Przejdź do treści

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają Mark Kauzlarich/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
Tel Awiw
Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte
Ćwicząc więcej, możemy zyskać mniej – to udowodnione naukowo

Wszyscy chcemy, by końcówka 2020 roku została w naszej pamięci jako początek zwycięstwa nad pandemią COVID-19. „Jesteśmy powołani do dostarczania przełomowych momentów, które zmieniają życia poszczególnych pacjentów” – mówi o misji firmy, która jako pierwsza wypuściła na rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi, szefowa koncernu Pfizer. Kim jest Angela Hwang?

Kiedy wczesną wiosną 2020 r. ogłaszała światu, że amerykański koncern Pfizer rozpoczyna pracę nad szczepionką przeciwko COVID-19, nikt chyba nie sądził, że za 9 miesięcy będzie ona już nie tylko gotowa i przetestowana, ale także rozprowadzana po świecie. Angela Hwang dotrzymała słowa. W czasie świąt Bożego Narodzenia do Polski, podobnie jak do wielu innych krajów, trafiły pierwsze partie leku, a już w niedzielę 27 grudnia zaszczepieni zostali pracownicy medyczni z kilkudziesięciu szpitali. Farmaceutyczny gigant stworzył, wyprodukował i rozprowadził pierwsze miliony szczepionek z prędkością światła. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnego świata. „Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy” – mówi  54-letnia liderka firmy, która wygrała wyścig o pierwszeństwo do szczepionek przeciwko COVID-19.

Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi dobre rzeczy

W grudniu preparat Pfizera trafił do 20 milionów Amerykanów. W styczniu otrzyma go kolejne 30 milionów osób, a w lutym – 50 milionów. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, bo partie leku muszą być transportowane w niskiej temperaturze. Teraz, kiedy produkcja szczepionki idzie pełną parą, Angela Hwang nadzoruje bezpieczeństwo transportu.

Zanim w listopadzie 2020 r. na całym świecie usłyszano jej wypowiedź zapewniającą, że szczepionka Pfizera nie ma poważnych skutków ubocznych i jest w ponad 90 proc. przypadków skuteczna, musiały minąć 23 lata mrówczej pracy Angeli Hwang i mozolnego budowania kariery w koncernie. Stanęła na czele firm zajmujących się nowymi lekami i szczepionkami, które finansują i uczestniczą w badaniach nad rzadkimi chorobami immunologicznymi, wirusowymi, ale także rakiem oraz chorobami eliminowanym dzięki szczepieniom. Od dawna prowadzi wiele projektów związanych z kontaktem z klientami i prasą. W listopadzie 2020 roku osobiście odpowiadała na pytania internautów dotyczące zasad produkcji i dystrybucji szczepionki na profilu firmy na Facebooku pod hasłem: Wy macie pytania, a my odpowiedzi.

W 2019 roku Angela Hwang trafiła na listę Crain’s Notable Women in Healthcare List, w 2020 roku na 16. miejsce listy 50 najpotężniejszych kobiet Fortune, a także na listę Kobiet Roku 2020 Forbes Women. Jak napisano w uzasadnieniu, jej decyzje wpłynęły na życie 434 mln ludzi w 125 krajach.

Prezeska Pfizera często powtarza, że szczególnie ważne jest dla niej dzieciństwo. Dorastała w Republice Południowej Afryki w czasie Apartheidu, co do nadal kształtuje jej stosunek do pracy, którą wykonuje: „Wiele z (mojej etyki pracy) wynika bezpośrednio z mojego wychowania. Rodzice kazali mi korzystać z każdej szansy, która do mnie trafia. Mieszkając w Południowej Afryce podczas Apartheidu wiedzieliśmy, że żadna szansa nie może być brana za pewnik” – mówi w jednym z wywiadów.  

Studiowała mikrobiologię i biochemię na uniwersytecie w Cape Town i należącym do Ligi Bluszczowej Cornell University. Jest matką dwójki dzieci, co, jak podkreśla, inspiruje ją do pracy nad zdrowiem kobiet, zwłaszcza matek, oraz ich dzieci.

Zajmowała się wieloma projektami związanymi z równością, prawami kobiet i dyskryminacją. Prowadzi m.in. podcast „Diverse Perspectives”, gdzie  rozmawia z pionierami z różnych dziedzin, m.in. Ellą Robertson, Reshmą Saujani i Lidią Foncescą.

W 2019 roku Pfizer zorganizował tzw. Global Women’s Council. W ramach wydarzenia Angela Hwang przeprowadziła szereg wywiadów, m.in. z fundatorką Huffington Post Arianną Huffington, z którą rozmawiała o znaczeniu dobrej kultury pracy.  „Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają. Myślę, że całkiem nieźle sobie radzę z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają, ale powinnam poświęcać więcej czasu na odzyskiwanie własnej energii” – mówiła.

Dotarło do mnie, że jako liderka muszę opiekować się także sobą, żeby być w jak najlepszej formie dla tych, którzy na mnie polegają

Szczepionka przeciwko COVID-19 budzi silne emocje na całym świecie, a Angela Hwang jest na pierwszej linii frontu kontaktu zaniepokojonymi klientami. Spekuluje się, że ma zastąpić obecnego CEO koncernu, Alberta Bourla. Presja walki z pandemią i własną karierą wydaje się być koszmarna, ale jak mówi: „Postanowiłam nigdy się nie powstrzymywać i robić ze sobą zakłady o całą moją karierę i życie” – mówi o wyzwaniach, jakim próbuje sprostać.

Dla mnie porażka nie jest czymś, o czym się dużo myśli. Staranie się o geniusz, perfekcjonizm tylko przeszkadza w rozwijaniu naszego potencjału. Moja rada jest taka, by odsunąć strach na bok i szukać pozytywów we wszystkim, co robimy. To wymaga odwagi, ale zawsze przynosiło mi to dobre rzeczy – mówi do swoich widzów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

wakacje, pandemia

„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski

Julian Sobiech

Julian Sobiech: gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

Polscy uczniowie znaleźli się w europejskim „top 5” dzieci, które najdłużej uczą się w domach

Minister zdrowia: nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii / Unsplash

Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii – uważa minister zdrowia

Wielkanoc w czasie kwarantanny / istock

„To, że sami spędzamy święta, nie oznacza, że musimy spędzić je samotnie”. Psycholożka o Wielkanocy w lockdownie

Kobieta na siłowni

Nowe ograniczenia związane z COVID-19. Rząd m.in. ograniczył dostęp do basenów i siłowni

ciężarna, pandemia covid

Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka radzi, jak sobie z nim poradzić / iStock

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Ratownik medyczny szczerze o tym, co dzieje się w szpitalach. „Zbierałem się dwa miesiące, żeby napisać wam jak wygląda obecnie sytuacja…”

karetki pogotowia, trzecia fala epidemii

Ratownik medyczny o trzeciej fali i dramatycznej sytuacji w polskich szpitalach: „Nie wierzę, że zima zaskoczyła drogowców”

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki: mamy 75 proc. zajętych łóżek covidowych

Kobieta

Czeka nas twardy lockdown na święta? „To nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz”

Monika Tarnowska

Monika Tarnowska: Ekran jest dla dzieci oczywistym wyborem – bywa tam kolorowo, ciekawie, dynamicznie i nie ma pandemii

Szczepionka

W Niemczech odwołano tysiące szczepień preparatem AstraZeneca

Kobieta w maseczce ochronnej z kwiatów

Niezwykłe maseczki ochronne. Można je zakopać i wyrosną z nich kwiaty!

Zapaśnik lucha libre podaje mężczyźnie płyn dezynfekujący

Zapaśnicy Lucha libre egzekwują noszenie maseczek ochronnych na targach w Mexico City

oddziało covidowy

„Morfina leje się hojnie”. „Pan Pielęgniarka” opisuje trzecią falę epidemii na oddziale covidowym

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły, a hasło „online” jest dla nich abstrakcją

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły

ratownik medyczny w trakcie pandemii koronawirusa

Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

Mężczyzna siedzi przy komputerze z dziećmi

WHO: liczenie na to, że pandemia skończy się w 2021 roku jest nierealistyczne

Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19

Aranda de Duero

Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19

szcześliwa dziewczyna w pandemii

Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii

Magdalena Lamparska / zdj. Tola Piotrowska

Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki