Przejdź do treści

„Drodzy Państwo – oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego”. Na profilu W czepku urodzona pojawiły się ważne słowa

Pielęgiarka - W czepku urodzona
"Drodzy Państwo - oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego". Na profilu W czepku urodzona pojawiły się ważne słowa / Instagram, W czepku urodzona
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Anita Włodarczyk - polska "Barbie Shero 2021"
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
Kobieta z aparatem
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

„Nie zostałam magistrem po to, by być oddziałową. Nie skończyłam studiów po to, by kiedyś znaleźć ciepłe miejsce w ministerstwie” – podkreśla pielęgniarka Weronika Nawara. Tłumaczy, dlaczego dla pielęgniarek tak ważne są studia i dlaczego ona zdecydowała się je skończyć. 

Szykują się zmiany w kształceniu pielęgniarek

Zmiany w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych zbliżają się wielkimi krokami. Część z nich już została wprowadzona. 29 lipca 2019 r. prezydent podpisał ustawę, która wprowadza możliwość kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych również w formie niestacjonarnej.

Wciąż rozważne są przez Ministerstwo Zdrowia zmiany polegające m.in. na przywróceniu kształcenia na poziomie średnim w liceach medycznych oraz uruchomieniu dwuletniego kształcenia w zawodzie asystenta pielęgniarki.

Miałoby to pomóc zwiększyć liczbę pielęgniarek pracujących w Polsce – z roku na rok ich ubywa. Zdaniem przynajmniej części samych pielęgniarek powrót do starych czasów niekorzystnie wpłynie przede wszystkim na jakość wykonywanej przez nie pracy i na odbiór społeczny wykonywanego przez nie zawodu.

„Nie zostałam magistrem po to, by być oddziałową”

Pielęgniarka Weronika Nawara mówi wprost: „Nie zostałam magistrem po to, by być oddziałową. Nie skończyłam studiów po to, by kiedyś znaleźć ciepłe miejsce w ministerstwie„.

Jak tłumaczy, dyplom magistra jest jej potrzebny, żeby móc być bardziej świadomą i wykształconą pielęgniarką, by rozwijać się naukowo i iść dalej.

Chcę żeby moja opieka nad pacjentami to był najwyższy możliwy poziom, bo wiecie, Panowie i Panie, piszący te wszystkie propozycje i ustawy – my pielęgniarki i pielęgniarze pracujemy z żywym człowiekiem. Tutaj nie ma miejsca mamy przestrzeni na błąd i pomyłkę. Nie skasujemy naszego błędu klawiszem backspace” – podkreśla Nawara.

Jak pisze Weronika Nawara, poszła na studia, bo chciała być członkiem zespołu terapeutycznego, a nie „średnim personelem medycznym”. Podkreśla, że studia otworzyły pielęgniarkom wiele dróg.

Dziś nasz zawód w mniejszym lub większym stopniu jest zawodem samodzielnym. Powolnym tempem zaczynamy się rozwijać. Wypisujemy recepty, wykonujemy badanie fizykalne, udzielamy porad zdrowotnych i edukujemy. Potrafimy zająć się pacjentem po ciężkim zabiegu kardiochirurgicznym, bierzemy udział w badaniach naukowych. Ja rozumiem, że takich rzeczy może nie wiedzieć mój pacjent – Henryk, lat 78, ale wy piszący ustawy?” – zaznacza pielęgniarka.

Co słyszą młode pielęgniarki w pracy?

Studia nie przygotowują do pracy?

Jak zauważa Nawara, pewnie zaraz znajdzie się ktoś, kto stwierdzi: „Halo, Werka! Studia nie przygotowują do pracy”. Pisze, że jednocześnie się z tym zgodzi i nie zgodzi.

„Zgodzę się z tym, bo do pracy przygotowuje nas doświadczenie. Nawet po 30 latach pracy, nie możemy powiedzieć, że z pewnością zawsze sobie poradzimy. Nawet po liceum medycznym, nie jesteśmy przygotowani do pracy, dlaczego więc wymagamy tego od studiów? A nie zgodzę się z tym, bo studia do furtka, która otwiera nam głowę, pokazuje kierunki i uczy poszukiwać wiedzy” – podkreśla.

Jak dodaje, studia wyznaczają ścieżkę samokształcenia na całe życie. Według niej to niemożliwe, żeby przyszłe pielęgniarki nauczyły się całej intensywnej terapii podczas kilkudziesięciu godzin zajęć praktycznych. Ale mogą podczas nich zobaczyć, czy ten dział jest dla nich, czy ich interesuje i gdzie szukać informacji, jeśli chcą się z w tym specjalizować.

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

Weronika Nawara, czyli w czepku urodzona

Profil na Instagramie wczepkurodzona prowadzi pielęgniarka Weronika Nawara. „Jestem pielęgniarką. Prowadząc bloga staram się odczarować ten zawód” – tak sama o sobie pisze.

Jej profil obserwuje niemal 17 tys. osób. Udowadnia im, że „pielęgniarstwo to wybór, a nie porzucone marzenia”, że to zawód, który wybiera się świadomie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jestem magistrem pielęgniarstwa. Jestem w trakcie specjalizacji. I jak to twierdzi gość, który powinien dbać o jakość polskiej Ochrony Zdrowia, nie marzę o tym, żeby zajmować stanowisko kierownicze. ⁣ ⁣ Nie zostałam magistrem po to by być oddziałową. Nie skończyłam studiów po to, by kiedyś znaleźć ciepłe miejsce w ministerstwie. Dyplom magistra jest mi potrzebny, żeby móc być bardziej świadomą i wykształconą pielęgniarką, by rozwijać się naukowo i iść dalej. Chcę żeby moja opieka nad pacjentami to był najwyższy możliwy poziom, bo wiecie Panowie i Panie piszący te wszystkie propozycje i ustawy – my pielęgniarki i pielęgniarze, pracujemy z żywym człowiekiem. Tutaj nie ma miejsca mamy przestrzeni na błąd i pomyłkę. Nie skasujemy naszego błędu klawiszem /backspace/. To tak tylko gwoli przypomnienia. ⁣ ⁣ Propozycja dotycząca wprowadzenia zmian systemowych w zakresie kształcenia pielęgniarek polegająca na powrocie do systemu kształcenia w zawodzie pielęgniarki w liceach medycznych/technikach budzi mój ogromny sprzeciw. Czytając, że propozycja ta jest spowodowana zmniejszającą się liczbą personelu oraz faktem, iż młode adeptki pielęgniarstwa po ukończeniu studiów I stopnia na poziomie licencjackim lub II stopnia na poziomie magisterskim, nie podejmują pracy w zawodzie w naszym kraju, ponieważ decydują się na wyjazd lub aspirują do stanowisk kierowniczych. Otóż Drodzy Państwo – oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego. Dziwne, prawda? Ja i moje koleżanki i koledzy – w większości zostałyśmy, jesteśmy i pracujemy. Pracujemy za premie z oklasków, pracujemy często gęsto tłumacząc, że nie skończyliśmy, jak to określają pacjenci /niedzielnej szkółki/. ⁣ ⁣ Cd. w komentarzu.

Post udostępniony przez Weronika Nawara (@wczepkurodzona)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły, a hasło „online” jest dla nich abstrakcją

Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły

pielęgniarka

Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

poród domowy w czasie pandemii

„Kobiety coraz częściej uprawiają turystykę porodową”. W czasie pandemii boją się rodzić w szpitalach

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Uczniowie protestują. Boją się o zdrowie swoje i bliskich, chcą zamknięcia szkół. "Nie jesteśmy nieśmiertelni"

Uczniowie protestują. Boją się o zdrowie swoje i bliskich, chcą zamknięcia szkół. „Nie jesteśmy nieśmiertelni”

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: W 4 klasie wiedziałam, że będę kiepska z matematyki, bo jestem dziewczynką. Tak nie musi być [WIDEO]

Dziewczynka odrabia lekcje

Uczniowie złożyli projekt obywatelski w Sejmie. Domagają się psychologa w każdej szkole

Szkoła w dobie koronawirusa. Plusy i minusy nauczania zdalnego

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

„Życzył mi, bym kiedyś został doktorem. Odpowiedziałem, że nie chcę”. Maciej Latos o kulisach pracy pielęgniarza

Biel pielęgniarskiego czepka to komunikat do społeczeństwa: „Jestem powołana, aby nieść pomoc”. Jak dawniej wyglądały stroje pielęgniarek?

Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia - mówi położna Izabela Rychlik

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

Podjazd w szpitalu / istock

Pan Pielęgniarka zdradza szpitalne tajemnice. „To często nieoficjalna palarnia, tu kwitnie życie towarzyskie”

Dziecko w szkole

Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Święto Pielęgniarek / Instagram W czepku urodzona

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. „Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy” – pisze Weronika Nawara z „W czepku urodzona”

Katarzyna Kruszewska / arch. prywatne

Katarzyna Kruszewska, położna: dobra położna powinna wiedzieć, kiedy stać z boku i dać przestrzeń rodzącej

SOR - to jest dramat / Instagram Pan Pielęgniarka

Mateusz Sieradzan, znany jako „Pan Pielęgniarka” o pracy na SOR-ze: nie jest łatwo rozmawiać samemu z pełną poczekalnią wściekłych ludzi, którzy siedzą w niej kilka godzin

Aleksandra Piotrowska

Dla niektórych uczniów nauka zdalna to przekleństwo. O tym, kto najbardziej na niej ucierpi i co czują dzieci, które wypadły z systemu, mówi dr Aleksandra Piotrowska

Ratownicy medyczni w pracy / gettyimages

Pan Pielęgniarka o pracy z defibrylatorem. „My robimy to naprawdę i nie wygląda to tak jak na filmach…”

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność