Przejdź do treści

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka Gregg DeGuire/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń
„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

Na kontynencie afrykańskim cieszy się niekwestionowaną sławą, jest jedną z twarzy nigeryjskiego Nollywood. Na co dzień nie tylko reżyseruje filmy, ale także walczy o poprawę bytu swoich rodaczek. Genevieve Nnaji – kobieta, która zmienia afrykańskie kino.

 

Świat poznał Genevieve Nnaji w 2019 roku, kiedy jej film „Odważne Serce” został zdyskwalifikowany w oscarowej rywalizacji za zbyt duże wykorzystanie języka angielskiego. „Nie mieliśmy wpływu na to, kto nas kolonizował. Angielski łączy ponad 500 języków, którymi mówi się w Nigerii” – skwitowała nigeryjska reżyserka, aktorka i modelka.

Na kontynencie afrykańskim cieszy się niekwestionowaną sławą już od ponad 20 lat, jest jednym z symboli rodzimej wytwórni Nollywood, zagrała w ponad 80 produkcjach i jest nazywana „nigeryjską Sharon Stone”. Nigeria jest filmowym gigantem czarnego kontynentu, produkując 45 filmów tygodniowo. Roczny przychód tej branży przekroczył 700 milionów dolarów.

Genevieve Nnaji urodziła się w Mbaise w Nigerii, a dorastała razem z siedmiorgiem swojego rodzeństwa w rodzinie inżyniera i przedszkolnej opiekunki. Do filmu trafiła jako ośmiolatka, występując w operach mydlanych. Po ukończeniu żeńskiego college’u podjęła studia artystyczne w Lagos. Jej kariera nabrała rozmachu, kiedy w wieku 19 lat zagrała złodziejkę w przebraniu mężczyzny w „Most Wanted”. Kolejne lata przynosiły role w produkcjach doskonale znanych na kontynencie afrykańskim. „Grałam przeróżne osoby: matki, córki, głuche, głupie, ślepe, młode, złe, dobre – wszystkie. Szalone kobiety też. Jak uczynić historię bardziej interesującą? Chyba tylko przez drobne zmiany. Ludzie zawsze będą opowiadać historię Romea i Julii, możemy tylko wybrać nowe spojrzenie” – śmieje się reżyserka.

W 2004 roku trafiła na czarną listę kartelu studiów filmowych. Zarzucono jej zbyt wysokie dochody i zbyt duże wpływy. Z dnia na dzień musiała poszukać innych sposobów zarobkowania. Wydała płytę, została także modelką i twarzą marki Lux. „Kiedy klika mówi, że jesteś skończony, i wyciąga ci dywan spod nóg… To był moment, kiedy zrozumiałam, że mogę sobie poradzić bez niej” – mówi w wywiadach.

Czarna lista zmieniła na stałe afrykańskie kino, a Nnaji została producentką. Od tamtej pory cały czas pnie się w górę – w 2011 roku otrzymała nagrodę nigeryjskiego rządu za zasługi dla przemysłu filmowego. Jak ocenia, nigeryjski przemysł filmowy zmaga się z masówką i naśladownictwem obcych wzorów: „Widziałam wiele filmów z ludźmi, którzy desperacko chcą bawić się w Jamesa Bonda. Były nieautentyczne dla nas, Nigeryjczyjów, Afrykańczyków. Ja tego nie kupuję, więc nie sądzę, żeby inni to robili.”

Leon Bennett/Getty Images

W 2013 roku wystąpiła w „Połówce Żółtego Słońca”, adaptacji powieści, która trafiła na Festiwal Międzynarodowych Filmów w Toronto. Film, który opowiadał o nigeryjskiej wojnie domowej pod koniec lat 60-tych, wywołał falę emocji, zarówno w Afryce, jak i na świecie. Za granicą otrzymał mieszane recenzje, a w Nigerii wywołał falę kontrowersji. Jak mówi reżyserka: „Zagrałam w tym filmie z powodów osobistych. Moje plemię brało udział w wojnie. Jestem aktorką, nie wierzę w małe role, a to był wielki film”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Widziałam wiele filmów z ludźmi, którzy desperacko chcą bawić się w Jamesa Bonda. Były nieautentyczne dla nas, Nigeryjczyjów, Afrykańczyków. Ja tego nie kupuję, więc nie sądzę, żeby inni to robili

W 2018 roku Netfix pokazał jej reżyserski debiut, “Odważne Serce”. Według Nnaji był to „moment zwrotny w historii nigeryjskiego kina”. Feministyczny film opowiada o zmaganiach córki właściciela firmy transportowej. Adaeze jest często najbardziej kompetentną osobą, ale z powodów kulturowych i oczekiwań innych nie może tego okazać, ani skutecznie wykonywać swojej pracy. „Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka. To prawo do podejmowania własnych decyzji” – mówi reżyserka. Decyzja Akademii Filmowej o dyskwalifikacji filmu spotkała się z falą krytyki na świecie, zwłaszcza w Afryce.

Nnaji głośno krytykuje rasizm Hollywood: „Afroamerykanie mają problem z wejściem do Hollywood, jak można liczyć, że Afrykanie się tam dostaną? Nollywood nie rywalizuje z Hollywood. Mam nadzieję, że wyciągniemy z niego to, co pozwoli nam uczyć się dalej. Dla mnie, osobiście, Hollywood nie jest prawdziwym wyznacznikiem sukcesu w tej branży.”

Sukces Nnaji doprowadził ją jednak do Akademii Filmowej, a teraz przeciera szlaki innym afrykańskim twórcom. W 2020 roku Akademia Filmowa ogłosiła nowe wytyczne dotyczące zwiększenia różnorodności prezentowanych filmów, a nigeryjska reżyserka trafiła na listę 819 artystów zaproszonych do jej prac. Razem z Nnaji na liście znaleźli się między innymi Akin Omotoso, Zendaya, Eva Longoria, Florence Pugh i Akwafina. Efekty już widać – w tym roku Nigeria zaproponowała do konkursu film “Milkmaid” (Mleczarka) Desmonda Ovbiagele, w którym można usłyszeć głównie języki hausa, fulfulde i arabski. „Zrobiłam dokładnie to, co chciałam, grałam i nadal będę to robić. Teraz zza kulis. To przejście na następny poziom. Musimy zmienić sposób, w jaki opowiadamy nasze historie. Chodzi o autentyczność” – ocenia swoją nową rolę w świecie filmu.

Genevieve Nnaji aktywnie działa na rzecz kobiet w swoim kraju. Jak się szacuje, co piąta Nigeryjka zawiera małżeństwo przed ukończeniem 15 lat i jest ofiarą przemocy małżeńskiej. Choć od 2015 roku obowiązuje prawny zakaz rytualnego okaleczania kobiecych genitaliów, w wielu rejonach kraju jest to bezkarnie stosowane, zwłaszcza w środowiskach wiejskich. W niektórych grupach etnicznych Nigerii praktykuje się wykorzystywanie dziewczynek jako zabezpieczenie pożyczek, a gwałt, szczególnie małżeński, jest społecznie akceptowany.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Hello Pionierka: Jak Marta Płaska została mentorką polskiej instrumentalizacji, szkoląc pielęgniarki operacyjne i aplikując chorym „słowne relanium”

Kobieta

Plaga tajemniczych ukłuć w europejskich klubach nocnych i dyskotekach. Ofiary mają zawroty głowy i tracą przytomność

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

Matka trzyma na rękach dziecko. Stoją przed pociągiem

W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” /fot. Getty Images

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” – mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka, która pomaga uchodźczyniom

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką

„Przekonaliśmy się, że nie wszystkie osoby deklarujące pomoc uchodźcom, miały dobre intencje”. O handlu ludźmi w czasach wojny mówi Prezeska Fundacji La Strada

Amerykanki będą miały trudniejszy dostęp do aborcji? Szokujący projekt sędziego ujrzał światło dziennie

„Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

×