Przejdź do treści

Zmarła Hanna Gucwińska. Wieloletnia dyrektorka wrocławskiego zoo i autorka programu „Z kamerą wśród zwierząt” miała 91 lat

Hanna Gucwińska
Wieloletnia dyrektorka wrocławskiego zoo zmarła w wieku 91 lat/ fot. East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Dzisiaj odeszła Pani Hanna. Zmarła Hanna Gucwińska – wieloletnia legendarna dyrektorka ZOO Wrocław” – poinformował w niedzielę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Autorka kultowego programu „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła wraz z mężem Antonim, miała 91 lat.

Zmarła Hanna Gucwińska

W niedzielę, 12 listopada 2023 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk za pośrednictwem portalu Facebook poinformował o śmierci Hanny Gucwińskiej. Wieloletnia dyrektorka wrocławskiego zoo miała 91 lat.

„Pamiętam, jak w roku 2021 żegnaliśmy we wrocławskiej katedrze Pana Antoniego. Dzisiaj odeszła Pani Hanna. Zmarła Hanna Gucwińska – wieloletnia legendarna dyrektorka ZOO Wrocław razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku)” – napisał prezydent Wrocławia.

Gucwińska z zawodu była zootechniczką i przez 40 lat pracowała we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Wraz z mężem Antonim Gucwińskim przez około 30 lat prowadziła popularny program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”, który był emitowany na antenie Telewizji Wrocław.

„Przez lata program 'Z kamerą wśród zwierząt’, który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych 'braci mniejszych’. Będzie nam jej ogromnie brakować” – dodał Sutryk.

Hanna Gucwińska

Hanna Gucwińska, z domu Jurczak, urodziła się 25 kwietnia 1932 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędziła w Gorlicach, gdzie uczęszczała do liceum ogólnokształcącego. Po maturze wyjechała do Olsztyna, by studiować zootechnikę. Pracę magisterską obroniła w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ponieważ w 1957 r. na stałe związała się z Ogrodem Zoologicznym w tym właśnie mieście. Tam też poznała swojego trzeciego męża Antoniego Gucwińskiego, za którego wyszła w 1962 r. Małżeństwo przez wiele lat wspólnie pełniło funkcje dyrektorskie we wrocławskim zoo, które udało im się wprowadzić do międzynarodowej unii ogrodów zoologicznych.

Gucwińska znana była przede wszystkim dzięki kultowemu programowi przyrodniczemu „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła wraz z mężem. Program emitowany był w latach 1971-2002 i cieszył się ogromną popularnością. Każdy odcinek trwał do 25 minut, podczas których Gucwińscy zapoznawali widzów ze swoimi wrocławskimi podopiecznymi oraz opisywali codzienne życie i zwyczaje różnych gatunków zwierząt. W ten sposób zoo we Wrocławiu stało się najbardziej popularnym ogrodem zoologicznym w Polsce. Audycja zdobyła dwa Wiktory i dwa Złote Ekrany.

Hanna Gucwińska była również zaangażowana w życie polityczne naszego kraju. W latach 2001-2005 była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP. W 1977 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 1983 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1998 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 nagrodzono ją także Orderem Uśmiechu. Gucwińska była także autorką książek i artykułów naukowych oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: