Przejdź do treści

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę Pascal Le Segretain/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
3 najważniejsze zasady treningu dla osób z insulinoopornością. Wyjaśnia Joanna Jaworska [WIDEO]
Kobieta z deską jedzenia
Lek. Magdalena Jutrzenka: Trudno myśleć o zdrowym odżywianiu, kiedy czyjś budżet wynosi 200, 300 czy nawet 1000 złotych miesięcznie
Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”
Kardio vs. interwały, czyli zdrowe i zdrowsze

O gwieździe Hollywood i Broadwayu zrobiło się głośno w ostatnich tygodniach, kiedy przyznała, że w młodości była wielokrotnie molestowana.Dosłownie każda kobieta, którą znam, przeszła przez coś podobnego. Oznacza to, że molestowania dopuszcza się ogromna liczba mężczyzn. Zawsze zdumiewało mnie, że nikt tak naprawdę głośno o tym nie mówi – zaznacza Helen Mirren.

 

Aktorka bierze udział w kampanii społecznej, która walczy z napastowaniem kobiet w przestrzeni publicznej. Jak mówi, pierwszy raz padła ofiarą przemocy w wieku 13 lat, a ekshibicjonistę spotkała w pociągu.

Trudno o bardziej znaną brytyjską aktorkę starszego pokolenia. Jest laureatką nagrody BAFTA, trzech Nagród Emmy, trzech Złotych Globów i dwóch nagród MFF w Cannes. To jedyna aktorka z „potrójną nagrodą” Emmy, Oscara i Nagrody Tony zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Była czterokrotnie nominowana do Oscara, a piętnastokrotnie do Złotych Globów.

Dama Helen Lydia Mirren urodziła się w 1945 roku w arystokratycznej rodzinie Mironoffów, która trafiła do Wielkiej Brytanii w okresie rewolucji październikowej. Jej matka, Kathleen Alexandrina Eva Matilda, była trzynastym dzieckiem rzeźnika i pracownicą fabryki, a ojciec – taksówkarzem i wiolinistą w londyńskiej filharmonii.

Karierę rozpoczynała na deskach teatralnych, najpierw w National Youth Theathre, a potem w Royal Shakespeare Company i wreszcie na prestiżowym West Endzie w latach 70-tych ub. w. Później przez wiele lat łączyła pracę w teatrze ze zdjęciami do filmów. Jedne z jej najbardziej znanych filmów to „Szaleństwo Króla Jerzego”, „Długi Wielki Piątek”, „Dziewczyny z Kalendarza” i wreszcie „Gosford Park”.

Pod koniec lat 90-tych Mirren wyszła za mąż za Taylora Hackforda, z którym była wcześniej od lat. Śmieje się, że nie podjęła tej decyzji sama z siebie: W ostatecznym rozrachunku chodziło o podatki. Rzeczywistość na nas spadła i zdecydowaliśmy, że lepiej wreszcie podjąć ten krok”.

Mirren nie ma własnych dzieci, ale jak mówi, nie żałuje swojej decyzji, bo w jej życiu jest ich pełno. Zawsze byłam za bardzo zajęta moim aktorskim życiem. Nie mogłam wyobrazić sobie w nim dziecka, którego bym nie zawodziła jako matka. Całe lata mówiłam sobie, że może za rok, za dwa, aż nagle nie było następnego roku” – tłumaczy.

Krzywi się także na określenia „symbol seksu”. W latach 60-tych, kiedy zaczynała grę w Royal Shakespeare Company, jeden z dziennikarzy „The Guardian” opisał ją jako „Królową Seksu ze Stratford”, co później przez wiele lat ją prześladowało. W jednym z wywiadów w 1975 roku Michael Parkinson wielokrotnie komentował jej „puszczalski wygląd”. Nienawidzę słowa ‘piękny’. Kate Moss jest piękna, David Beckham jest piękny (…). Oczywiście nie uważam, żebym wyglądała lepiej teraz niż w młodości. Ale to jest fantastyczne w byciu starszym, że naprawdę nic mnie to, k..wa, nie obchodzi” – mówi dosadnie. Jest zresztą znana z publicznego przeklinania.

Rachel Murray/Getty Images

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

W ostatnich latach, na fali ruchu #metoo, Mirren zaczęła zabierać głos na temat przemocy seksualnej w branży. Choć, jak mówi, w obecnych czasach coś się zmienia, to jednak bardzo powoli:Seksizm w przemyśle filmowym jest wszędzie. Branża filmowa zmieni się dopiero wtedy, kiedy zmieni się rola kobiet w prawdziwym życiu.”

Mirren jest znana ze swojego antymonarchizmu i stosunku do roli królowej Elżbiety, którą gra od lat, zarówno na Broadwayu, jak i na srebrnym ekranie. Za tytułową rolę w „Królowej” z 2006 roku otrzymała Oscara. Choć krytykuje rodzinę królewską, w 2003 roku zdecydowała się przyjąć tytuł z rąk królowej, tłumacząc, że zrobiła to ze względu na swoich rodziców.

Helen Mirren nie zwalnia pomimo pandemii. Niedługo zobaczymy ją w kolejnych produkcjach – zagra Hepserę w filmie o superbohaterach „Shazam! Fury of the Gods” i Goldę Meir, premierkę Izraela z przełomu lat 60-tych i 70-tych. Jak mówi, praca w maseczkach i z zachowaniem dystansu jest nie aż tak zabawna jak kiedyś, ale stara się znaleźć w niej dobre strony: „Pandemia dała mi szansę spędzić z moim mężem trochę codziennego czasu, co jest fantastyczne. To pierwszy raz w naszej 30-letniej historii, kiedy codziennie możemy jeść razem kolację.”

Mirren, która cierpi z powodu stanów lękowych, często dzieli się swoimi sposobami na stres: „Nie jestem najlepsza w wyłączaniu swojego mózgu, ale ogrodnictwo jest wspaniałe, absorbujące, działa jak medytacja i nauka w jednym, angażuje moje ciało. To świetny sposób, żeby trzymać te czarne smoki z dala ode mnie. Mam ich sporo. Negatywne myśli zawsze czyhają pod powierzchnią. Wszyscy z nimi walczą. Ja zderzam się z myślami, że jestem nudna, głupia i nie robię nic interesującego.”

Helen Mirren słynie nie tylko z niewyparzonego języka, ale także kontynuowania legendarnej rutyny treningowej, którą jest 12-minutowy zestaw ćwiczeń wymyślonych dla nowych pilotów z Royal Canadian Air Force w latach 50-tych ub. w. Zestaw tzw. „5 podstawowych ćwiczeń” to skłony, podnoszenie kolan, pompki, bieganie i skoki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sarah Voss

Bunt w spodniach. Gimnastyczka sprzeciwia się seksualizacji w swojej dyscyplinie sportowej

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” już niedługo w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym książki

Nordic walking – to nie jest sport (tylko) dla osób starszych!

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Trening dla seniora

Trening dla seniora. 5 sprawdzonych ćwiczeń

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Glenn Close: Izolacja jest naprawdę niebezpieczna. Musimy pamiętać, jak bardzo jesteśmy połączeni z innymi

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Kobieta

Szczęśliwi czasu nie liczą – jak samopoczucie wpływa na długość życia?

Benedetta Barzini: Życie zabiera nas daleko, daleko od naszej młodości. Walka o zachowanie wyglądu jest śmieszna

"Nigdy nic mi się nie stało, ale to dlatego, że na miasto wychodziłam w butach na płaskiej podeszwie?". Psycholożka i seksuolożka tłumaczy, dlaczego skupianie się na ofierze, a nie sprawcy, to ślepa uliczka

„Nigdy nic mi się nie stało, ale nie dlatego, że na miasto wychodziłam w butach na płaskiej podeszwie”. Psycholożka tłumaczy, dlaczego skupianie się w profilaktyce przemocy na ofierze to ślepa uliczka

Kane Tanaka / gerontology.wikia.org

118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

Sposób na długie życie? Zabić komórki „zombie”

Seks? W każdym wieku!

Seks? W każdym wieku!

Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!

„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Nudesy to nie wstyd

„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem