Do przychodni wejdziemy już bez maseczki. Co się jeszcze zmieni?
Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, stan zagrożenia epidemicznego ma zostać odwołany 1 lipca 2023 r. A to znaczy, że nie będzie już obowiązku zasłaniania ust w szpitalach i przychodniach, obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID-19 czy też przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. „Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie miało również pozytywny wpływ na gospodarkę” – twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Koniec z maseczkami w przychodni
Tylko jeszcze do końca czerwca obowiązuje w Polsce, wprowadzony 16 maja 2022 r., stan zagrożenia epidemicznego (wcześniej obowiązywał stan epidemii wywołany pandemią COVID-19). Jednak, jak zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister zdrowia Adam Niedzielski, stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany z początkiem lipca.
Decyzja jest pokierowana spadkiem liczby zakażeń SARS-CoV-2, zgonów i hospitalizacji obserwowanym w ostatnim czasie. Wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia złożył Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) 20 kwietnia 2023 r.
Polaków czeka więc pierwszy, od 2019 roku, sezon urlopowy bez obostrzeń związanych z COVID-19.
Jakich zmian możemy się doczekać od 1 lipca 2023? Największą zmianą będzie zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach, szpitalach i innych placówkach medycznych (wcześniej ten wymóg zniesiono w aptekach).
„Obowiązki, takie jak noszenie maseczek w szpitalach, co było postrzegane jako restrykcje, teraz znikną. Z tym zastrzeżeniem, że nadal kierownik jednostki będzie mógł wprowadzić na swoim terenie w przypadku na przykład zagrożenia wewnątrz szpitalnego” – powiedział Adam Niedzielski na antenie polskieradio.pl.
Stracą także ważność przepisy dotyczące między innymi:
- zasad przetwarzania i udostępniania danych osobowych związanych z COVID-19 (m.in. osób podlegających obowiązkowej kwarantannie, izolacji w warunkach domowych),
- przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19,
- unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID,
- szczególnych zasad udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
- zakazu przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białoruś.
Rozporządzenie wejdzie w życie po opublikowaniu.
Szczepienia nie będą już obowiązkowe
Duże zmiany czekają także personel medyczny, osoby pracujące w farmacji oraz studentów kierunków medycznych: od 1 lipca 2023 nie będą one miały obowiązku szczepienia się przeciwko COVID-19. Osoby pracujące w ochronie zdrowia nie będą już musiały posiadać ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.
„Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań (…), co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
Aktualny bilans zakażeń i zgonów wywołanych zakażeniami koronawirusa jest nadal publikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Z najnowszego zestawienia wynika, że w ostatnim tygodniu z powodu samego wirusa zmarła jedna osoba, a przy udziale chorób współistniejących – dwie.
Rozwińźródło:polskieradio24.plZobacz także
„Chirurgów zabraknie” – alarmuje dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi
„Drodzy Państwo – oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego”. Na profilu W czepku urodzona pojawiły się ważne słowa
„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii
Polecamy
NFZ nie toleruje odmowy legalnej aborcji. Sypią się kilkusettysięczne kary dla szpitali
Są wytyczne dotyczące aborcji. Izabela Leszczyna: „Wystarczy jedno zaświadczenie od lekarza, nawet psychiatry”
Lęk, bezsenność, niepokój. Czym jest zespołu stresu popandemicznego?
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
się ten artykuł?