Przejdź do treści

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów Steve Granitz/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Słynie z kreowania skomplikowanych kobiecych ról. „Poczułam, że muszę pokazywać publicznie to, co prezentuję prywatnie – kobietę, która jest bardziej dumna, silniejsza i bardziej wpływowa, niż kiedy była młoda. Noszę tę dumę i siłę na mojej twarzy i moim ciele” – mówi Frances McDormand, murowana (jak twierdzą krytycy) kandydatka do Oscara za rolę w filmie „Nomadland”.

 

„Kiedy skończę 65 lat, zmienię imię na Fern, zacznę palić lucky strikes, pić wild turkey i wyruszę w trasę kamperem” – kiedy jako czterdziestoparolatka opowiedziała mężowi o swoim pomyśle na emeryturę, nie sądziła, że rzeczywiście go zrealizuje. „Nomadland” – najnowszy film z udziałem Frances McDormand, uważa się za mocnego kandydata do Oscara. Byłaby to już trzecia statuetka aktorki. Na swoim koncie ma „aktorską koronę” – dwa Oscary, filmową nagrodę Emmy i teatralną Tony.

„Nomadland”, opowiadający o życiu w vanie, powstawał w środowisku współczesnych, amerykańskich koczowników. Główna bohaterka, którą gra Frances, w czasie kryzysu w 2008 roku straciła pracę i dobytek, nomadyzm stał się dla niej sposobem na życie i zarobkowanie, a także poznawanie podobnie doświadczonych przez życie ludzi. Aktorka doskonale odnalazła się w takich realiach.

Powiedziano mi, że mogę mieć wszystko i osiągnąć wszystko, i spójrzcie, udało mi się. Ale wielu z nas się nie powiodło. (…) Ten problem istnieje od dziesiątek lat - mówię o wykluczeniu, ekspresji artystycznej i walce ze szklanym sufitem

Jak mówi Frances McDormand, ukształtowało ją dorastanie i rodzice. Urodziła się w Gibson City w Illinois w 1957 roku. Kiedy miała półtora roku, została adoptowana przez Noreen i Vernonana McDormandów – pielęgniarkę i pastora Uczniów Chrystusa. Wychowywała się razem z dziewięciorgiem innych przybranych dzieci. Jej biologiczna matka pochodziła ze środowiska „białej biedoty” i była parafianką kościoła prowadzonego przez przybranego ojca Frances. Rodzina często przenosiła się z parafii do parafii, najdłużej mieszkali w Pensylwanii. „Moi rodzice byli tak dobrzy, że adoptowali nawet koty” – wspomina po latach beztroskie dzieciństwo.

Dzięki stypendium z kościoła swojego ojca wyjechała na studia aktorskie do Wirginii Zachodniej. Był to czas buntu i eksperymentów: „Różni ludzie sypiali ze sobą, ale nie było prawdziwych związków. Wiązałam się z kobietami i eksperymentowałam z mężczyznami, dochodzę jednak do wniosku, że te najbardziej angażujące emocjonalnie rzeczy działy się z kobietami” – mówi w jednym z wywiadów.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Kolejne stypendium pomogło jej dostać się do Yale School of Drama. Na studiach dorabiała jako kelnerka, grała w teatrze i występowała w reklamach. Z czasem przyszły pierwsze poważniejsze role. Od lat 80-tych nie zwalnia tempa. Znamy ją z kryminalnego „Missisipi w ogniu”, „U progu sławy” i „Dalekiej północy”, młodsi widzowie rozpoznają ją w głośnym „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, a fani teatru w wersji „Tramwaju zwanego pożądaniem” z 1988 roku. W 2019 roku zagrała Boga w „Dobrych Omenach” na motywach powieści Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana. Wybór Amerykanki do tej roli wywołał wiele komentarzy fanów twórczości Pratchetta. Najnowszy jej film, „Nomadland”, wchodzi na ekrany 19 lutego, powstał na podstawie reportażu Jessiki Bruder z 2017 roku zat. „Nomadland. W drodze za pracą” wydanego w Polsce przez wydawnictwa Czarne.

Nicolas Liponne/Getty Images

Frances McDormand słynie z kreowania skomplikowanych postaci kobiecych, chociaż, jak sama mówi, „90 minut to za mało, żeby opowiedzieć dobrą historię o kobiecie”. Pierwszego Oscara otrzymała w 1996 roku za rolę szeryfki w filmie „Fargo”: „Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn, protagonistów. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów” – ocenia.

W 2014 roku zdecydowała się na stworzenie własnego filmu. Miniserial HBO „Olive Kitteridge”, który współfinansowała i w którym wystąpiła w tytułowej roli surowej nauczycielki zmagającej się z napadami depresji i zazdrości, przyniósł jej nagrodę Emmy. „Myślę, że („Olive Kitteridge”) to przede wszystkim historia o tym, jak przeżywa się depresję – nie tylko kobieta, ale małżeństwo, całe pokolenie, a nawet miasteczko. Zaczęło mnie interesować pokazywanie, w jak różnorodny sposób kobiety mogą okazywać emocje. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli grasz rolę główną, a nie drugoplanową w historii jakiegoś mężczyzny” – opisuje scenariusz. Film zdobył osiem nagród Emmy. Frances została doceniona jako aktorka i producentka.

Najwięcej nagród zebrała za pracę przy kontrowersyjnych „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”, w których zagrała Mildred, matkę nastoletniej ofiary zabójstwa, która z wściekłości na lokalną policję wykupuje trzy billboardy i publikuje na nich hasła dotyczące zbrodni. Poza drugim Oscarem McDormand otrzymała także Złotego Globa, Nagrodę Screen Actors Guild. Podczas gali „Women in Film” odniosła się do ruchu #MeToo i #TimesUp: „Powiedziano mi, że mogę mieć wszystko i osiągnąć wszystko, i spójrzcie, udało mi się. Ale wielu z nas się nie powiodło. (…) Ten problem istnieje od dziesiątek lat – mówię o wykluczeniu, ekspresji artystycznej i walce ze szklanym sufitem. Czuję, że czasy się zmieniają”– mówiła do zebranych.

Coś się stało na poziomie naszej kultury: nikt nie chce mieć więcej niż 45 lat, (...) wszyscy ubierają się jak nastolatkowe. Wszyscy farbują włosy. Wszyscy przejmują się zmarszczkami. Nie ma chęci bycia dorosłym

Frances McDormand krytykuje także popkulturę, która kształtuje branżę filmową: „Coś się stało na poziomie naszej kultury: nikt nie chce mieć więcej niż 45 lat, (…) wszyscy ubierają się jak nastolatkowe. Wszyscy farbują włosy. Wszyscy przejmują się zmarszczkami. Nie ma chęci bycia dorosłym. Bycie dorosłym nie jest celem. Nie jest prezentem”.

Ona sama niewiele sobie robi z takich wzorów. Wygląda na swój wiek, nie próbuje pooprawiać swojej charakterystycznej urody, unika makijażu i zwykle gra bez upiększeń. O swojej twarzy mówi, że jest „gumowa”: „Zawsze wiernie mi służyła, a im jestem starsza, tym bardziej mi pomaga, bo mam na niej nienaruszoną całą mapę mojej drogi i mogę z niej korzystać do woli” – mówi.

Od 1984 roku jest żoną Joela Coena, w 1995 roku adoptowali półrocznego Pedra z Paragwaju i rola mamy stała się dla niej najważniejsza. Poza pracą na planie wspiera finansowo inicjatywy społeczne w swoim miasteczku: „Moje poglądy są moją prywatną sprawą, ale wiele z feministycznych przekonań przenika do mojego życia zawodowego – mam okazję zmienić sposób, w jaki ludzie patrzą na kobiety na ekranie” – mówi w wywiadach.

Po wielu latach odmawiania spotkań z dziennikarzami wróciła do tego, by, jak mówi, zacząć dyskusję o starzeniu się kobiet: „Poczułam, że muszę pokazywać publicznie to, co prezentuję prywatnie – kobietę, która jest bardziej dumna, silniejsza i bardziej wpływowa, niż kiedy była młoda. Noszę tę dumę i siłę na mojej twarzy i moim ciele”.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aleksandra Kwaśniewska: Kiedy patrzę na swoje zdjęcia sprzed lat, zastanawiam się, czego od siebie chciałam

„Ciało to skomplikowany byt, który nas niesie przez świat. To jego główna funkcja, wygląd to efekt uboczny” – mówi Anna Natasza Górecka, autorka książki „Moje ciało jest ok”

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Ursula von der Leyen / gettyimages

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

„Jeszcze kilka miesięcy temu bałabym się wrzucić taką fotkę”- zwierza się Zofia Zborowska i apeluje do kobiet

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

Melissa Gilbert wróciła na prerię. „Nareszcie czuję się dobrze we własnej skórze”

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

HELLO PIONIERKI: Jak Jolanta Wadowska-Król naraziła się komunistycznym władzom, ratując tysiące dzieci od ołowicy

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK

Dwa zdjęcia, dwa kliknięcia i 5 minut odstępu. Sara Puhto rozprawia się z internetowymi kłamstwami

HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi

HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Gabrysiak otworzyła swój dom przed chorymi i zapłaciła za to najwyższą cenę

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

Kierowczynie radzą sobie świetnie

Taksówka tylko „Dla niej”. Nowa usługa jednej z sieci taksówkowych – pasażerkę do celu zawiezie kobieta

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Agnieszka Kamińska zdjęcie

„Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka

Izabela Wolfram

HELLO PIONIERKI: Jak Izabela Wolfram została Bożymirem II, by organizować opiekę medyczną dla jeńców i uciekinierów z powstańczej Warszawy

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

×