Przejdź do treści

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka Gregg DeGuire/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska po latach przyznała, że nie chce mieć dzieci. „Bałam się linczu, wykluczenia, hejtu”
Czkawka - powstało urządzenie, które ją wyleczy
Koniec z czkawką! Opracowano skuteczne urządzenie do jej leczenia
Dziecko w nagrzanym aucie. Policjantka krok po kroku wyjaśnia, co należy zrobić
Dziecko w nagrzanym aucie. Policjantka krok po kroku wyjaśnia, co należy zrobić
Pandemia a alkohol. Jak i ile piliśmy w czasie pandemii COVID-19?
„Jedno piwo, kieliszek wina, 50 mg wódki”. Najnowszy sondaż pokazuje, jak i ile alkoholu piliśmy w czasie pandemii
Zadbaj o efektywny sen. Jakie dolegliwości mogą przeszkadzać w spaniu i jak je wyeliminować?

Na kontynencie afrykańskim cieszy się niekwestionowaną sławą, jest jedną z twarzy nigeryjskiego Nollywood. Na co dzień nie tylko reżyseruje filmy, ale także walczy o poprawę bytu swoich rodaczek. Genevieve Nnaji – kobieta, która zmienia afrykańskie kino.

 

Świat poznał Genevieve Nnaji w 2019 roku, kiedy jej film „Odważne Serce” został zdyskwalifikowany w oscarowej rywalizacji za zbyt duże wykorzystanie języka angielskiego. „Nie mieliśmy wpływu na to, kto nas kolonizował. Angielski łączy ponad 500 języków, którymi mówi się w Nigerii” – skwitowała nigeryjska reżyserka, aktorka i modelka.

Na kontynencie afrykańskim cieszy się niekwestionowaną sławą już od ponad 20 lat, jest jednym z symboli rodzimej wytwórni Nollywood, zagrała w ponad 80 produkcjach i jest nazywana „nigeryjską Sharon Stone”. Nigeria jest filmowym gigantem czarnego kontynentu, produkując 45 filmów tygodniowo. Roczny przychód tej branży przekroczył 700 milionów dolarów.

Genevieve Nnaji urodziła się w Mbaise w Nigerii, a dorastała razem z siedmiorgiem swojego rodzeństwa w rodzinie inżyniera i przedszkolnej opiekunki. Do filmu trafiła jako ośmiolatka, występując w operach mydlanych. Po ukończeniu żeńskiego college’u podjęła studia artystyczne w Lagos. Jej kariera nabrała rozmachu, kiedy w wieku 19 lat zagrała złodziejkę w przebraniu mężczyzny w „Most Wanted”. Kolejne lata przynosiły role w produkcjach doskonale znanych na kontynencie afrykańskim. „Grałam przeróżne osoby: matki, córki, głuche, głupie, ślepe, młode, złe, dobre – wszystkie. Szalone kobiety też. Jak uczynić historię bardziej interesującą? Chyba tylko przez drobne zmiany. Ludzie zawsze będą opowiadać historię Romea i Julii, możemy tylko wybrać nowe spojrzenie” – śmieje się reżyserka.

W 2004 roku trafiła na czarną listę kartelu studiów filmowych. Zarzucono jej zbyt wysokie dochody i zbyt duże wpływy. Z dnia na dzień musiała poszukać innych sposobów zarobkowania. Wydała płytę, została także modelką i twarzą marki Lux. „Kiedy klika mówi, że jesteś skończony, i wyciąga ci dywan spod nóg… To był moment, kiedy zrozumiałam, że mogę sobie poradzić bez niej” – mówi w wywiadach.

Czarna lista zmieniła na stałe afrykańskie kino, a Nnaji została producentką. Od tamtej pory cały czas pnie się w górę – w 2011 roku otrzymała nagrodę nigeryjskiego rządu za zasługi dla przemysłu filmowego. Jak ocenia, nigeryjski przemysł filmowy zmaga się z masówką i naśladownictwem obcych wzorów: „Widziałam wiele filmów z ludźmi, którzy desperacko chcą bawić się w Jamesa Bonda. Były nieautentyczne dla nas, Nigeryjczyjów, Afrykańczyków. Ja tego nie kupuję, więc nie sądzę, żeby inni to robili.”

Leon Bennett/Getty Images

W 2013 roku wystąpiła w „Połówce Żółtego Słońca”, adaptacji powieści, która trafiła na Festiwal Międzynarodowych Filmów w Toronto. Film, który opowiadał o nigeryjskiej wojnie domowej pod koniec lat 60-tych, wywołał falę emocji, zarówno w Afryce, jak i na świecie. Za granicą otrzymał mieszane recenzje, a w Nigerii wywołał falę kontrowersji. Jak mówi reżyserka: „Zagrałam w tym filmie z powodów osobistych. Moje plemię brało udział w wojnie. Jestem aktorką, nie wierzę w małe role, a to był wielki film”.

Widziałam wiele filmów z ludźmi, którzy desperacko chcą bawić się w Jamesa Bonda. Były nieautentyczne dla nas, Nigeryjczyjów, Afrykańczyków. Ja tego nie kupuję, więc nie sądzę, żeby inni to robili

W 2018 roku Netfix pokazał jej reżyserski debiut, “Odważne Serce”. Według Nnaji był to „moment zwrotny w historii nigeryjskiego kina”. Feministyczny film opowiada o zmaganiach córki właściciela firmy transportowej. Adaeze jest często najbardziej kompetentną osobą, ale z powodów kulturowych i oczekiwań innych nie może tego okazać, ani skutecznie wykonywać swojej pracy. „Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka. To prawo do podejmowania własnych decyzji” – mówi reżyserka. Decyzja Akademii Filmowej o dyskwalifikacji filmu spotkała się z falą krytyki na świecie, zwłaszcza w Afryce.

Nnaji głośno krytykuje rasizm Hollywood: „Afroamerykanie mają problem z wejściem do Hollywood, jak można liczyć, że Afrykanie się tam dostaną? Nollywood nie rywalizuje z Hollywood. Mam nadzieję, że wyciągniemy z niego to, co pozwoli nam uczyć się dalej. Dla mnie, osobiście, Hollywood nie jest prawdziwym wyznacznikiem sukcesu w tej branży.”

Sukces Nnaji doprowadził ją jednak do Akademii Filmowej, a teraz przeciera szlaki innym afrykańskim twórcom. W 2020 roku Akademia Filmowa ogłosiła nowe wytyczne dotyczące zwiększenia różnorodności prezentowanych filmów, a nigeryjska reżyserka trafiła na listę 819 artystów zaproszonych do jej prac. Razem z Nnaji na liście znaleźli się między innymi Akin Omotoso, Zendaya, Eva Longoria, Florence Pugh i Akwafina. Efekty już widać – w tym roku Nigeria zaproponowała do konkursu film “Milkmaid” (Mleczarka) Desmonda Ovbiagele, w którym można usłyszeć głównie języki hausa, fulfulde i arabski. „Zrobiłam dokładnie to, co chciałam, grałam i nadal będę to robić. Teraz zza kulis. To przejście na następny poziom. Musimy zmienić sposób, w jaki opowiadamy nasze historie. Chodzi o autentyczność” – ocenia swoją nową rolę w świecie filmu.

Genevieve Nnaji aktywnie działa na rzecz kobiet w swoim kraju. Jak się szacuje, co piąta Nigeryjka zawiera małżeństwo przed ukończeniem 15 lat i jest ofiarą przemocy małżeńskiej. Choć od 2015 roku obowiązuje prawny zakaz rytualnego okaleczania kobiecych genitaliów, w wielu rejonach kraju jest to bezkarnie stosowane, zwłaszcza w środowiskach wiejskich. W niektórych grupach etnicznych Nigerii praktykuje się wykorzystywanie dziewczynek jako zabezpieczenie pożyczek, a gwałt, szczególnie małżeński, jest społecznie akceptowany.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Joanna Piątkowska, adwokat

„Odbiorę ci wszystko, nawet chęć do życia”. Adwokat Joanna Piątkowska o przemocy domowej podczas pandemii

Barbara Kwiecień/ fot. Edyta Bartkiewicz

„Zawsze uważałam, że muszę pracować więcej i bardziej, żeby pokazać wszystkim, jaką jestem mądrą dziewczynką” – mówi Barbara Kwiecień, założycielka manufaktury broszek House of April

"Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują". Fundacja Kobiety w chirurgii mówi "dość" nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn w tej branży

„Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują” – mówią założycielki Fundacji Kobiety w Chirurgii

Małgorzata Olasińska-Chart w Tanzanii

„W Tanzanii część dzieci zbyt wcześnie urodzonych nie ma szans na przeżycie. Statystycznie co najmniej jedno z tych szczęśliwie urodzonych nie dożyje piątego roku życia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Billie Eilish

Billie Eilish: Nagle jesteś hipokrytką, gdy chcesz pokazać swoje ciało i swoją skórę. Jesteś łatwa i jesteś dziwką

Sarah Voss

Bunt w spodniach. Gimnastyczka sprzeciwia się seksualizacji w swojej dyscyplinie sportowej

Justyna Moraczewska / zdj. Marcin Klaban

Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Glenn Close: Izolacja jest naprawdę niebezpieczna. Musimy pamiętać, jak bardzo jesteśmy połączeni z innymi

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi?

anna prokop

Anna Prokop, psychoterapuetka: Co, jeśli kobieta usiądzie bez majtek naprzeciwko mężczyzny, jak w „Nagim instynkcie”? Czy powiedziała: chodź, proszę, zgadzam się?

Benedetta Barzini: Życie zabiera nas daleko, daleko od naszej młodości. Walka o zachowanie wyglądu jest śmieszna

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Evan Rachel Wood i Marilyn Manson

„Zrobił mi pranie mózgu, manipulował”. Aktorka Evan Rachel Wood oskarża Marilyna Mansona o znęcanie się

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta rower

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku