Przejdź do treści

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

kobieta na łóżku
Jak sobie radzić z odmową w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek? pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
Dlaczego warto sikać pod prysznicem? Powodów jest mnóstwo!
Wiecznie jesteś głodna? Sprawdź, jak łatwo sobie z tym poradzić
Olga Kamińska
Co decyduje o tym, z kim się wiążemy? Tłumaczy neuropsycholożka dr Olga Kamińska [WIDEO]
Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców
Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców

Odmowa w seksie – bez względu na to, czy chcemy zainicjować zbliżenie, czy zaproponować coś nowego w łóżku – jest zwykle kłopotliwą sytuacją. Nie powinna nas jednak zniechęcać do otwartego komunikowania swoich potrzeb, nie może również decydować o naszej wartości. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiada psycholożka i seksuolożka Małgorzata Iwanek.

Odmowa się zdarza i to jest normalne

Seks. Są takie dni, momenty, sytuacje, kiedy nie mamy na niego ochoty – i to jest ok. Są takie dni, momenty, sytuacje kiedy druga strona nie ma na niego ochoty – i to też jest jak najbardziej w porządku. Zazwyczaj jednak, gdy przychodzi co do czego, sytuacja odmowy w seksie staje się cokolwiek niezręczna. Dla obu stron. Dziś zajmiemy się stroną odrzucaną oraz wytłumaczymy, jak dać sobie radę z odmową. Naszą przewodniczką po tego typu sytuacjach jest Małgorzata Iwanek, psycholożka i seksuolożka, która właśnie temu tematowi poświęciła swój najnowszy wpis na Instagramie.

„Jak radzić sobie z odmową? Zarówno wtedy, gdy inicjujemy seks, czy gdy proponujemy coś nowego/ innego niż dotąd albo gdy druga osoba/ osoby nie jest już/ w ogóle zainteresowana naszymi awansami? W końcu to boli, gdy zabieramy się za czułości i słyszymy ‚nie teraz!’ albo gdy kilka dni nosimy się z jakimś wyznaniem i pada ‚a w życiu!’, możemy czuć się głupio, nie na miejscu, bez sensu. Możemy się zezłościć albo się popłakać. A przecież propozycja czy inicjacja zawsze może się spotkać z czyjąś niezgodą/ niechęcią/ z brakiem zainteresowania” – pisze Iwanek.

Jak zwraca uwagę specjalistka, odmowa jest wpisana w dynamikę naszych relacji i w zdrowych związkach powinno być na nią miejsce. To, że słyszymy „nie” ze strony partnera/ partnerki/ partnerów, nie oznacza, że „mamy już więcej się nie wychylać”, a swoje potrzeby i pragnienia stłamsić i udawać, że ich nie ma.

Jak sobie radzić z odmową w seksie?

Po pierwsze – zwraca uwagę specjalistka – warto uświadomić sobie, że „odmowa nie zabija”. I często nie jest w ogóle związana z nami.

„Odmowa (…) niekoniecznie nawet jest o nas. Jest przede wszystkim o drugiej osobie, jej aktualnych potrzebach, granicach i braku zgodności pomiędzy tym, czego ona chce a tym, czego chcemy my”.

Po drugie – radzi psycholożka – dobrze jest postawić na szczerą rozmowę i zakomunikowanie tego, co czujemy w tej sytuacji:

„Pozwól sobie czuć, co czujesz. Masz prawo. Nie musisz udawać, że wszystko w porządku, jeśli nie czujesz, że jest. Zostań sobie z tymi uczuciami i zastanów się, co tak bardzo boli” – pisze Iwanek.

Po trzecie – podpowiada ekspertka – należy bardziej niż zawsze kontrolować swoje myśli. W przypadku odmowy w tak intymnej kwestii jak seks łatwo  jest bowiem się  „nakręcić”.

„Nie pozwól, żeby włączył Ci się wewnętrzny krytyk pt. ‘odmówił/-a, bo jestem do niczego’. Odmowa – choć może być bolesna – nie decyduje o naszej wartości. Informuje nas, że ktoś nie jest zainteresowany, że ma co innego w głowie i to nie znaczy, że jest z nami coś nie tak” – powtarza psycholożka.

Debiut seksualny / istock

Małgorzata Iwanek – „Kultura seksualna”

Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna, psycholożka i seksuolożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności.

Jej profil na Instgaramie o nazwie „Kultura” seksualna obserwuje blisko 22 tys. osób.

View this post on Instagram

co jakiś czas – na blogu albo tutaj czy na fb – zachęcam Was do rozmawiania o seksie. komunikowania potrzeb, dzielenia się fantazjami, proponowania nowości w łóżku. poszerzanie seksualnego repertuaru może dobrze nastrajać, dawać radość. jak jednak radzić sobie z odmową? zarówno wtedy, gdy inicjujemy seks czy gdy proponujemy coś nowego/ innego niż dotąd albo gdy druga osoba/ osoby nie jest już/ w ogóle zainteresowana naszymi awansami? w końcu to boli, gdy zabieramy się za czułości i słyszymy „nie teraz!” albo gdy kilka dni nosimy się z jakimś wyznaniem i pada „a w życiu!” możemy czuć się głupio, nie na miejscu, bez sensu. możemy się zezłościć albo się popłakać. a przecież propozycja czy inicjacja zawsze może się spotkać z czyjąś niezgodą/ niechęcią/ z brakiem zainteresowania. czy mamy już więcej się nie wychylać? jasne, że nie! wychylanie się czy raczej uczciwe mówienie o sobie i swoich potrzebach jest zawsze w cenie. to, czego warto się nauczyć to przyjmowanie odmowy. po 1., odmowa nie zabija. tak naprawdę. i niekoniecznie nawet jest o nas. jest przede wszystkim o drugiej osobie, jej aktualnych potrzebach, granicach i braku zgodności pomiędzy tym, czego ona chce a tym, czego chcemy my. po 2., pozwól sobie czuć co czujesz. masz prawo. nie musisz udawać, że wszystko w porządku, jeśli nie czujesz, że jest. zostań sobie z tymi uczuciami i zastanów się co tak bardzo boli. po 3. zajmij głowę. nie pozwól, żeby włączył Ci się wewnętrzny krytyk pt. „odmówił/a, bo jestem do niczego”. odmowa – choć może być bolesna – nie decyduje o naszej wartości. informuje nas, że ktoś nie jest zainteresowany, że ma co innego w głowie i to nie znaczy, że jest z nami coś nie tak. żyjemy trochę w świecie, który może dawać złudzenie, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki, od zaraz. nauka przyjmowania, że rzeczywistość jest inna niż sobie tego życzymy jest nauką trudną. ale warto ją odbyć i widzieć to, co nas otacza takim, jakim ono jest, bez uciekania w nieskończone fantazje i udawanie przed samym sobą, że możemy wszystko i zawsze. czasem ktoś nas nie chce. wcale albo tymczasowo. czasem ma inne niż my potrzeby. i to jest okej. my też jesteśmy okej. nic na siłę.

A post shared by Małgorzata Iwanek (@kulturaseksualna) on

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

7 komplementów, które warto mówić sobie w łóżku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja

Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Kobieta przy liściach

Jak nie być zazdrosnym? Chorobliwa zazdrość a zdrada

seniorki, przyjaciółki

„Mężów mogę mieć kilku, a na przyjaźń trzeba sobie zasłużyć”. Czyli kiedy przyjaźnisz się 57 lat

Miłosne (nie)porozumienie stron, czyli 7 sposobów na udany związek

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

Joanna Jedrusik

Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

dziewczyna w kwiecistej bluzce

Slut-shaming w programie „Love Island”. Maja Staśko: to zawstydzanie kobiet i ograniczanie ich seksualności

Froteryzm, czyli erotyczne ocieractwo. Na czym polega i czy można je leczyć? Tłumaczy seksuolożka Katarzyna Koczułap

katarzyna cichopek

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Kasia Cichopek: „Jak nie zjesz obiadu w domu, to zjesz obiad na mieście”

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia