Przejdź do treści

Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna

Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna Jeff Spicer/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce
Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!
Kobieta w maseczce ochronnej
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
Nastolatka siedzi na rampie
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
Ludzie na koncercie
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

„Gdy chciałam być dzika i wolna, odzywał się we mnie głos mówiący: ‚Ty zdziro, nigdy nie będziesz dobra, jesteś moralną degeneratką’, a zaraz po nim drugi, krzyczący: ‚Żyj! Żyj! Musisz żyć!’. Emma Thompson opowiadając o depresji, z którą zmagała się przez wiele lat, przyznaje: „Małe akty życzliwości działają jak antydepresanty”.

Urodziła się 15 kwietnia 1959 roku w Londynie w artystycznej rodzinie Erica Thompsona i Phyllidy Law. Śmieje się, że została skazana na aktorstwo. Jej matka i siostra są aktorkami, ojciec prowadził w BBC jeden z najpopularniejszych programów dla dzieci, a w domu bywali aktorzy, reżyserzy i unikano polityki.

Choć dostała stypendium Newham College w Cambridge, by studiować łacinę, angielski i francuski, szybko trafiła na scenę. Była pierwszą dziewczyną w historii college’u, która została przyjęta do prestiżowej grupy komediowej Footlights. W 1980 roku  jako wiceprezeska grupy zorganizowała występ w którym zagrały same studentki.. W tym czasie jeździła na motocyklach, nosiła krótkie, czerwone włosy i fascynowała się Lily Tomlin. „Lubię kobiece środowisko, jest kojące i bezpieczne. Absolutnie powinnyśmy mieć kobiece college”  – mówiła studentkom Newham kilka lat temu, kiedy została zaproszona na uczelnię jako gość honorowy. Wspominała, że kiedy dorastała, jej życie determinował wewnętrzny konflikt: „Gdy chciałam być dzika i wolna, odzywał się głos mówiący: „Ty zdziro, nigdy nie będziesz dobra, jesteś moralną degeneratką”, a zaraz po nim drugi, krzyczący: „Żyj! Żyj! Musisz żyć!” – opowiadała o swoich dylematach.

Jest szansa, że gdyby ociec nadal żył, nigdy nie miałabym odwagi żyć tak, jak żyłam. Czułam, że odziedziczyłam przestrzeń i moc

Traumatycznym przeżyciem dla rodziny Thompsonów była w 1982 roku śmierć ojca. Jak mówi Emma, to wydarzenie „rozdarło rodzinę na kawałki”, ale pozwoliło jej rozwinąć skrzydła: „Mimo wszystko jest szansa, że gdyby nadal żył, nigdy nie miałabym odwagi żyć tak, jak żyłam. Czułam, że odziedziczyłam przestrzeń i moc” –tłumaczy.

Po studiach zagrała w serii komediowych programów i sztuk teatralnych, a w 1987 roku wystąpiła w serialach telewizyjnych BBC „Tutti Frutti” i „Fortunes of War”. Obydwie kreacje przyniosły jej wielką sławę w Wielkiej Brytanii i dwie Nagrody BAFTA. Sukces przypieczętowała dwa lata później rolą w komedii romantycznej „The Tall Guy”, gdzie zaczęła współpracować ze swoim późniejszym mężem, aktorem i reżyserem Kennethem Branaghem, z którym rozwiodła się wiele lat później. Kolejne role telewizyjne, filmowe i teatralne zasłużenie uplasowały ją w gronie najbardziej znanych i obsypanych nagrodami brytyjskich aktorek. W Polsce znamy jej role w „Rozważnej i Romantycznej” z 1996 roku, za którą otrzymała Oscara i w kultowym filmie świątecznym „To właśnie miłość” z 2003 roku. Jest jedyną osobą w historii Oscarów, która otrzymała statuetki za aktorstwo i za scenariusz.

Wcześniej o mało nie zmieniła historii kina, bo to ona była pierwszą wybranką producentów „Nagiego instynktu”, a nie Sharon Stone. Emma odmówiła roli, kiedy poznała szczegóły scenariusza – tym samym film stał się trampoliną do sławy dla Sharon.

Thompson często mówi publicznie na temat depresji, która uderzyła w nią w latach 90. ubiegłego wieku po rozwodzie z mężem. Po latach przyznała się, że by unikać czucia się „zawiniętą w zimny, mokry koc”, rzuciła się w wir pracy. Jej kariera nabierała rozmachu. W 1992 roku, kiedy odbierała Oscara za rolę Margaret Shlegel w „Powrocie do Howards End”, była w szczytowym momencie depresji. Rok później otrzymała podwójną nominację do Oscarów za role w „Okruchach Życia” i „Name of the father”.

Roy Rochlin/Getty Images

W wywiadzie w 2010 roku przyznała, że praca nad scenariuszem „Rozważnej i Romantycznej” w 1995 roku pomogła jej „nie upaść” i zwalczyć potrzebę „robienia wszystkiego coraz bardziej i lepiej”: „Czasem depresja jest demoniczna. Moja jednak, muszę przyznać, była ironicznie niemelodramatyczna” – tłumaczyła.

Kilka lat temu Thompson wzięła udział w projekcie, w którym celebryci dzielili się doświadczeniami na temat depresji. „Obecnie nie mam większych depresyjnych zrywów. Może mój mózg się zmienia, kiedy się starzeję. (…) To ciekawie, kiedy możemy przeżyć na tyle dużo, by przeżyć depresję. Mam teraz więcej mechanizmów obronnych niż wcześniej” – mówiła.

W ramach projektu opublikowała przepisy dla tych, którzy zmagają się z depresją. Na pierwszym miejscu znajduje się hasło „Żyj tak przyjemnie, jak możesz przy swoich finansach”. Dalej znajduje się: „Spotykaj się z przyjaciółmi, którzy cię kochają, wspierają i rozbawiają. (…) Nie oglądaj za często tych, którzy cię oceniają, porównują z innymi i męczą (i nie udawaj, że nie wiesz, o kim mówię)”.

Inne porady z dwudziestki Emmy to także: „Nigdy, pod żadnym pozorem, nie porównuj się do innych”, „Myśl jak najwięcej o kosmosie i nieskończoności. Wszystkim, co jest od nas większe”, „Słuchaj Davida Attenborough” i wreszcie „Nigdy nie zarywaj nocy na oglądanie filmów dokumentalnych o seryjnych mordercach”.

Mam wrażenie, że wszyscy tylko ciągle umierają. To, że istnieję, wydaje mi się teraz bardzo cenne. Jestem uzależniona od akcji i działania, ale spróbuję uzależnić się od siedzenia w jednym miejscu

Na liście porad Emmy znajduje się także refleksja: „Małe akty życzliwości działają jak antydepresanty”. Aktorka od wielu lat pracuje dla Greenpeace UK i Food Foundation, zajmuje się także prawami człowieka. Doprowadziło to do adopcji Tindyebwy Agaby, który dorastał jako młodociany żołnierz w Rwandzie.

Na planie „Rozważnej i romantycznej” poznała Grega Wise’a, który grał jedną z ról amantów. Zostali parą, a w 2003 roku pobrali. „Greg pozbierał kawałki mnie i na nowo je poskładał” – oceniła. Mają 6-letnią córeczkę urodzoną dzięki in vitro. Po narodzinach Gai podejmowali procedurę in vitro jeszcze kilka razy, ale bez sukcesu.

Emma Thompson nie znika z ekranu – widzieliśmy ją w „Harrym Potterze”, „To właśnie miłość”, „Facetach w czerni”, „Pięknej i Bestii”. W 2019 roku wystąpiła w serii BBC/HBO „Years and years”. „Czas jest cenny, ale nie nieograniczony. Czujemy się nieśmiertelne aż do, powiedzmy, czterdziestki.  Potem pojawiają się ograniczenia wynikające z bycia śmiertelnikiem”.

Po śmierci szwagierki i przyjaciela z planu „To właśnie miłość” i „Harry’ego Pottera” Alana Rickama na raka, Emma skomentowała: „Mam wrażenie, że wszyscy tylko ciągle umierają. To, że istnieję, wydaje mi się teraz bardzo cenne. Jestem uzależniona od akcji i działania, ale spróbuję uzależnić się od siedzenia w jednym miejscu”.

Choć zapewniała, że zwolni, nadal jest zaangażowana w wiele projektów, filmów i seriali. Zabiera także głos w sprawach dotyczących swojej branży. W 2019 roku zrezygnowała z pracy nad animowanym filmem „Luck”, protestując przeciwko zatrudnianiu przez producentów byłego pracownika studia Pixar, oskarżanego wielokrotnie o molestowanie seksualne: „Zdaję sobie sprawę, że całe wieki przekonania, że ma się prawo do kobiecych ciał, niezależnie, czy tego chcą czy nie, nie zniknie w jedną noc, ani jeden rok. Wiem też, że jeśli nie będziemy głośno protestować, nic się nie zmieni i nie zniknie, a pokolenie mojej córki nadal nie będzie chronione” – mówiła.

W 2020 roku Thompson zagrała w „Late Night”, serialu o prowadzącej talk-show Katherine Newbury, która nie chce nadążać za zmieniającymi się czasami i trendami, decyduje się zatrudnić ciemnoskórą Hinduskę, próbując ratować swój PR.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

Julia Kramek

Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Rodzina przy stole świątecznym

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

Prof. Izdebski: reklamy które przedstawiają Boże Narodzenie w „bajkowym świetle” będą wpływały źle na nastrój wielu z nas. Pokazują, czego będziemy pozbawieni

Prof. Izdebski: reklamy, które przedstawiają Boże Narodzenie w „bajkowym świetle”, będą wpływały źle na nastrój wielu z nas. Pokazują, czego będziemy pozbawieni

Kobieta stoi z psem na molo

Czasem lepiej jest odpuścić, niż żyć w ciągłym stresie i poczuciu winy. Psychoterapeutka podpowiada, jak się tego nauczyć

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Wystawa "Tacy jak my" / Karolina Jonderko

„Jedna z bohaterek mojej wystawy napisała, że depresja dotyka osoby, które były silne zbyt długo” – mówi Karolina Jonderko

8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia

Nie oceniaj wszystkiego. „Na przykładzie pogody zauważyć można, że często oceniamy to, na co nie mamy żadnego wpływu”

Nieekspertka o depresji: gdybym przyszła z wielką, krwawiącą raną w nodze, łatwiej byłoby zrozumieć, że mnie boli

Czujesz pustkę i masz wrażenie, że czegoś ci brakuje? Przestań szukać na siłę

Miłość w czasach pandemii. Jak sobie radzić, gdy oboje partnerzy pracują z domu?

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Kobieta z kwiatami na czole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swój komfort psychiczny? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Bliskość leczy. A środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego ratują życie – doświadczyłam tego na własnej skórze

Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

Monika Baryła-Matejczuk

„Wysoka wrażliwość rzadko jest wymieniana wśród cech efektywnego pracownika. Zupełnie niesłusznie” – zauważa Monika Baryła-Matejczuk

zespół aspergera

„Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera

Dziewczynka odrabia lekcje

Uczniowie złożyli projekt obywatelski w Sejmie. Domagają się psychologa w każdej szkole

dziewczyna z telefonem

Jak ograniczyć czas spędzany przed smartfonem? Bardzo pożyteczne rady psycholożki Anny Cyklińskiej

Anna Cyklińska, psycholożka: Złość to jedna z tych emocji, na które kultura i społeczeństwo nie dają przyzwolenia

Medicine, Dorota Masłowska

„Nie moglibyśmy naśmiewać się z depresji”. Dorota Masłowska i marka Medicine tłumaczą się z „ubrań, które leczą”

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać