Przejdź do treści

Olivia Colman: Ci, którzy nie lubią mnie z powodu rozmiaru mojego tyłka, mogą się odp…lić. Jestem całkiem miłą osobą!

Olivia Colman: Ci, którzy nie lubią mnie z powodu rozmiaru mojego tyłka, mogą się odp…lić. Jestem całkiem miłą osobą! Mike Marsland/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"To nie konkurs piękności grobów, a święto pamięci o bliskich"
„To nie konkurs piękności grobów, a święto pamięci o bliskich”. Jagna Niedzielska apeluje, by ograniczyć ilość odpadów
Paszporty
Stany Zjednoczone. Wydano pierwszy paszport z trzecim oznaczeniem płci
Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością
„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu. Chodzi m.in. o serwowane posiłki
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”

„Trudno grać królową Elżbietę, bo wszyscy mają pewne wyobrażenie o jej wyglądzie, głosie, o tym, czy casting jest dobry. Kiedy ktoś doprowadza mnie do łez, jestem w stanie powiedzieć sobie, że Królowa nie płacze” – mówi z wrodzonym sobie poczuciem humoru. Królowa jest tylko jedna i tej jesieni jest nią Olivia Colman!

Ostatnio królowa Elżbieta w „The Crown”, wcześniej królowa Anna w „Faworycie”, a jeszcze wcześniej córka Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”, zaborcza macocha we „Fleabag” czy Hildegarde Schmidt w „Morderstwie w Orient Expressie”… Lista charakterystycznych ról Olivii Colman  jest długa. Nic dziwnego, od ponad 20 lat jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich aktorek.

Sarah Caroline Colman urodziła się 46 lat temu w Norwich w rodzinie pielęgniarki i rzeczoznawcy majątkowego. Od dziecka marzyła o aktorstwie, ale uważała, że nie ma na to najmniejszych szans. Edukacja nie szła jej gładko, niedługo też wytrzymała na studiach nauczycielskich w Cambridge. To tam znalazła ogłoszenie o castingu do Footlights, legendarnego studenckiego klubu komediowego. Pomogło jej to uwierzyć we własne umiejętności i przenieść się do Bristol Old Vic Theathre School. Jak mówi, zdecydowała się na to, by nie mieć kiedyś wyrzutów jak jej matka, która zrezygnowała z kariery baletowej, by założyć rodzinę.

Czasem strach manifestuje się jako adrenalina, ale od jakiegoś czasu to dla mnie po prostu strach

Żartobliwie mówi też, że tak naprawdę niczego innego poza aktorstwem nie umie. To oczywiście przekora, bo umiejętność żartowania z siebie jest jednym ze znaków rozpoznawczych aktorki. „Uwielbiam moją pracę, (…) uwielbiam granie innych osób. Po to się zostaje w branży. Jaki jest sens nauki akcentowania, farbowania włosów i w ogóle grania, jeśli miałbyś pozostać niezmieniony i mieć takie same uczucia?” – pyta w jednym z wywiadów.

Podczas pracy nad jednym z przedstawień poznała swojego przyszłego męża Eda Sinclaire’a, który studiował wówczas prawo. Po zakończeniu szkoły bardzo długo nie dostawała ról, pracowała jako sprzątaczka i sekretarka. Przełomem była rola w sitcomie „Peep Show”, który doczekał dziewięciu sezonów, a Olivia Colman od razu trafiła do grona najbardziej znanych aktorek Wielkiej Brytanii.

 

Do stałej obsady serii „The Crown” dołączyła jako starsza królowa Elżbieta, zastępując Claire Foy w trzecim sezonie serii. „Musiałam przejść swoje przygotowania. Jedno z najważniejszych to była nauka 'królewskiego’ poruszania się. Jestem słaba, jeśli chodzi o pamięć ciała, więc przez kilka pierwszych dni na planie mój nauczyciel krzyczał przed ujęciami: królowa, nie farmerka!” – opowiadała w ubiegłorocznym wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Najnowszy sezon kultowej już brytyjskiej serii wywołuje na wyspach silne emocje. Rodzina królewska opisała czwarty sezon serii jako okrutny i nieprawdziwy. Media nie szczędzą kąśliwych komentarzy, a brytyjski minister kultury zapowiada zwrócenie się do Netflixa, by każdy odcinek „The Crown” rozpoczynała plansza z wyraźną informacją, że serial nie jest dokumentem. Producenci serii uważają, że dopełniają obowiązku informacyjnego, ale część Brytyjczyków podziela obawy ministra. Brytyjskie władze mają o co walczyć – zainteresowanie serią w świecie rośnie z każdym sezonem. Ten najnowszy tylko w ciągu pierwszych 10 dni obejrzało 29 milionów widzów.

The Crown, fot. Netflix

Olivia  Colman przyznaje, że rolę w „The Crown” traktuje bardzo emocjonalne. „Trudno grać królową Elżbietę, bo wszyscy mają pewne wyobrażenie o jej wyglądzie, głosie, o tym, czy casting jest dobry. Kiedy ktoś doprowadza mnie do łez, jestem w stanie powiedzieć sobie, że Królowa nie płacze” – mówi z wrodzonym sobie poczuciem humoru.

Z wiekiem nauczyła się akceptować zmiany w swojej psychice i ciele, ale nadal walczy z atakami paniki, perfekcjonizmem i problemami z oceną własnej wartości. Trzykrotna laureatka Nagrody BAFTA, zwyciężczyni Złotego Globa i Oscara opowiada także dużo o „horrorze tremy” który nie przestaje jej towarzyszyć od 20 lat jej pracy przed kamerą: „Czasem strach manifestuje się jako adrenalina, ale od jakiegoś czasu to dla mnie po prostu strach”. Wśród sposobów na pewność siebie Olivia Colman wymienia zwracanie uwagi na ubrania. Podczas Weneckiego Festiwalu Filmowego poradziła sobie z tremą dzięki kreacji z długą peleryną. Później skomentowała: „Od zawsze używałam ubrań jak swego rodzaju maski. Mogą pozwolić nam czuć się silnymi”.

Absurdalne jest stwierdzenie, że nie można grać kogoś, kim się nie jest. To po co w ogóle grać?

„Ci, którzy nie lubią mnie z powodu rozmiaru mojego tyłka, mogą się odp…lić. Jestem całkiem miłą osobą!” – odpowiada na komentarze związane z wyglądem. Spotykała się z nimi, kiedy przybrała na wadze do roli królowej Anny w „Faworycie”.  Kiedy głośno było o jej angażu do roli królowej Elżbiety dowiedziała się z mediów, że ma zbyt „lewacką twarz”. „Absurdalne jest stwierdzenie, że nie można grać kogoś, kim się nie jest. To po co w ogóle grać?” – odpowiedziała felietoniście.

Aktorka kładzie duży nacisk na j styl życia i żywienia, zwraca uwagę zarówno na ćwiczenia i jedzenie, jak i na kondycję psychiczną i przyjemności. W czasie pandemii COVID-19 dużo mówi o zdrowiu psychicznym: „COVID wpływa na każdego z nas inaczej, ale ci, którzy wcześniej cierpieli z powodu depresji, stanów lękowych, skłonności do nałogów, albo borykający się z traumą, są najbardziej narażeni. Nie wiemy, jakie to będzie miało znaczenie dla naszych dzieci, przyszłych pokoleń, ani nawet dla nas samych (…) To, co wiemy, to tyle, że małe gesty i małe kroki mają realne znaczenie”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Karolina Szymczak

Karolina Szymczak: Przeszłam przez tabun lekarzy. Mówili mi, że miesiączka boli i że to normalne

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

Audrey Diwan

Wielki triumf kobiet na Festiwalu Filmowym w Wenecji! Najważniejsze statuetki w kobiecych rękach

Kolczyk w języku – rodzaje piercingu, gojenie, powikłania

Grażyna Biskupska

„Złe rzeczy wzmacniają, uodparniają na hejt” – mówi Grażyna Biskupska, jedna z najsłynniejszych polskich śledczych

Heroizm – definicja, psychologia. Co to jest?

Ewa Kasprzyk / Archiwum prywatne

Ewa Kasprzyk: Uwielbiam słodkie lenistwo i nicnierobienie, ale w międzyczasie skoczę sobie ze spadochronem lub pójdę pomorsować

Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"

Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka

Magda Mołek / zdj. Łukasz Sokół

Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

Kaja Kallas nową premierką Estonii

Kaja Kallas na czele nowego rządu Estonii – jedynego kraju na świecie, który ma prezydentkę i premierkę. „Wzeszło słońce”

kobieta w świecie ortodoksyjnych Żydów

Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

Sztuka ilustrowania

Sztuka ilustrowania. Top 10 wśród polskich ilustratorów dziecięcych książek

Katarzyna Tutko: pandemia koronawirusa a trauma

Katarzyna Tutko: Osoby, które doświadczyły pandemii, mogą przekazywać lęk swoim dzieciom. Może być dziedziczony z pokolenia na pokolenie, tak samo jak w przypadku wojny

Dolly Parton: Wielkie piersi, wielkie usta, wielkie włosy. Ludzie mówili, że takie kobiety wyglądają tanio, a ja wiedziałam, że taka właśnie chcę być

Blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych doświadcza przemocy. „Czują się uwięzione, bez wsparcia, boją się ubezwłasnowolnienia”

Blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych doświadcza przemocy. „Czują się uwięzione, bez wsparcia, boją się ubezwłasnowolnienia”

Wystawa "Tacy jak my" / Karolina Jonderko

„Jedna z bohaterek mojej wystawy napisała, że depresja dotyka osoby, które były silne zbyt długo” – mówi Karolina Jonderko

Ciałobrazy - Natalia Miedziak-Skonieczna

Natalia Miedziak-Skonieczna: „Potrzebujemy innych kobiet, bo one pokazują nam prawdę o nas”

seniorki, przyjaciółki

„Mężów mogę mieć kilku, a na przyjaźń trzeba sobie zasłużyć”. Czyli kiedy przyjaźnisz się 57 lat

Ashley Biden: zawsze byłam mediatorką i nie mogłam znieść, gdy ktoś był wyśmiewany lub prześladowany

Ashley Biden: zawsze byłam mediatorką i nie mogłam znieść, gdy ktoś był wyśmiewany lub prześladowany

„Mądrej matki nędzne bywa dziecię”. Przeglądamy „Muchę”, czasopismo satyryczne sprzed stu lat

Gigi Hadid: Nie będę się już więcej nikomu tłumaczyć. Moje ciało nie musi spełniać waszych oczekiwań piękna i tyle

Zofia Zborowska

Zofia Zborowska komentuje pytania o plany posiadania dzieci: może poroniłam i boję się podjąć kolejną próbę?

Magdalena Lamparska

Magdalena Lamparska: Starą panną nazwano przy mnie świadomą, niezależną finansowo kobietę. Miała 34 lata

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą