Przejdź do treści

Janet Yellen: Zbyt wiele kobiet cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery

Janet Yellen: Zbyt wiele kobiet cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery David Paul/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Aranda de Duero
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
pielęgniarka
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
szcześliwa dziewczyna w pandemii
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
Dagmara Seliga
Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku

„Maleńka dama o wielkim IQ”, „Wilk z Main Street” – media prześcigają się w wymyślaniu przydomków dla nowej sekretarz skarbu amerykańskiej administracji. To pierwsza kobieta w historii USA na tym stanowisku. Powierzono jej zadanie ustabilizowania gospodarki nadwerężonej przez pandemię COVID-19.

Kiedy w 2015 roku trafiła do szpitala z niegroźną infekcją dróg moczowych, usłyszała, że jest już za stara na wysoki urząd w państwie. Miała wtedy 68 lat i od roku była szefową Fed – banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Donald Trump nie powierzył jej drugiej kadencji, mówiąc żartobliwie, że jest „za niska” na to stanowisko (ma 160 cm wzrostu). Kilka tygodni temu została sekretarzem skarbu w administracji nowego prezydenta Joe Bidena. „Żeby odzyskać siły, musimy wrócić do podstaw amerykańskiego snu o społeczeństwie, w którym każdy może wykorzystać swój potencjał i mieć jeszcze większe marzenia dla swoich dzieci. Jako sekretarz stanu zamierzam pracować na to każdego dnia” – obiecała po otrzymaniu nominacji.

Janet Louise Yellen urodziła się 13 sierpnia 1946 roku w Bay Ridge, części Brooklynu zamieszkałej przez Polonię. Polsko-żydowskie korzenie miał dziadek ze strony matki, pochodzący z Suwałk Elias Charles Blumenthal, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiedlił się w Nowym Jorku. Matka Janet, Anna Ruth, była nauczycielką w szkole podstawowej, zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci, a dorywczo tłumaczyła książki na język Braille’a. Ojciec, Julius Yellen, był lekarzem i prowadził w domu własną praktykę. Janet doskonale się uczyła, prowadziła gazetę szkolną, ukończyła naukę z najwyższą średnią w swoim roczniku.

Podczas studiów na Uniwersytecie Brown i Yale zainteresowała się ekonomią. W latach 60. ub. wieku niewiele kobiet miało takie zainteresowania naukowe. W 1971 roku, jako jedyna kobieta na roku, otrzymała tytuł doktorski. Od razu po studiach została zatrudniona na Harvardzie.

Janet Yellen śmieje się, że jej życie jest związane z nagrodą Nobla. Jest mąż, George Akerlof, profesor ekonomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, został jej laureatem w 2001 roku. Często też wspomina Jamesa Tobina, swojego wykładowcę i promotora na Uniwersytecie w Yale, który w 1981 roku zaproponował nowy podatek na zwalczanie nierówności społecznych i także otrzymał nagrodę Nobla.

Swojego męża poznała w 1977 roku w bankowej kawiarni, ślub wzięli niecały rok później. Następnie wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdzie zostali wykładowcami w Londyńskiej Szkole Ekonomii (LSE). Wrócili do Stanów po dwóch latach, od lat 80-tych Janet Yellen wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Janet Yellen jest związana z Partią Demokratów. Po raz pierwszy znalazła się w radzie Systemu Rezerwy Federalnej w latach 1994-1997, a w czasie administracji Billa Clintona stała na czele rządowego komitetu doradczego.

Andrew Harrer/Getty Images

Później jeszcze dwukrotnie podejmowała się pracy w tej instytucji stając na czele rządowego komitetu doradczego, na stanowisku wiceprzewodniczącej, a od 2014 roku w roli przewodniczącej Fed. W 100-letniej historii banku była pierwszą kobietą, która stanęła na czele tej instytucji. „Zbyt wielu Amerykanów nie może znaleźć pracy i martwi się, czy będzie w stanie zapłacić rachunki i utrzymać rodzinę. Fed może pomóc, jeśli wykonuje swoją pracę skutecznie” – mówiła wówczas i dotrzymała słowa, wpływając na obniżenie bezrobocia.

Stanie na czele Systemu Rezerwy Federalnej jest jak bycie designerem i wybieranie koloru farby na ściany (…) Moja praca polegała na przekonaniu wszystkich przy stole, że nawet jeśli wybrany przez nich odcień podoba im się najbardziej, to przeżyją też w pokoju o kolorze złamanej bieli” – opisywała po latach swoją strategię.

Bycie sekretarzem skarbu wymaga jednak zupełnie innego podejścia. Yellen obejmuje urząd w krytycznym momencie pandemii COVID-19 i musi zmierzyć się z pozostałościami po administracji Donalda Trumpa – skutkami wojen handlowych, delegalizacją chińskich firm, takich jak Huawei czy skutkami sankcji wymierzonych w gospodarkę Iranu.

Kaja Kallas nową premierką Estonii

Yellen od lat buduje swoją reputację zwolenniczki „gołębiej” polityki monetarnej, zbudowanej na kwestii zatrudnienia, a nie inflacji. Podczas przemowy inauguracyjnej w grudniu 2020 roku podkreśliła, że zdecydowała się na zostanie ekonomistką „z powodu ceny, którą za bezrobocie płacą ludzie, ich rodziny i ich społeczności”. Widać to po zapowiedzianych przez nią decyzjach: „Teraz musimy się skupić na pomocy dla rodzin, które chcą utrzymać dachy nad głowami i jedzenie na stole, nie na zwiększaniu podatków”.

Kariera Janet Yellen pokazuje, jak trudną drogę przechodzą kobiety w zdominowanej przez mężczyzn ekonomii. Kiedy w 2004 roku Janet dołączyła do Rady Gubernatorów Fed, ledwie co czwarta praca doktorska z ekonomii była broniona przez kobiety. Po upływie kilkunastu lat nie jest dużo lepiej.

W 2019 roku, zabierając głos podczas forum Brookings Institution, Yellen przytoczyła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomistów: „Tylko 20 proc. kobiet (o połowę mniej niż mężczyzn) deklarowało zadowolenie z pracy. Kobiety czują się mniej cenione. (…) Zbyt wiele kobiet i reprezentantów mniejszości rasowych cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery, zarówno jawnych aktów przemocy, jak i bardziej subtelnych form marginalizacji. To niedopuszczalne” – wyliczała podczas wystąpienia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Astronautki NASA

Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis

Sarah Fuller

Sarah Fuller została pierwszą kobietą, która zagrała w meczu Power 5. To wielki krok dla kobiet i feminizmu

Kamala Harris

Kamala Harris pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć?

Uczennica

„Plakat jest wulgarny i przekracza granice prywatności”. Uczennica LO skrytykowana za normalizowanie menstruacji. Skandaliczna reakcja dyrektorki

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Catherine Deneuve: Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów

Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na was kobiety. Na część z was…” – pisze Paulina Młynarska. Chodzi o dyskusję na temat nowej kampanii, która mówi m.in., że miejsce kobiety jest w kuchni

6 powodów, dla których warto obejrzeć dokument „Miss Americana” o Taylor Swift

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

„Żądam edukacji menstruacyjnej od wczesnych lat szkolnych, a w reklamach podpasek krwi w kolorze krwi, a nie paryskiego błękitu” – mówi Anna Zajdel, aktywistka

Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają

„Kobieta może być silna, dzika i nieokrzesana”. Kaja Szulczewska, założycielka „Ciałopozytyw” i jej definicja kobiecości w nowym cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

Dziewczyna „chłopięca” czy”dziewczęca”? Po co w ogóle wybierać?! Zobacz świetne zdjęcia, które przełamują ten stereotypowy podział

Reese Witherspoon. Sukces na własnych nogach

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podbija internet parodią przeboju Bruno Marsa i Marka Ronsona

Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. "Młode kobiety nie powinny mieć luk w swojej edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”

Darmowe podpaski w szkołach w Nowej Zelandii. „Młode kobiety nie powinny mieć luk w edukacji z powodu czegoś, co będzie normalną częścią ich dojrzałego życia”

Kobieta śmieje się

Kilka prostych rad, które sprawią, że moc pozostanie z wami przez cały dzień

Para obejmuje się, siedząc na ławde na plaży

Co mówić i czego nie mówić parze w trakcie przedłużających się starań o dziecko?

„Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie?

"Polki mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju" - ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia

Kolejne państwo chce wspierać Polki po wyroku TK. „Mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju” – ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny