Przejdź do treści

Monika Horna-Cieślak wybrana na Rzecznika Praw Dziecka. Współtworzyła tzw. ustawę Kamilka z Częstochowy

na zdjęciu Monika Horna-Cieślak -hellozdrowie
Monika Horna-Cieślak od 15 lat pomaga dzieciom dotkniętym przemocą screen z YouTube Uwaga! TVN
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 15 lat jest blisko dzieci i ich problemów. Po tragicznej śmierci Kamilka z Częstochowy brała udział w nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, aby mocniej chronić najmłodszych przed skrzywdzeniem. Uważa, że przemoc wobec dzieci to ogromny problem w naszym kraju. Mecenaska Monika Horna-Cieślak została właśnie Rzeczniczką Praw Dziecka.

Monika Horna-Cieślak wybrana na Rzecznika Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak została wybrana przez sejm bezwzględną większością głosów na Rzecznika Praw Dziecka. Pełniący do tej pory tę funkcję Mikołaj Pawlak skończy swoją kadencję 14 grudnia. Do zajęcia jego miejsca zgłosili się: Monika Horna-Cieślak, Konrad Ciesiołkiewicz, Grzegorz Wrona, Paweł Kukiz-Szczuciński i Marek Konopczyński. Monika Horna-Cieślak, jedyna kobieta, została kandydatką sejmowej demokratycznej większości. Jej kandydaturę wskazała większość posłów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Doceniono jej wiedzę, zaangażowanie i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.

We wtorkowym głosowaniu na Rzecznika Praw Dziecka wzięło udział 444 posłów. Za wyborem Horny-Cieślak zagłosowało 246 parlamentarzystów, a przeciw było 195. Wstrzymało się od głosu 3 posłów. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Monika Horna-Cieślak jest mecenaską, aktywistką oraz działaczką społeczną. Ma 34 lata. Specjalizuje się w prawach dzieci. To ona współtworzyła tzw. ustawę Kamilka, której celem jest umocnienie ochrony dzieci przed przemocą. Nowa rzeczniczka współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowym jak np. Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych a także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Tworzyła kampanie społeczne, u boku Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wspierała podopiecznych Centrum Pomocy Dzieciom. Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.

Konrad Ciesiołkiewicz, kontrkandydat do tego stanowiska pogratulował mecenasce większości głosów jeszcze zanim została wybrana:

„Pani Mec. Monika Horna-Cieślak jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu Rzeczniczki Praw Dziecka. Właśnie dotarła do mnie wiadomość, że Pani mecenas otrzymała rekomendację z ramienia koalicji większościowej. Wspólna kandydatka to gwarancja szybkiego wyboru RPD, z czego się bardzo cieszę. Serdecznie gratuluję Pani Mecenas! Deklaruję pełne wsparcie!” – napisał na portalu X.

 

„Przemoc wobec dzieci wymaga skutecznej ochrony”

Monika Horna-Cieślak była ostatnio gościnią Tomasza Terlikowskiego w internetowym Radiu RMF24. W rozmowie podkreślała, że chciałaby, aby nowy Rzecznik Praw Dziecka dał poczucie, że dzieci i młodzież w Polsce są odpowiednio chronione.

Przemoc wobec dzieci, zarówno fizyczna, psychiczna, jak i seksualna, jest nadal problemem w Polsce i wymaga skutecznej ochrony” – tłumaczyła.

W rozmowie zaznaczyła, że od 15 lat pracuje z dziećmi. Bywa, że zgłaszają się do niej już osoby pełnoletnie, które chcą rozwiązać trudności z dzieciństwa. W wywiadzie powiedziała, że zajmuje się krzywdzonymi dziećmi, przemocą seksualną i psychiczną wobec dzieci.

„Ten kaliber spraw jest bardzo wysokiego gatunku i te sprawy są też bardzo wrażliwe. Zajmuję się też chociażby ochroną dzieci z neuroróżnorodnością, prawami edukacyjnymi, dostępem dzieci do pomocy psychologa, czy też psychiatry. Oprócz wykonywania roli adwokata, czyli bycia na sali sądowej, na policji, w prokuraturze, też tworzę akty prawne, chociażby tzw. ustawa Kamilka z Częstochowy, kampanie społeczne, szkolenia, publikacje”- podkreśliła na antenie. 


źródła: rmf24.pl, portalsamorzadowy.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: