Przejdź do treści

Do przychodni wejdziemy już bez maseczki. Co się jeszcze zmieni?

Na zdjęciu ręka rzucająca maseczką w promieniach słońca - HelloZdrowie
Od lipca oficjalnie wycofany zostanie stan zagrożenia epidemicznego / źródło: AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, stan zagrożenia epidemicznego ma zostać odwołany 1 lipca 2023 r. A to znaczy, że nie będzie już obowiązku zasłaniania ust w szpitalach i przychodniach, obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID-19 czy też przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. „Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie miało również pozytywny wpływ na gospodarkę” – twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Koniec z maseczkami w przychodni

Tylko jeszcze do końca czerwca obowiązuje w Polsce, wprowadzony 16 maja 2022 r., stan zagrożenia epidemicznego (wcześniej obowiązywał stan epidemii wywołany pandemią COVID-19). Jednak, jak zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister zdrowia Adam Niedzielski, stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany z początkiem lipca.

Decyzja jest pokierowana spadkiem liczby zakażeń SARS-CoV-2, zgonów i hospitalizacji obserwowanym w ostatnim czasie. Wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia złożył Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) 20 kwietnia 2023 r.

Polaków czeka więc pierwszy, od 2019 roku, sezon urlopowy bez obostrzeń związanych z COVID-19.

Jakich zmian możemy się doczekać od 1 lipca 2023? Największą zmianą będzie zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach, szpitalach i innych placówkach medycznych (wcześniej ten wymóg zniesiono w aptekach).

„Obowiązki, takie jak noszenie maseczek w szpitalach, co było postrzegane jako restrykcje, teraz znikną. Z tym zastrzeżeniem, że nadal kierownik jednostki będzie mógł wprowadzić na swoim terenie w przypadku na przykład zagrożenia wewnątrz szpitalnego” – powiedział Adam Niedzielski na antenie polskieradio.pl.

Stracą także ważność przepisy dotyczące między innymi:

  • zasad przetwarzania i udostępniania danych osobowych związanych z COVID-19 (m.in. osób podlegających obowiązkowej kwarantannie, izolacji w warunkach domowych),
  • przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19,
  • unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID,
  • szczególnych zasad udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
  • zakazu przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białoruś.

Rozporządzenie wejdzie w życie po opublikowaniu.

Szczepienia nie będą już obowiązkowe

Duże zmiany czekają także personel medyczny, osoby pracujące w farmacji oraz studentów kierunków medycznych: od 1 lipca 2023 nie będą one miały obowiązku szczepienia się przeciwko COVID-19. Osoby pracujące w ochronie zdrowia nie będą już musiały posiadać ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

„Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań (…), co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Aktualny bilans zakażeń i zgonów wywołanych zakażeniami koronawirusa jest nadal publikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Z najnowszego zestawienia wynika, że w ostatnim tygodniu z powodu samego wirusa zmarła jedna osoba, a przy udziale chorób współistniejących – dwie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińźródło:polskieradio24.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: