. Posłuchaj, na jakie ćwiczenia możesz sobie pozwolić, a z których lepiej żebyś zrezygnowała. Nie katuj się na siłę, nie daj sobie wmówić, że jesteś słaba, bo nie możesz udźwignąć jakiejś serii ćwiczeń. Każda z nas jest inna – mamy różne sylwetki, różne predyspozycje, różny próg bólu i wreszcie różny stan zdrowia. Nie mierzmy się wszystkie jedną miarą!
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także

„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką o kontuzjach

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.06.2022
„Nie zawsze musimy ubrudzić sobie ręce po łokcie, żeby mieć satysfakcję i zysk” – mówi trenerka mocnych stron Malwina Faliszewska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022