Przejdź do treści

„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić?

„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić w łóżku?
„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić w łóżku? / Jonathan Borba
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
Kobieta z aparatem
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery” – podkreśla psycholożka Marlena Jaszczak, znana w sieci jako Intimistka. Jak więc to zrobić tak, żeby wręcz ją podkręcić? Sprawdźcie, co radzi ekspertka.

Pytanie o zgodę jest sexy!

Co jest najgorsze w seksie? Brak rozmowy! Przed, w trakcie i po. Właśnie tak! Sukces udanego seksu opiera się na komunikacji i mówieniu sobie o tym, co nas boli, co nam się podoba, a co nie. A przede wszystkim – czy w ogóle mamy ochotę na zbliżenie. Psycholożka Marlena Jaszczak podkreśla, że jednym z tematów, który często opacznie rozumiemy w kontekście seksu, jest zgoda.

„Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery, nie zgasić ognia, który się między nami narodził. Tylko, że w takiej sytuacji narażamy się na uprawianie seksu z osobą, która w najlepszym wypadku nie jest jakoś specjalnie entuzjastycznie do tej aktywności z nami nastawiona” – podkreśla.

Jak tłumaczy, ten temat wymaga pewnego „przeramowania” w naszych głowach. Zrozumienia, że jeżeli partner/partnerka nie jest zainteresowany/a tym, czy rzeczywiście wyrażamy zgodę na seks, w tej relacji brakuje szacunku.

Zaznacza, że:

  • wyrażenie zgody na jedną aktywność seksualną nie oznacza zgody na cały wachlarz tego, co komu przyjdzie do głowy;
  • wyrażenie zgody na początku relacji nie oznacza, że obowiązuje ona zawsze i wszędzie;
  • wyrażenie zgody minutę temu nie oznacza, że nie mogę się za chwilę wycofać, z jakiegokolwiek powodu, choćby to był brzydki kolor ścian w sypialni.
istockphoto.com

Pytania mogą podkręcać atmosferę

Intymistka podkreśla, że w proszeniu o zgodę na zbliżenie wcale nie chodzi o podstawienie komuś dokumentów do podpisania, a o usłyszenie entuzjastycznego „tak” lub zobaczenie inicjatywy po drugiej stronie. Zwłaszcza na początku danej relacji czy układu – kiedy się jeszcze dobrze nie znacie i tym łatwiej o naruszenie czyichś granic.

Według niej pytanie nie musi brzmieć: „Czy wyrażasz zgodę na to, byśmy zlegli w tym oto łożu w sposób taki a taki?”. Prośbę o zgodę na seks można sformułować w różny sposób, na przykład mówiąc:

  • „Czy masz ochotę, żebym…”,
  • „Czy mogę Ci/Cię…?”,
  • „Co myślisz o tym, żebyśmy…”,

Jak podkreśla psycholożka, pytania te mogą jeszcze bardziej podkręcić atmosferę – jeśli na przykład kolejne słowa będą dodawane pomiędzy pocałunkami czy innymi pieszczotami.

„Oczywiście, relacje wymagają także działania, zatem jeżeli zamiast pytać czy możesz kogoś pocałować, spróbujesz to zrobić, okej. Jednak w takiej sytuacji należy mieć uważność na to, jak dana osoba reaguje. Jeżeli widzisz, że czujesz się niezręcznie, nie wie, co ze sobą zrobić i próbuje się odsunąć, jest to dla ciebie sygnał, by odpuścić/przeprosić/wyjaśnić sytuację, a nie naciskać jeszcze bardziej. Inaczej skończy się to nadużyciem” – zaznacza.

Intymistka

Intymistka, czyli Marlena Jaszczak, to psycholożka w trakcie studiów Seksuologii praktycznej.

„Mówię o seksie w nurcie pozytywnej seksualności. Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności” – tak sama o sobie pisze.

Na swoim profilu na Instagramie mówi w przystępny sposób porusza zagadnienia związane z seksualnością i tematy tabu. Jak pisze na swojej stronie, często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jakie są nasze potrzeby, a czego tak naprawdę pragnie partner/ka. Casami seks nie spełnia naszych oczekiwań, a my to przyjmujemy z mniejszym lub większym grymasem, przyzwyczajamy się. „A wcale nie musi tak być!” – podkreśla. Stara się do udowodnić na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jednym z tematów, który często opacznie rozumiemy w kontekście seksu jest zgoda. Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery, nie zgasić ognia, który się między nami narodził. Tylko, że w takiej sytuacji narażamy się na uprawianie seksu z osobą, która w najlepszym wypadku nie jest jakoś specjalnie entuzjastycznie do tej aktywności z nami nastawiona. Ten temat wymaga pewnego przeramowania w naszych głowach. Jeżeli druga osoba nie jest zainteresowana tym, czy rzeczywiście wyrażamy zgodę na bycie z nią intymnie, w tej relacji brakuje szacunku. Warto także zaznaczyć, że: 💥 wyrażenie zgody na jedną aktywność seksualną nie oznacza zgody na cały wachlarz tego, co komu przyjdzie do głowy 💥 wyrażenie zgody na początku relacji nie oznacza, że obowiązuje ona zawsze i wszędzie 💥 wyrażenie zgody minutę temu nie oznacza, że nie mogę się za chwilę wycofać, z jakiegokolwiek powodu, choćby to był brzydki kolor ścian w sypialni.. 💥 i wiele, wiele innych I nie chodzi tu o podstawienie komuś dokumentów do podpisania, a o usłyszenie entuzjastycznego tak lub zobaczenie inicjatywy po drugiej stronie, zwłaszcza na początku danej relacji czy układu, kiedy się jeszcze dobrze nie znacie i tym łatwiej o naruszenie czyichś granic. Pytanie nie musi brzmieć „Czy wyrażasz zgodę na to, byśmy zlegli w tym oto łożu w sposób taki a taki?”, ale może brzmieć np. „Czy masz ochotę, żebym…”, „Czy mogę Ci/Cię…?”, „Co myślisz o tym, żebyśmy…”, wypowiedziane w sposób, który jeszcze bardziej nakręci atmosferę – np. kolejne słowa dodawane pomiędzy pocałunkami czy innymi pieszczotami, którymi strona odbierająca się w danym momencie rozkoszuje. Oczywiście, relacje wymagają także działania, zatem jeżeli zamiast pytać czy możesz kogoś pocałować, spróbujesz to zrobić, okej. Jednak w takiej sytuacji należy mieć uważność na to, jak dana osoba reaguje. Jeżeli widzisz, że czujesz się niezręcznie, nie wie, co ze sobą zrobić i próbuje się odsunąć, jest to dla Ciebie sygnał, by odpuścić/przeprosić/wyjaśnić sytuację, a nie naciskać jeszcze bardziej. Inaczej skończy się to nadużyciem.

Post udostępniony przez Seksualność | Konsultacje (@intymistka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

Dr Małgorzata Bulaszewska: Plotka nie ma płci – i mężczyźni, i kobiety plotkują o tym samym – o awansach, zdradach, pożyczaniu pieniędzy

„Jesteś do niczego”, „Nigdy nie myślisz”, „Nie potrafisz zapamiętać najprostszej rzeczy”. Jak odpowiadać na krytykę innych osób?

Kobieta przy liściach

Jak nie być zazdrosnym? Chorobliwa zazdrość a zdrada

Kobieta przegląda się w lustrze

„Lepiej ci bez okularów”, „Mogłabyś zrzucić kilka kilogramów”, „Jaka ładna dziewczynka”. Jak odpowiadać na niechciane komentarze odnośnie wyglądu?

Miłosne (nie)porozumienie stron, czyli 7 sposobów na udany związek

Editing friends, czyli porządki wśród znajomych. „Warto co jakiś czas przejrzeć spis swoich kontaktów” – radzi psycholog dr Joanna Heidtman

Sprawdź, czy otaczają cię toksyczni ludzie. 9 zachowań, na które musisz zwrócić uwagę

„Empatia jest jak mięsień, który można wyćwiczyć”- mówi psycholożka Agnieszka Kochanowicz

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

Kobieta rozmawia z drugą kobietą

Wampiry energetyczne – objawy, cechy. Jak się bronić?

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

Kobieta przy liściach

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

dłonie

Toksyczny związek zabija powoli

„Kobiety działają wielozadaniowo, dlatego matki są najlepszymi pracownicami. Nikt nie potrafi pracować tak efektywnie jak one” – mówi coach Karolina Cwalina-Stępniak

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

Ameera Ibrahim / Instagram

Każdy człowiek jest potencjalnie zdolny do zdrady i każdy może zostać zdradzony – mówi Ameera Ibrahim, seksuolożka

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

Pexels.com

Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej?

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

Lacoste wypuściło wzruszającą reklamę o destrukcyjnej kłótni dwojga zakochanych

Jak dobrze się kłócić? Poznaj 5 kroków do udanej i dojrzałej kłótni

Uśmiechnięte dziewczyny

5 rzeczy, za które polubią cię inni. Sprawdź, co radzi psycholog Tomasz Wojtoń

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność