3 min.
Gest z TikToka uratował nastolatkę przed uprowadzeniem. Do używania go zachęca polska policja

Gest z TikToka uratował nastolatkę przed uprowadzeniem
10.08.2022
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
10.08.2022
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
09.08.2022
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić
Przerażona 16-latka wieziona samochodem przez obcego, starszego mężczyznę w nieznanym jej kierunku. Całkiem sama, bez nikogo, kto mógłby jej pomóc. Ta historia mogła zakończyć się tragicznie. Na szczęście pomógł międzynarodowy gest „Pomóż mi”, który został rozpowszechniony za pomocą TikToka.
Gest z TikToka uratował dziewczynę
Wiele osób krytykuje TikToka za to, że dzieci biorą udział często w niezbyt rozsądnych, a czasem wręcz niebezpiecznych, „wyzwaniach”. Tym razem jednak platforma ta okazała się prawdziwym wybawieniem.
Historia miała miejsce w USA. Jeden z kierowców zauważył, że dziewczynka w przejeżdżającym obok samochodzie pokazuje międzynarodowy gest, który oznacza wołanie o pomoc. Mężczyzna natychmiast zadzwonił po policję, która ocaliła nastolatkę porwaną przez starszego mężczyznę.
„Kierowca zadzwonił po zauważeniu młodej pasażerki wykonującej gesty dłonią, znane na platformie mediów społecznościowych TikTok jako oznaczające przemoc domową i prośbę o pomoc” – tłumaczy biuro szeryfa hrabstwa Laurel w wydanym oświadczeniu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dziewczyna była poszukiwana
Jak się okazało, kilka dni przed tym, jak kierowca zaalarmował policję, rodzice dziewczynki zgłosili jej zaginięcie. Kierowcą toyoty, którą jechała, okazał się 61-letni James Herbert Brick. Mężczyznę od razu aresztowano. Jak podaje CNN, postawiono mu dwa zarzuty: bezprawnego uwięzienia oraz posiadania treści pornograficznych z udziałem nieletnich.
Według zeznań dziewczyny 61-latek wiózł ją przez Karolinę Północną, Tennessee, Kentucky i Ohio. Wiadomo, że kierowca, któremu wysyłała sygnał SOS, nie był pierwszym, który go zobaczył, jednak to on pierwszy rozpoznał znak wołania o pomoc i zdecydował się zaalarmować policję.
Znak, który pokazała nastolatka, to uniesiona dyskretnie dłoń w pozycji otwartej, wewnętrzną stroną skierowana do przodu, a następnie zamknięcie pięści ze schowanym w środku kciukiem. Został on uznany za międzynarodowy gest oznaczający wołanie o pomoc. Wprowadziła go w ubiegłym roku Kanadyjska Fundacja na rzecz Kobiet, teraz korzystają z niego ofiary przemocy na całym świecie.
Korzystanie z gestu „Pomóż mi” poleca także w komunikacie na swojej stronie internetowej polska policja. Podkreśla, że każdy, kto go zobaczy, powinien niezwłocznie zadzwonić na numer 112 i opowiedzieć o tym, co się wydarzyło.
Zobacz także

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

„Byłam emocjonalnie i fizycznie maltretowana”. Mistrzyni świata pozywa trenera i sponsora
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022