Przejdź do treści

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają Mark Kauzlarich/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszyscy chcemy, by końcówka 2020 roku została w naszej pamięci jako początek zwycięstwa nad pandemią COVID-19. „Jesteśmy powołani do dostarczania przełomowych momentów, które zmieniają życia poszczególnych pacjentów” – mówi o misji firmy, która jako pierwsza wypuściła na rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi, szefowa koncernu Pfizer. Kim jest Angela Hwang?

Kiedy wczesną wiosną 2020 r. ogłaszała światu, że amerykański koncern Pfizer rozpoczyna pracę nad szczepionką przeciwko COVID-19, nikt chyba nie sądził, że za 9 miesięcy będzie ona już nie tylko gotowa i przetestowana, ale także rozprowadzana po świecie. Angela Hwang dotrzymała słowa. W czasie świąt Bożego Narodzenia do Polski, podobnie jak do wielu innych krajów, trafiły pierwsze partie leku, a już w niedzielę 27 grudnia zaszczepieni zostali pracownicy medyczni z kilkudziesięciu szpitali. Farmaceutyczny gigant stworzył, wyprodukował i rozprowadził pierwsze miliony szczepionek z prędkością światła. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnego świata. „Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy” – mówi  54-letnia liderka firmy, która wygrała wyścig o pierwszeństwo do szczepionek przeciwko COVID-19.

Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy

W grudniu preparat Pfizera trafił do 20 milionów Amerykanów. W styczniu otrzyma go kolejne 30 milionów osób, a w lutym – 50 milionów. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, bo partie leku muszą być transportowane w niskiej temperaturze. Teraz, kiedy produkcja szczepionki idzie pełną parą, Angela Hwang nadzoruje bezpieczeństwo transportu.

Zanim w listopadzie 2020 r. na całym świecie usłyszano jej wypowiedź zapewniającą, że szczepionka Pfizera nie ma poważnych skutków ubocznych i jest w ponad 90 proc. przypadków skuteczna, musiały minąć 23 lata mrówczej pracy Angeli Hwang i mozolnego budowania kariery w koncernie. Stanęła na czele firm zajmujących się nowymi lekami i szczepionkami, które finansują i uczestniczą w badaniach nad rzadkimi chorobami immunologicznymi, wirusowymi, ale także rakiem oraz chorobami eliminowanym dzięki szczepieniom. Od dawna prowadzi wiele projektów związanych z kontaktem z klientami i prasą. W listopadzie 2020 roku osobiście odpowiadała na pytania internautów dotyczące zasad produkcji i dystrybucji szczepionki na profilu firmy na Facebooku pod hasłem: Wy macie pytania, a my odpowiedzi.

W 2019 roku Angela Hwang trafiła na listę Crain’s Notable Women in Healthcare List, w 2020 roku na 16. miejsce listy 50 najpotężniejszych kobiet Fortune, a także na listę Kobiet Roku 2020 Forbes Women. Jak napisano w uzasadnieniu, jej decyzje wpłynęły na życie 434 mln ludzi w 125 krajach.

Prezeska Pfizera często powtarza, że szczególnie ważne jest dla niej dzieciństwo. Dorastała w Republice Południowej Afryki w czasie Apartheidu, co do nadal kształtuje jej stosunek do pracy, którą wykonuje: „Wiele z (mojej etyki pracy) wynika bezpośrednio z mojego wychowania. Rodzice kazali mi korzystać z każdej szansy, która do mnie trafia. Mieszkając w Południowej Afryce podczas Apartheidu wiedzieliśmy, że żadna szansa nie może być brana za pewnik” – mówi w jednym z wywiadów.  

Studiowała mikrobiologię i biochemię na uniwersytecie w Cape Town i należącym do Ligi Bluszczowej Cornell University. Jest matką dwójki dzieci, co, jak podkreśla, inspiruje ją do pracy nad zdrowiem kobiet, zwłaszcza matek, oraz ich dzieci.

Zajmowała się wieloma projektami związanymi z równością, prawami kobiet i dyskryminacją. Prowadzi m.in. podcast „Diverse Perspectives”, gdzie  rozmawia z pionierami z różnych dziedzin, m.in. Ellą Robertson, Reshmą Saujani i Lidią Foncescą.

W 2019 roku Pfizer zorganizował tzw. Global Women’s Council. W ramach wydarzenia Angela Hwang przeprowadziła szereg wywiadów, m.in. z fundatorką Huffington Post Arianną Huffington, z którą rozmawiała o znaczeniu dobrej kultury pracy.  „Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają. Myślę, że całkiem nieźle sobie radzę z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają, ale powinnam poświęcać więcej czasu na odzyskiwanie własnej energii” – mówiła.

Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają

Szczepionka przeciwko COVID-19 budzi silne emocje na całym świecie, a Angela Hwang jest na pierwszej linii frontu kontaktu zaniepokojonymi klientami. Spekuluje się, że ma zastąpić obecnego CEO koncernu, Alberta Bourla. Presja walki z pandemią i własną karierą wydaje się być koszmarna, ale jak mówi: „Postanowiłam nigdy się nie powstrzymywać i robić ze sobą zakłady o całą moją karierę i życie” – mówi o wyzwaniach, jakim próbuje sprostać.

Dla mnie porażka nie jest czymś, o czym się dużo myśli. Staranie się o geniusz, perfekcjonizm tylko przeszkadza w rozwijaniu naszego potencjału. Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi to dobre rzeczy – mówi do swoich widzów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: