Przejdź do treści

Mette-Marit: Jaśniejsze dni nadchodzą. Musimy o tym pamiętać

Mette Marit. Zdj: Rune Hellestad/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Paulina Młynarska
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

Ich ślub wywołał skandal. Oto norweski następca tronu poślubił kobietę z ludu, która w przeszłości pracowała jako kelnerka, nie stroniła od narkotyków i miała nieślubnego syna.  Mette-Marit Tjessem Høiby niewiele robiła sobie z tych opinii. Od dwóch lat, na oczach całej Norwegii, zmaga się z nieuleczalną chorobą.

Norwegowie, którzy darzą dynastię królewską wielką sympatią, wstrzymali oddech, kiedy w 2018 roku książęca para ogłosiła, że Mette-Marit cierpi na nieuleczalne samoistne włóknienie płuc, śmiertelną chorobę na którą nie ma lekarstwa. Księżna z optymizmem  opowiadała o dobrych rokowaniach i zmianach, jakie wprowadziła w swoim życiu: „Męczę się dużo szybciej niż kiedyś, więc obecnie muszę się dużo bardziej o siebie troszczyć (…) To, że mam możliwość planowania moich dni z uwzględnieniem tego, jak się czuję, (…) uważam za dobre w chorobie. Mogę spacerować, spędzać czas czytając i żyć znacznie wolniej” – mówiła przed kamerami.

Samoistne włóknienie płuc występuje u kobiet niezwykle rzadko. Rozwija się w tkankach wspierających pęcherzyki płucne utrudniając transport tlenu do krwi i doprowadzając do nieodwracalnych problemów z oddychaniem. Jest odmianą przewlekłego zapalenia płuc, którego nie da się niczym wyleczyć. Większość chorych umiera do 5 lat po diagnozie. U księżnej włóknieniu towarzyszą omdlenia i kontuzje głowy i szyi.

 

Sanna Marin

Mette-Marit Tjessem Høiby urodziła się i wychowała w Kristiansand w południowej Norwegii w domu byłego dziennikarza i pracownicy banku. Ma troje starszego rodzeństwa: braci Espena i Pera oraz siostrę Kristin. Po rozwodzie rodziców mieszkała z matką. Lata szkolne wspomina jako czas buntu. Sześć lat zajęło jej liceum, w tym czasie spędziła rok na stypendium w Australii, grała w siatkówkę i organizowała szkolne dyskoteki. Po ukończeniu szkoły średniej wyruszyła do Oslo, gdzie pracowała jako kelnerka i  – jak przyznaje- nieobce jej było imprezowe życie. Wykształcenie uzupełniła będąc już księżną. W 2012 roku została magistrem zarządzania, podejmowała także inne kursy uniwersyteckie, ale nie kończyła ich.

Księcia Haakona poznała w 1996 roku podczas Quart Festival, największego festiwalu muzycznego Norwegii. Potem ich kontakt urwał się na kilka lat. Kiedy spotkali się ponownie,  Mette-Marit samotnie wychowywała syna, a jej były partner siedział w więzieniu za handel narkotykami, przemoc i jazdę po pijanemu. Marius urodził się w 1997 roku. W pierwszych latach życia wychowywali go dziadkowie, by jego mama mogła zdobyć jakieś wykształcenie. Książę Haakon zaproponował jej wspólne mieszkanie jeszcze przed ślubem, co spotkało się z nieprzychylnymi komentarzami. Jednocześnie rozpoczęto przygotowania do wprowadzania przyszłej księżnej na salony ucząc ją etykiety.

Mette Marit
Martwię się, że moje dzieci będą dorastać chronione od przestrzeni publicznej. Chcę, żeby mogły doświadczyć dzieciństwa i dorastania bez pozostawania pod ciągłą kontrolą

Po raz pierwszy para pokazała się razem podczas ceremonii rozdania Nagród Nobla w 2000 roku. Książęce zaręczyny i przygotowania do ślubu nie spotkały się z aplauzem podwładnych. Uznano, że książę, podobnie jak jego ojciec, popełnia mezalians żeniąc się z panną o niechlubnej przeszłości. Notowania dworu zaczęły gwałtownie spadać, napiętą atmosferę załagodziła przyszła księżna udzielając trzy dni przed ślubem rzewnego wywiadu w telewizji podczas którego przeprosiła za błędy młodości, a przede wszystkim za narkotyki. Do tego popłakała się na wizji.

Trzy lata później  urodziła się im córka, księżniczka Ingrid Alexandria, a w 2005 książę Sverre Magnus. Syn Mette-Marit  po ukończeniu norweskiej szkoły wyjechał kształcić się w Stanach Zjednoczonych. „Martwię się, że moje dzieci będą dorastać chronione od przestrzeni publicznej. Chcę, żeby mogły doświadczyć dzieciństwa i dorastania bez pozostawania pod ciągłą kontrolą” – mówiła w wywiadach.

Po otrzymaniu diagnozy księżna znacząco ograniczyła wizyty i udział w wydarzeniach publicznych. Pomimo tego nadal zyskuje na popularności, występując w różnego rodzaju spotkaniach i akcjach, tak jak w 2019 roku, kiedy pojawiła się w talk show Anne Lindomo. Opowiedziała wtedy o pracy swojej fundacji, gdzie zajmuje się podopiecznymi: „Często ludzie najbardziej boją się tego, że już nic nie da się zrobić. Ale jeśli uwierzą, że są w stanie coś zmienić i pójść do potrzebujących i powiedzieć – widzę, jak się czujesz w tej sytuacji, widzę twój ból, to myślę, że to jest najważniejsze w takiej sytuacji” – mówiła.

Mette-Marit. Zdj: Getty Images

Księżna jest zaangażowana w pracę wielu organizacji i instytucji, między innymi w szerzenie wiedzy na temat AIDS. W 2006 roku ogłoszono ją Międzynarodowym Ambasadorem Dobrej Woli UNAIDS. W tej roli wielokrotnie kierowała norweskimi delegacjami na konferencje na temat AIDS. Działa także w Norweskiej Radzie na Rzecz Zdrowia Psychicznego, wspiera inicjatywy muzyczne. W 2015 roku wraz z kilkoma innymi celebrytkami, m.in. Melindą Gates włączyła się w działanie organizacji Women Deliver zabiegającej o poprawę zdrowia kobiet na całym świecie i walkę ze skrajnym ubóstwem. Księżna została odznaczona nagrodą Pettera Dassa za album z psalmami, które, jak opisała, „łączą ją z Bogiem i życiem”: „Nigdy nie czułam się jako nic nie robiąca piękna żona. Mogłam się tyle nauczyć. To, że nie mam formalnych uprawnień nie znaczy, że nie mogę zadawać pytań. Naprawdę czuję, że mogę zainteresować  opinię publiczną wieloma kwestiami społeczeństwa Norwegii. Bardzo mnie to cieszy” – ocenia.

Florence Pugh

Pomimo rzetelnego wykonywania obowiązków i popularności wśród obywateli, za księżną podążają dalsze skandale. W 2012 roku pomogła znajomemu małżeństwu zdobyć indyjską surogatkę, choć wiedziała, że w jej kraju jest to nielegalne. Zrobiła to w tajemnicy przed mężem. Media rozpisywały się także na temat jej znajomości z Jeffrey’em Epsteinem, amerykańskim celebrytą odsiadującym wyrok w związku z handlem ludźmi, nadużyciami seksualnymi i kontaktami z nieletnimi.

Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, księżna rozpoczęła ścisłą kwarantannę zdając sobie sprawę z faktu, że w związku ze swoją chorobą znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. W maju zdecydowała się udzielić wywiadu na żywo, by dodać otuchy swoim rodakom. Nie kryła swojej radości z faktu, że „widzi ludzi”. Przyznała,  że bardzo niechętnie poddała się kwarantannie i nie może doczekać się powrotu do normalnego trybu pracy.”Jaśniejsze dni nadchodzą. Musimy o tym pamiętać” – mówiła. Pochwaliła się też swoim dziełem. Na krosnach wytkała napis hope (nadzieja): „Tutaj, w tkalni nadzieja jest dziś jasnozielona” – napisała w mediach społecznościowych.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"

Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka

Kobieta z aparatem

Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Tech-neck, czyli jak telefon komórkowy sprawia, że bolą cię plecy i rośnie drugi podbródek

Sposób na długie życie? Zabić komórki „zombie”

Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły, a hasło „online” jest dla nich abstrakcją

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Rzeczy, na których jest najwięcej brudu

6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu

ratownik medyczny w trakcie pandemii koronawirusa

Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

Rusza EkoOkres, czyli akcja edukacyjna rzecz promocji wielorazowych produktów menstruacyjnych. Hello Zdrowie patronem medialnym

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem

Katarzyna Dacyszyn

Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

Magda Mołek / zdj. Łukasz Sokół

Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

Zabawki

„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”

Kobieta

Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak

Mężczyzna siedzi przy komputerze z dziećmi

WHO: liczenie na to, że pandemia skończy się w 2021 roku jest nierealistyczne

Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19

„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność