Przejdź do treści

Liza Minnelli: Gdy mam się umartwiać albo walczyć, zawsze wybieram to drugie

Liza Minnelli: Gdy mam się umartwiać albo walczyć, zawsze wybieram to drugie Gilbert Carrasquillo/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 
Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy
Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii

„Szlag mnie trafia, gdy ludzie ubolewają: ojej, pani tyle przeszła! Myślę wtedy: przyjrzyj mi się dobrze, człowieku. Czy ja wyglądam na ofiarę?” – pyta Liza Minnelli. Wraz z premierą serialu „Halston” wraca opowieść o legendzie amerykańskiego kina, która w tym roku skończyła 75 lat.

Serial Netflixa opowiada o przyjacielu Lizy,  Royu Halstonie, projektancie mody i legendzie amerykańskiej popkultury lat 60. i 70. ub. wieku. Lisa wspierała Halstona na drodze do kariery, razem podróżowali i bawili się na imprezach w Studiu 54 u boku Bianki Jagger, Anjeliki Huston, Andy’ego Warhola i Elsy Peretti. Po śmierci projektanta, który był jedną z pierwszych ofiar AIDS, Minnelli stworzyła fundusz jego imienia, by finansować badania nad wirusem w San Francisco. Aktorka bardzo ostrożnie wypowiada się o projektancie: „Bardzo trudno jest dawać wywiady o swoim najlepszym przyjacielu, zwłaszcza wtedy, kiedy popularne jest coś innego, niż kiedyś. Tak samo było, kiedy pytano mnie o wywiady na temat mojej matki i ojca. Nie będę tego robić Halstonowi” – mówi.

Po czterech rozwodach nie mam wątpliwości, że małżeństwo nie ma sensu. Przynajmniej dla mnie

Liza urodziła się i wyrosła w domu słynnej aktorki i wokalistki Judy Garland i reżysera filmowego Vincenta Minnelli. „Urodziłam się i od razu robili mi zdjęcia!” – śmieje się aktorka. Po raz pierwszy trafiła przed kamery w wieku trzech lat, w finałowej scenie „Dziewczyny z Chicago” (In the Good Old Summertime). Przez całe dzieciństwo występowała na scenie u boku matki, uczestnicząc w burzliwym życiu swoich rodziców, którzy po rozwodzie przekazywali ją sobie z rąk do rąk.

Judy Garland przez wiele lat żyła w świecie narkotyków, ostatecznie zmarła z przedawkowania, a córka i wielokrotnie ratowała ją z opresji, sama wpadając w świat uzależnienia. Liza opisuje swoją matkę jako „zabawną, jasną, niezwykle inteligentną, opiekuńczą i bardzo surową”. Kiedy zmarła, Minnelli miała 24 lata: „Nadal z nią rozmawiam. Nie interesuje mnie niczyja opinia na ten temat. Będę robić, co mi się podoba” – mówiła w wywiadach.

Dorosłą karierę sceniczną rozpoczynała w nocnych klubach i na deskach teatrów muzycznych. Jak mówi, artystycznie chciała być jak najdalej od swoich rodziców: „Nie myślałam o tym, żeby zostać gwiazdą filmową. Teatr to było dziewicze terytorium. Nie chciałam Hollywood ani kina. Broadway po prostu nie był związany z moimi rodzicami”– tłumaczyła.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Wtedy właśnie narodziła się przyjaźń z Halstonem, a także z Fredem Ebbem, który napisał dla niej wiele sztuk i miał udział w stworzeniu jej charakterystycznego wizerunku. To dzięki niemu w 1972 roku zagrała oscarową rolę w filmie „Kabaret”. W swojej karierze Liza została także laureatką czterech Nagród Tony, dwóch Grammy i  Nagrody Emmy za telewizyjne show „Liza with a Z”. W latach 80. występowała z Frankiem Sinatrą oraz współpracowała z Pet Shop Boys.

Liza Minnelli, podobnie jak jej matka, była ofiarą tabloidów. Czterokrotnie wychodziła za mąż, ale jej związki nie były udane, dwóch z jej partnerów było gejami. Wielokrotnie trafiała na odwyki. Dopiero w 2015 roku przyznała, że wreszcie jest trzeźwa, a jej najgorszym uzależnieniem jest palenie papierosów.

W 2002 roku zachorowała na zapalenie opon mózgowych. Groził jej paraliż i wózek inwalidzki. Po wielu miesiącach rehabilitacji stanęła na nogi, a nawet wróciła na scenę, występując w show „Liza’s Back” w Nowym Jorku i Londynie. Pomógł jej w tym czwarty mąż, David Gest, jednak i ten związek nie przetrwał. „Po czterech rozwodach nie mam wątpliwości, że małżeństwo nie ma sensu. Przynajmniej dla mnie”– mówi żartobliwie.

Legendarna aktorka nie zrealizowała się także jako matka. „Nie mogłam mieć własnych dzieci i nie chciałam adoptować. W końcu uświadomiłam sobie, że Bóg nie chciał, abym została matką i powinnam spożytkować swój instynkt macierzyński, pomagając potrzebującym” – komentowała. Od wielu lat Minnelli wspiera organizacje pomagające dzieciom z uszkodzeniami mózgu.

Pozostaje też strażniczką pamięci swojej matki. Obie są ikonami społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych, a Judy Garland nazywana jest „Elvisem dla gejów”. Jej historia inspiruje kolejnych reżyserów, powstają filmy, które Liza zazwyczaj krytykuje. Ostatnia produkcja, w której w rolę Judy wcieliła się Renée Zellweger,  także spotkała się z jej sprzeciwem: „Nie mam pojęcia, skąd mają te wszystkie historie. To 100 proc. fikcji. Nigdy nie spotkałam się ani nie rozmawiałam z Renée Zellweger” – mówiła oburzona.

Niedługo przed premierą tego filmu  sprzedała część swoich strojów, m.in. kapelusz, buty i kamizelkę – charakterystyczne elementy swojego scenicznego wizerunku, scenariusz do filmu „Kabaret” z odręcznymi notatkami i srebrnego rollls-royce’a. Na aukcję trafiło też prawie tysiąc przedmiotów należących do jej rodziców. „Całą moją karierę zbierałam wspaniałe drobiazgi i pamiątki, ale teraz, mając więcej niż 70 lat, chcę wszystko upraszczać i dzielić się z fanami, którzy zawsze byli ze mną” – wyjaśnia.

Nie mogłam mieć własnych dzieci i nie chciałam adoptować. W końcu uświadomiłam sobie, że Bóg nie chciał, abym została matką i powinnam spożytkować swój instynkt macierzyński, pomagając potrzebującym

75-letnia gwiazda, choć coraz bardziej podupada na zdrowiu, nie przestaje działać. W lutym 2020 roku wystąpiła w sesji zdjęciowej na okładkę „Variety” i udzieliła wywiadu, w którym przyznała, że zawsze chciała być przede wszystkim tancerką, a trema nigdy nie przestała paraliżować. „Nadal denerwuję się przed każdym występem – przecież chcę, żeby wyszło jak najlepiej! Wtedy dobrze się skoncentrować i udawać, że widowni przed nami nie ma” – przyznaje.

Nie kryje także, że chętnie stanęłaby jeszcze przed kamerą. Jak mówi, wiele z jej przedstawień w filmach i serialach nie było przez nią autoryzowanych i oglądanie innych osób odgrywających jej rolę było „bolesne”. Apeluje też, by nie robić z niej pomnika za życia: „Nie, kiedy jestem żywa i mogę robić to sama!” – mówi.

Mimo wielu trudnych doświadczeń zachowuje pogodę ducha: „Chcielibyście, żebym opowiadała o bólu i koszmarnych przeżyciach. Ale ważniejsze są pozytywne emocje. Szlag mnie trafia, gdy ludzie ubolewają: ojej, pani tyle przeszła! Myślę wtedy: przyjrzyj mi się dobrze, człowieku! Czy ja wyglądam na ofiarę? Gdy mam umartwiać się albo walczyć, zawsze wybieram to drugie”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Kobieta i mężczyzna

Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska

Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka

„Mężczyźni o wiele częściej odchodzą od uzależnionych partnerek. Ale dziewczynki wychowuje się na opiekunki, które będą wyrozumiałe”. O współuzależnieniu mówi Marta Dzido

„W naszej kulturze rywalizacja między siostrami jest często bardziej zaogniona” – o toksycznych relacjach między rodzeństwem mówi psycholożka Małgorzata Rutkowska

Para stoi na moście

Milena Wojnarowska o wchodzeniu w toksyczne związki: „Klimat, który tworzy niezdrowa relacja, może kojarzyć się nam z poczuciem bezpieczeństwa”

Logan Ury/ Materiały prasowe

„Miło jest czuć motyle w brzuchu, ale one mogą nas sprowadzić na manowce” – mówi Logan Ury, coach randkowania

Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

Kobieta przegląda się w lustrze. W odbiciu widać także jej matkę

„Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą

Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia

"Karanie ciszą jest przemocą. Zawsze prowadzi do pogorszenia relacji" - podkreśla psycholożka

„Karanie ciszą jest przemocą. Zawsze prowadzi do pogorszenia relacji” – podkreśla psycholożka

„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

„Obdarowywanie może być manipulacją”. Kiedy prezenty mogą stać się problemem, pisze Milena Wojnarowska, psycholożka

Jakie są najbardziej typowe objawy uzależnienia? Dr Louise Stanger wymienia je w swojej najnowszej książce

„W domach, w których oszukiwanie jest mechanizmem obronnym, wychowujemy patologicznych kłamców”. O psychologii kłamstwa mówi Natalia Hofman

Para całuje się

„’Ciepło zimno’ to jedna z najpopularniejszych technik manipulacji stosowanych w związku. Takie relacje potrafią trwać latami” – ostrzega psycholożka

„Dzieci moich znajomych chciały się dowiedzieć, czym jest koktajl Mołotowa”. Jak rozmawiać z młodzieżą o wojnie, mówi Anna Alboth

Otuleni dymem o zapachu mango. „Co piąty rodzic nie interesuje się tym, czy jego dziecko pali” – mówi prof. Robert Mróz

„Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka

Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko

„Najważniejsze, by nie ulegać presji: bo jestem sama, czas leci, a zegar biologiczny tyka” – seksuolożka Maria Kmieciak o randkowaniu w czasie pandemii

„Każda chwila życia może być początkiem czegoś wspaniałego”. O dojrzałych związkach mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog społeczny

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×