Przejdź do treści

Światowa Organizacja Zdrowia nie będzie już dociekać, co wywołało pandemię COVID-19

Naukowcy podejmują pewne prace, aby ustalić schemat początkowego rozprzestrzeniania się wirusa\ Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Poznanie źródła pochodzenia pandemii było wyzwaniem dla naukowców z całego świata. Pierwsze badania na ten temat rozpoczęły się na początku 2021 roku. Teraz Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie będzie ich kontynuować. Dlaczego?

Dalszych badań nie będzie

Te zaskakujące informacje podało czasopismo naukowe „Nature”. Jak się z niego dowiadujemy, naukowcy nie kryją rozczarowania tą decyzją. Chcieliby móc kontynuować swoje dochodzenie, żeby mieć możliwość w przyszłości zapobiegać innym epidemiom.

W artykule jest także przypomnienie, jak wyglądały pierwsze fazy badań nad wirusem COVID-19. Jak czytamy, pierwszy etap przypadł na styczeń 2021 roku, kiedy to zespół badaczy powołany przez WHO wraz z chińskimi naukowcami zespół dokonał przeglądu dowodów na to, kiedy i jak wirus mógł się pojawić. W marcu 2021 r. zespół opublikował raport przedstawiający cztery możliwe scenariusze, z których najprawdopodobniej SARS-CoV-2 przeniósł się z nietoperzy na ludzi, prawdopodobnie za pośrednictwem gatunku pośredniego. Pierwsza faza badań miała być podwaliną dla dalszych, dogłębnych badań, które miałyby dokładnie określić co wydarzyło się w Chinach i innych krajach.

Jednak, dalszych badań nie będzie. Poinformowała o tym Maria Van Kerkhove, epidemiolożka z WHO z Genewy. Jaki jest powód? Jak mówi w rozmowie z Nature, „polityka na całym świecie naprawdę utrudniała postęp w zrozumieniu źródeł pochodzenia wirusa”. 

Naukowcy chcieliby ustalić, jaki był schemat początku rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego też podejmują w tym celu różne wysiłki, np. zbierają próbki z nietoperzy w regionach graniczących z Chinami, a także badają, które zwierzęta są podatne na zakażenie i mogły posłużyć dalszej transmisji SARS-CoV-2. Pomocne byłoby także testowanie zarchiwizowanych próbek ścieków i krwi zebranych na całym świecie pod koniec 2019 r. i na początku 2020 r.  Naukowcy twierdzą jednak, że minęło zbyt wiele czasu, aby zebrać niektóre dane.

Eksperci WHO odwiedzili pilnie strzeżone laboratorium w Wuhan. "Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone"

Skąd pochodzi wirus?

Na początku 2020 r. członkowie administracji ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa wysunęli bezpodstawne stwierdzenie, że wirus pochodzi z chińskiego laboratorium. Chińscy urzędnicy zaprzeczyli. Wywiad Stanów Zjednoczonych poinformował o wszczęciu własnego dochodzenia. To spowodowało napięcie między Chinami a USA.

W obliczu nadchodzącego konfliktu między tymi mocarstwami, kraje domagały się od WHO i ONZ jednoznacznej odpowiedzi, skąd wziął się wirus i jakie podjęto kroki, żeby zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się.

„W raporcie z marca 2021 r. zespół stwierdził, że jest 'bardzo mało prawdopodobne’, aby wirus przypadkowo uciekł z laboratorium. Ale włączenie scenariusza incydentu laboratoryjnego do raportu końcowego było kluczowym punktem spornym dla chińskich naukowców i urzędników” – mówi w rozmowie z Nature Dominic Dwyer, wirusolog z New South Wales Health Pathology w Sydney, który był członkiem zespołu WHO.

Eksperci z  WHO, w kolejnej fazie badania planowali, oprócz zbadania rynków dzikich zwierząt i farm, przeprowadzić audyty laboratoriów, w których zidentyfikowano pierwsze przypadki zakażeń. Rząd Chin jednak na to się nie zgodził, uważając, że druga faza badania nie powinna koncentrować się na ścieżkach, które raport z misji już uznał za wyjątkowo mało prawdopodobne. Jak podaje „Nature”,WHO zapewnia, że dalej ściśle współpracuje z chińskimi urzędnikami, by zachęcić chiński rząd do większej transparentności danych. Bez niej, prace niezależnych ekspertów, nie mogą być kontynuowane”. 

Światowa Organizacja Zdrowia w odpowiedzi na problemy przy próbach wskazania źródła wirusa pandemicznego w listopadzie 2021 r. utworzyła Naukową Grupę Doradczą ds. Pochodzenia Nowych Patogenów (SAGO). Jest to stały zespół ekspertów, którzy stworzyli propozycję , jak przeprowadzić badania pochodzenia przyszłych epidemii.

 


źródło: Nature

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kraken dotarł do Polski. Czy czeka nas fala zakażeń nowym subwariantem Omikrona?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Dr Zbigniew Martyka skazany za krytykowanie działań rządu w walce z COVID-19. Nie może wykonywać swojego zawodu

Lekarka straciła prawo wykonywania zawodu za wpisy typu "Plandemia to ściema". Nie będzie mogła leczyć przez rok / istock

Lekarka straciła prawo wykonywania zawodu za wpisy typu „Plandemia to ściema”. Nie będzie mogła leczyć przez rok

Zjawisko binge drinkingu coraz bardziej widoczne w Polsce. Najnowsze wyniki badań pokazują, jak pandemia zmieniła nasze nawyki w spożywaniu alkoholu

Prof. Dominika Dudek i prof Bogdan de Barbaro

„Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Choroba X zbliża się wielkimi krokami. Czeka nas kolejna pandemia?

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Praca zdalna po pandemii / unsplash

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Zmiany w Kodeksie pracy po pandemii koronawirusa

„Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka

Myszka Mickey

Uściski wracają do Disneylandu! Po dwóch latach pandemii COVID-19

Modelka po amputacji nóg próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości

Amerykańska modelka straciła nogi przez koronawirusa. Swój powrót do codzienności pokazuje na Instagramie

Ołena Zełenska napisała list otwarty do pierwszych dam. "Nie poznałybyście Ukrainy – masowe groby zajęły miejsce kwitnących miast"

Ołena Zełenska napisała list otwarty do pierwszych dam. „Nie poznałybyście Ukrainy – masowe groby zajęły miejsce kwitnących miast”

Co z obowiązkiem szczepienia medyków na COVID-19? Fot. Pixels

Co z obowiązkiem szczepienia medyków na COVID-19? Sprawdziłyśmy

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Rozporządzenie o zwolnieniu z kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą / gettyimages

Osoby przekraczające granicę z Ukrainą są zwolnione z kwarantanny w związku z pandemią COVID-19. Nowe rozporządzenie weszło w życie

Ludzie w maseczkach ochronnych

Rząd znosi większość obostrzeń. Minister zdrowia: „Trend spadkowy jest bardzo silny”

Ludzie w pracy stoją i rozmawiają

15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu. Nowy projekt covidowy