5 min.
„Nie musisz chcieć dziecka, by uprawiać seks” – mówi Katarzyna Koczułap, psycholożka. Co wpływa na gotowość do uprawiania seksu?

Mężczyzna i kobieta / unsplash
Najnowsze
22.01.2021
„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej
21.01.2021
Pierwszy raz w historii wegańska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin!
21.01.2021
Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Do seksu warto być przygotowanym – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Należy zadbać o antykoncepcję, być świadomym ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową, a także ciąży. „Kiedy mówimy jednak o odpowiedzialności w seksie, często pojawia się zdanie: ‚jak nie rozumiesz, że seks może skończyć się ciążą, to go nie uprawiaj’. A to zupełnie nie tak – można być gotowym na seks, a nie być gotowym na dziecko” – pisze Katarzyna Koczułap, psycholożka prowadząca profil „Co z tym seksem?” na Instagramie.
Seks a odpowiedzialność
„Gdy rozmawiamy o seksie, od razu pojawia się wątek odpowiedzialności…” – tak zaczyna się najnowszy post Katarzyny Koczułap, psycholożki znanej z profilu „Co z tym seksem?” na Instagramie. Ekspertka wyjaśnia w nim, dlaczego nie musimy chcieć dziecka, by uprawiać seks.
„Do seksu warto być przygotowanym psychicznie i fizycznie, trzeba zadbać o antykoncepcję, być świadomym ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową, a także ciąży. Kiedy mówimy jednak o odpowiedzialności w seksie, często pojawia się zdanie: ‚jak nie rozumiesz, że seks może skończyć się ciążą, to go nie uprawiaj’. A to zupełnie nie tak – można być gotowym na seks, a nie być gotowym na dziecko” – tłumaczy psycholożka.
Seks oprócz pełnienia funkcji reprodukcyjnej – pisze dalej Katarzyna Koczułap – jest także źródłem przyjemności: fizycznej i psychicznej.
„Służy nam do pogłębiania relacji, do budowania intymności, okazywania czułości i miłości. Jest także sposobem na relaks i dobrą zabawę. Już od dawna wiemy, że nie służy tylko rozmnażaniu. I absolutnie nie musimy go uprawiać tylko w takim celu.
Bo mamy prawo korzystać ze wszystkich funkcji seksu – nie tylko tej prokreacyjnej. Oznacza to, że mamy prawo do seksu i cieszenia się nim bez chęci i gotowości do posiadania dzieci. I to jest jak najbardziej w porządku” – dodaje psycholożka.
Gotowość do uprawiania seksu
Psycholożka wymieniła także czynniki, które wpływają na gotowość do uprawiania seksu.
„Przygotowanie psychiczne, fizyczne, poczucie bezpieczeństwa. Możemy to osiągnąć stosunkowo szybko – bo już w wieku nastoletnim. Czy jesteśmy też wtedy gotowi na dziecko? Nie. Gotowość do uprawiania seksu nie pokrywa się z gotowością do posiadania dziecka. Aby być gotowym na dziecko, trzeba spełnić o wiele więcej warunków niż tylko chęć uprawiania seksu.
Musimy być gotowi psychiczne do powiększenia rodzinny, potrzebujemy zabezpieczenia finansowego, poczucia stabilności. Większość z nas potrzebuje wsparcia partnera_ki, rodziny i chce mieć w miarę ogarniętą sytuację życiową, mieszkaniową, zawodową. Te wszystkie czynniki nie są natomiast wymagane, by świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o uprawianiu seksu” – wyjaśnia Koczułap.
Psycholożka dodaje, że osiągnięcia nauki pozwoliły nam wyzwolić się z podejścia, w którym równamy seks z rozmnażaniem.
„Dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać? Jeśli tylko dbamy o siebie i partnera, nikogo nie krzywdzimy, wszystkie decyzje podejmujemy świadomie, a nasze prawo wyboru jest uszanowane, to jak najbardziej możemy z seksem robić to, co uważamy za stosowne. Nie tylko dzieci’ – kończy wpis psycholożka.
Co z tym seksem?
Katarzynę Koczułap wiele z nas kojarzy jako autorkę adwentowego sekskalendarza z zadaniami na każdy dzień. Seksuolożka prowadzi też profil „Co z tym seksem?” na Instagramie, gdzie w ciekawy sposób opisuje zagadnienia związane z seksualnością. Śledzi ją już ponad 71 tys. osób!
Zobacz także

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

„Dla niektórych mężczyzn kobieta po porodzie staje się niezwykle apetyczna, erotyczna, pociągająca właśnie z tego względu, że jest tą «krainą mlekiem i miodem płynącą»” – seksuolożka Agata Loewe o tym, jak młodzi rodzice mogą „wylogować się” do łóżka

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

22.01.2021
Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021