Przejdź do treści

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają Mark Kauzlarich/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce
Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!
Kobieta w maseczce ochronnej
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
Nastolatka siedzi na rampie
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
Ludzie na koncercie
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

Wszyscy chcemy, by końcówka 2020 roku została w naszej pamięci jako początek zwycięstwa nad pandemią COVID-19. „Jesteśmy powołani do dostarczania przełomowych momentów, które zmieniają życia poszczególnych pacjentów” – mówi o misji firmy, która jako pierwsza wypuściła na rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi, szefowa koncernu Pfizer. Kim jest Angela Hwang?

Kiedy wczesną wiosną 2020 r. ogłaszała światu, że amerykański koncern Pfizer rozpoczyna pracę nad szczepionką przeciwko COVID-19, nikt chyba nie sądził, że za 9 miesięcy będzie ona już nie tylko gotowa i przetestowana, ale także rozprowadzana po świecie. Angela Hwang dotrzymała słowa. W czasie świąt Bożego Narodzenia do Polski, podobnie jak do wielu innych krajów, trafiły pierwsze partie leku, a już w niedzielę 27 grudnia zaszczepieni zostali pracownicy medyczni z kilkudziesięciu szpitali. Farmaceutyczny gigant stworzył, wyprodukował i rozprowadził pierwsze miliony szczepionek z prędkością światła. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnego świata. „Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy” – mówi  54-letnia liderka firmy, która wygrała wyścig o pierwszeństwo do szczepionek przeciwko COVID-19.

Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy

W grudniu preparat Pfizera trafił do 20 milionów Amerykanów. W styczniu otrzyma go kolejne 30 milionów osób, a w lutym – 50 milionów. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, bo partie leku muszą być transportowane w niskiej temperaturze. Teraz, kiedy produkcja szczepionki idzie pełną parą, Angela Hwang nadzoruje bezpieczeństwo transportu.

Zanim w listopadzie 2020 r. na całym świecie usłyszano jej wypowiedź zapewniającą, że szczepionka Pfizera nie ma poważnych skutków ubocznych i jest w ponad 90 proc. przypadków skuteczna, musiały minąć 23 lata mrówczej pracy Angeli Hwang i mozolnego budowania kariery w koncernie. Stanęła na czele firm zajmujących się nowymi lekami i szczepionkami, które finansują i uczestniczą w badaniach nad rzadkimi chorobami immunologicznymi, wirusowymi, ale także rakiem oraz chorobami eliminowanym dzięki szczepieniom. Od dawna prowadzi wiele projektów związanych z kontaktem z klientami i prasą. W listopadzie 2020 roku osobiście odpowiadała na pytania internautów dotyczące zasad produkcji i dystrybucji szczepionki na profilu firmy na Facebooku pod hasłem: Wy macie pytania, a my odpowiedzi.

W 2019 roku Angela Hwang trafiła na listę Crain’s Notable Women in Healthcare List, w 2020 roku na 16. miejsce listy 50 najpotężniejszych kobiet Fortune, a także na listę Kobiet Roku 2020 Forbes Women. Jak napisano w uzasadnieniu, jej decyzje wpłynęły na życie 434 mln ludzi w 125 krajach.

Prezeska Pfizera często powtarza, że szczególnie ważne jest dla niej dzieciństwo. Dorastała w Republice Południowej Afryki w czasie Apartheidu, co do nadal kształtuje jej stosunek do pracy, którą wykonuje: „Wiele z (mojej etyki pracy) wynika bezpośrednio z mojego wychowania. Rodzice kazali mi korzystać z każdej szansy, która do mnie trafia. Mieszkając w Południowej Afryce podczas Apartheidu wiedzieliśmy, że żadna szansa nie może być brana za pewnik” – mówi w jednym z wywiadów.  

Studiowała mikrobiologię i biochemię na uniwersytecie w Cape Town i należącym do Ligi Bluszczowej Cornell University. Jest matką dwójki dzieci, co, jak podkreśla, inspiruje ją do pracy nad zdrowiem kobiet, zwłaszcza matek, oraz ich dzieci.

Zajmowała się wieloma projektami związanymi z równością, prawami kobiet i dyskryminacją. Prowadzi m.in. podcast „Diverse Perspectives”, gdzie  rozmawia z pionierami z różnych dziedzin, m.in. Ellą Robertson, Reshmą Saujani i Lidią Foncescą.

W 2019 roku Pfizer zorganizował tzw. Global Women’s Council. W ramach wydarzenia Angela Hwang przeprowadziła szereg wywiadów, m.in. z fundatorką Huffington Post Arianną Huffington, z którą rozmawiała o znaczeniu dobrej kultury pracy.  „Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają. Myślę, że całkiem nieźle sobie radzę z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają, ale powinnam poświęcać więcej czasu na odzyskiwanie własnej energii” – mówiła.

Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają

Szczepionka przeciwko COVID-19 budzi silne emocje na całym świecie, a Angela Hwang jest na pierwszej linii frontu kontaktu zaniepokojonymi klientami. Spekuluje się, że ma zastąpić obecnego CEO koncernu, Alberta Bourla. Presja walki z pandemią i własną karierą wydaje się być koszmarna, ale jak mówi: „Postanowiłam nigdy się nie powstrzymywać i robić ze sobą zakłady o całą moją karierę i życie” – mówi o wyzwaniach, jakim próbuje sprostać.

Dla mnie porażka nie jest czymś, o czym się dużo myśli. Staranie się o geniusz, perfekcjonizm tylko przeszkadza w rozwijaniu naszego potencjału. Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi to dobre rzeczy – mówi do swoich widzów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety z deskami surfingowymi na plaży

Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19

Dominika Cibulkova

Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka

Julia Kramek

Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

szczepienie przeciw koronawirusowi

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku

Ręka

Twoje ręce mają moc! Od ciebie zależy, jaki zrobisz z nich pożytek. Kampania „Twoje ręce, twój wybór”

Kobieta ze szczepionką

Szczepienia dla wybranych. Co wiemy o sprawie zaszczepionych poza kolejnością ludzi kultury?

Kolejny przełom w walce z koronawirusem. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19!

Kolejny przełom w walce z koronawirusem w Polsce. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19!

szczepionka pfizer

„Nie chcesz się szczepić? Płać w razie zachorowania!” – proponuje lek. Bartosz Fiałek

Policjant może zapukać w wigilię do naszych drzwi. Rzecznik KGP podkreśla, że jeśli pojawi się zgłoszenie o łamaniu obostrzeń, policja będzie musiała reagować

Policjant może zapukać w Wigilię do naszych drzwi. Rzecznik KGP podkreśla, że jeśli pojawi się zgłoszenie o łamaniu obostrzeń, policja będzie musiała reagować

Lekarka z fiolkami szczepionek

Medycy tańczą z radości spowodowanej pierwszą dostawą szczepionek na COVID-19

Sophie Turner

Sophie Turner: jeżeli ja mogę rodzić w maseczce, to ty możesz ją nosić w supermarkecie

Minister zdrowia Adam Niedzielski: po raz kolejny wprowadzamy kwarantannę narodową

Premier Mateusz Morawiecki: priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób

Katarzyna Tutko: pandemia koronawirusa a trauma

Katarzyna Tutko: Osoby, które doświadczyły pandemii, mogą przekazywać lęk swoim dzieciom. Może być dziedziczony z pokolenia na pokolenie, tak samo jak w przypadku wojny

Paszporty dla zaszczepionych na COVID-19

Paszporty dla zaszczepionych na COVID-19. Będą niezbędne, by wejść na pokład samolotu?

pandemia i lockdown sprzyjają alkoholizmowi

Im więcej czasu spędzamy i pracujemy w domu, tym więcej pijemy – wynika z badania

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Lekarka siedzi zmęczona na podłodze

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń

Anna Wyszkoni przeszła koronawirusa. „Krew mnie zalewa, gdy czytam idiotyczne teorie odklejonych postaci zbyt elegancko nazywanych ‚koronasceptykami'”

Centro Servizi alla Persona Domenico Sartor

„Pokój przytulasów” w domu spokojnej starości – na przekór koronawirusowi!

kobieta w masce na twarzy

Nie będzie pełnego lockdownu. „Przed nami jeszcze długa wojna” – oznajmił Mateusz Morawiecki

Edyta Górniak

„Pozdrawiam serdecznie ze szpitala – ‚Statysta’ Don Gisu”. Marek Posobkiewicz odpowiada Edycie Górniak

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona