Przejdź do treści

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów Steve Granitz/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Aranda de Duero
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
pielęgniarka
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
szcześliwa dziewczyna w pandemii
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
Dagmara Seliga
Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku

Słynie z kreowania skomplikowanych kobiecych ról. „Poczułam, że muszę pokazywać publicznie to, co prezentuję prywatnie – kobietę, która jest bardziej dumna, silniejsza i bardziej wpływowa, niż kiedy była młoda. Noszę tę dumę i siłę na mojej twarzy i moim ciele” – mówi Frances McDormand, murowana (jak twierdzą krytycy) kandydatka do Oscara za rolę w filmie „Nomadland”.

 

„Kiedy skończę 65 lat, zmienię imię na Fern, zacznę palić lucky strikes, pić wild turkey i wyruszę w trasę kamperem” – kiedy jako czterdziestoparolatka opowiedziała mężowi o swoim pomyśle na emeryturę, nie sądziła, że rzeczywiście go zrealizuje. „Nomadland” – najnowszy film z udziałem Frances McDormand, uważa się za mocnego kandydata do Oscara. Byłaby to już trzecia statuetka aktorki. Na swoim koncie ma „aktorską koronę” – dwa Oscary, filmową nagrodę Emmy i teatralną Tony.

„Nomadland”, opowiadający o życiu w vanie, powstawał w środowisku współczesnych, amerykańskich koczowników. Główna bohaterka, którą gra Frances, w czasie kryzysu w 2008 roku straciła pracę i dobytek, nomadyzm stał się dla niej sposobem na życie i zarobkowanie, a także poznawanie podobnie doświadczonych przez życie ludzi. Aktorka doskonale odnalazła się w takich realiach.

Powiedziano mi, że mogę mieć wszystko i osiągnąć wszystko, i spójrzcie, udało mi się. Ale wielu z nas się nie powiodło. (…) Ten problem istnieje od dziesiątek lat - mówię o wykluczeniu, ekspresji artystycznej i walce ze szklanym sufitem

Jak mówi Frances McDormand, ukształtowało ją dorastanie i rodzice. Urodziła się w Gibson City w Illinois w 1957 roku. Kiedy miała półtora roku, została adoptowana przez Noreen i Vernonana McDormandów – pielęgniarkę i pastora Uczniów Chrystusa. Wychowywała się razem z dziewięciorgiem innych przybranych dzieci. Jej biologiczna matka pochodziła ze środowiska „białej biedoty” i była parafianką kościoła prowadzonego przez przybranego ojca Frances. Rodzina często przenosiła się z parafii do parafii, najdłużej mieszkali w Pensylwanii. „Moi rodzice byli tak dobrzy, że adoptowali nawet koty” – wspomina po latach beztroskie dzieciństwo.

Dzięki stypendium z kościoła swojego ojca wyjechała na studia aktorskie do Wirginii Zachodniej. Był to czas buntu i eksperymentów: „Różni ludzie sypiali ze sobą, ale nie było prawdziwych związków. Wiązałam się z kobietami i eksperymentowałam z mężczyznami, dochodzę jednak do wniosku, że te najbardziej angażujące emocjonalnie rzeczy działy się z kobietami” – mówi w jednym z wywiadów.

Kolejne stypendium pomogło jej dostać się do Yale School of Drama. Na studiach dorabiała jako kelnerka, grała w teatrze i występowała w reklamach. Z czasem przyszły pierwsze poważniejsze role. Od lat 80-tych nie zwalnia tempa. Znamy ją z kryminalnego „Missisipi w ogniu”, „U progu sławy” i „Dalekiej północy”, młodsi widzowie rozpoznają ją w głośnym „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, a fani teatru w wersji „Tramwaju zwanego pożądaniem” z 1988 roku. W 2019 roku zagrała Boga w „Dobrych Omenach” na motywach powieści Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana. Wybór Amerykanki do tej roli wywołał wiele komentarzy fanów twórczości Pratchetta. Najnowszy jej film, „Nomadland”, wchodzi na ekrany 19 lutego, powstał na podstawie reportażu Jessiki Bruder z 2017 roku zat. „Nomadland. W drodze za pracą” wydanego w Polsce przez wydawnictwa Czarne.

Nicolas Liponne/Getty Images

Frances McDormand słynie z kreowania skomplikowanych postaci kobiecych, chociaż, jak sama mówi, „90 minut to za mało, żeby opowiedzieć dobrą historię o kobiecie”. Pierwszego Oscara otrzymała w 1996 roku za rolę szeryfki w filmie „Fargo”: „Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn, protagonistów. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów” – ocenia.

W 2014 roku zdecydowała się na stworzenie własnego filmu. Miniserial HBO „Olive Kitteridge”, który współfinansowała i w którym wystąpiła w tytułowej roli surowej nauczycielki zmagającej się z napadami depresji i zazdrości, przyniósł jej nagrodę Emmy. „Myślę, że („Olive Kitteridge”) to przede wszystkim historia o tym, jak przeżywa się depresję – nie tylko kobieta, ale małżeństwo, całe pokolenie, a nawet miasteczko. Zaczęło mnie interesować pokazywanie, w jak różnorodny sposób kobiety mogą okazywać emocje. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli grasz rolę główną, a nie drugoplanową w historii jakiegoś mężczyzny” – opisuje scenariusz. Film zdobył osiem nagród Emmy. Frances została doceniona jako aktorka i producentka.

Najwięcej nagród zebrała za pracę przy kontrowersyjnych „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”, w których zagrała Mildred, matkę nastoletniej ofiary zabójstwa, która z wściekłości na lokalną policję wykupuje trzy billboardy i publikuje na nich hasła dotyczące zbrodni. Poza drugim Oscarem McDormand otrzymała także Złotego Globa, Nagrodę Screen Actors Guild. Podczas gali „Women in Film” odniosła się do ruchu #MeToo i #TimesUp: „Powiedziano mi, że mogę mieć wszystko i osiągnąć wszystko, i spójrzcie, udało mi się. Ale wielu z nas się nie powiodło. (…) Ten problem istnieje od dziesiątek lat – mówię o wykluczeniu, ekspresji artystycznej i walce ze szklanym sufitem. Czuję, że czasy się zmieniają”– mówiła do zebranych.

Coś się stało na poziomie naszej kultury: nikt nie chce mieć więcej niż 45 lat, (...) wszyscy ubierają się jak nastolatkowe. Wszyscy farbują włosy. Wszyscy przejmują się zmarszczkami. Nie ma chęci bycia dorosłym

Frances McDormand krytykuje także popkulturę, która kształtuje branżę filmową: „Coś się stało na poziomie naszej kultury: nikt nie chce mieć więcej niż 45 lat, (…) wszyscy ubierają się jak nastolatkowe. Wszyscy farbują włosy. Wszyscy przejmują się zmarszczkami. Nie ma chęci bycia dorosłym. Bycie dorosłym nie jest celem. Nie jest prezentem”.

Ona sama niewiele sobie robi z takich wzorów. Wygląda na swój wiek, nie próbuje pooprawiać swojej charakterystycznej urody, unika makijażu i zwykle gra bez upiększeń. O swojej twarzy mówi, że jest „gumowa”: „Zawsze wiernie mi służyła, a im jestem starsza, tym bardziej mi pomaga, bo mam na niej nienaruszoną całą mapę mojej drogi i mogę z niej korzystać do woli” – mówi.

Od 1984 roku jest żoną Joela Coena, w 1995 roku adoptowali półrocznego Pedra z Paragwaju i rola mamy stała się dla niej najważniejsza. Poza pracą na planie wspiera finansowo inicjatywy społeczne w swoim miasteczku: „Moje poglądy są moją prywatną sprawą, ale wiele z feministycznych przekonań przenika do mojego życia zawodowego – mam okazję zmienić sposób, w jaki ludzie patrzą na kobiety na ekranie” – mówi w wywiadach.

Po wielu latach odmawiania spotkań z dziennikarzami wróciła do tego, by, jak mówi, zacząć dyskusję o starzeniu się kobiet: „Poczułam, że muszę pokazywać publicznie to, co prezentuję prywatnie – kobietę, która jest bardziej dumna, silniejsza i bardziej wpływowa, niż kiedy była młoda. Noszę tę dumę i siłę na mojej twarzy i moim ciele”.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie?

Janet Yellen: Zbyt wiele kobiet cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery

Jessica Sanders, "Me time. Zaopiekuj się sobą i zostań swoją najlepszą przyjaciółką"

Jak mądrze zatroszczyć się o siebie? Mamy fragment książki „Me time. Zaopiekuj się sobą i zostań swoją najlepszą przyjaciółką”

Kaja Kallas nową premierką Estonii

Kaja Kallas na czele nowego rządu Estonii – jedynego kraju na świecie, który ma prezydentkę i premierkę. „Wzeszło słońce”

Martyna Dominikowska

„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Joanna Cesarz

Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Astronautki NASA

Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis

Sarah Fuller

Sarah Fuller została pierwszą kobietą, która zagrała w meczu Power 5. To wielki krok dla kobiet i feminizmu

Kamala Harris

Kamala Harris pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć?

Karolina Cwalina-Stępniak

„Samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu” – mówi coach i mentorka Karolina Cwalina-Stępniak

Uczennica

„Plakat jest wulgarny i przekracza granice prywatności”. Uczennica LO skrytykowana za normalizowanie menstruacji. Skandaliczna reakcja dyrektorki

Kolejny Nobel w kobiecych rękach – tym razem w dziedzinie literatury!

Nobel z chemii w rękach kobiet! Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna otrzymały go za opracowanie metody edycji genomu

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Zosia Lenczewska-Samotyj

„Cudnie jest być sobą”. Fotografka Zosia LS nie retuszuje zdjęć, bo chce pokazać naturalne piękno ciała

Policjantki

95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym

Catherine Deneuve: Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów

Co każda dziewczyna powinna wiedzieć? Zobacz grafikę, która podbiła serca kobiet!

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na was kobiety. Na część z was…” – pisze Paulina Młynarska. Chodzi o dyskusję na temat nowej kampanii, która mówi m.in., że miejsce kobiety jest w kuchni

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny